ابهام در زنده بودن دو شهروند آمریکایی اسیر طالبان

کابل - ایرنا - رئیس مجلس افغانستان روز شنبه در نشست علنی مجلس این کشور گفت که احتمال دارد دو شهروند آمریکایی زندانی در نزد شبکه حقانی وابسته به طالبان، زنده نباشند.

«میررحمان رحمانی» امروز در واکنش به سرانجام نرسیدن مبادله دو شهروند آمریکایی با اعضای بلند پایه شبکه حقانی گفت: طالبان فاقد صلاحیت هستند.

منابع خبری افغانستان دیروز اعلام کردند که مبادله زندانیان اعضای ارشد شبکه حقانی با دو استاد دانشگاه آمریکایی کابل ناکام مانده و انس حقانی با دو تن دیگر از اعضای این گروه به زندان بگرام برگردانده شده است.

انس حقانی به دو فرمانده مهم دیگر شبکه حقانی از زندان بگرام به قطر منتقل شدند تا در مبادله با دو شهروند آمریکایی آزاد شوند اما در ظاهر این معامله ناکام شده است.

 رحمانی رئیس مجلس افغانستان در ارتباط با بازگشت سه عضو برجسته طالبان از قطر به بگرام گفت، برهم خوردن تبادله سه عضو شبکه حقانی با دو استاد آمریکایی ثابت کرد که طالبان بی اراده و بدقول هستند.

 رحمانی تاکید ورزید، هرچند حکومت افغانستان تاکنون در این مورد (برهم خوردن تبادله) چیزی نگفته؛ اما بازگرداندن انس حقانی، مالی‌خان و عبدالرشید به زندان بگرام نشان می‌دهد که طالبان «فاقد صلاحیت در مورد صلح و جنگ ‌اند.»

«ذبیح‌الله مجاهد» سخنگوی طالبان هم دیروز اعلام کرد، سه عضو شبکه حقانی که قرار بود با دو گروگان آمریکایی مبادله شوند، به محل تعیین شده برای تبادله آورده نشدند.

او توضیح بیشتری نداد اما گفته است که دو استاد دانشگاه آمریکایی کابل هنوز در اسارت این گروه بسر می ‌برند.

«رولاغنی» همسر رئیس جمهوری افغانستان نیز جمعه در سخنرانی در «انستیتو صلح» آمریکا گفت: این معامله به سرانجام نرسیده و طالبان دو استاد دانشگاه آمریکایی کابل را رها نخواهند کرد.

همسر رئیس جمهوری افغانستان افزود که نمی داند کدام طرف برخلاف تعهد عمل کرده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 12 =