وزارت نیرو در خصوص انتقال آب سد آزاد به همدان تصمیم می‌گیرد

همدان- ایرنا- مدیرعامل شرکت آب‌منطقه‌ای همدان گفت: آبگیری سد تالوار در سال‌های اخیر مناسب نبوده است و وزارت نیرو در خصوص انتقال آب از دیگر سدها از جمله سد آزاد کردستان به همدان تصمیم می‌گیرد.

منصور ستوده روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: بر اساس مصوبه وزارت نیرو، سالانه نزدیک به ۶۳ میلیون متر مکعب سهمیه آب از سد تالوار به استان همدان تخصیص یافته است تا کمبود آب مورد نیاز بخش‌های مختلف کشاورزی، صنعت و آشامیدنی این استان برطرف شود.

وی اظهار داشت: با توجه به خشکسالی‌های چند سال گذشته، سد تالوار به صورت کامل آبگیری نشد تا وزارت نیرو به دنبال راه دیگری برای تامین آب همدان باشد.

ستوده با اشاره به اینکه انتقال آب از چند سد همچون سدهای قوچم و آزاد در دست پیگیری کارشناسان وزارت نیرو است، عنوان کرد: سد آزاد در غرب کردستان قرار دارد و فاصله آن با همدان به طور نسبی زیاد است اما سد قوچم تا همدان فاصله چندانی ندارد.

وی عنوان کرد: تامین آب پایدار از سد تالوار مشخص نیست و این سد به صورت مقطعی آب همدان را تامین می‌کند.

مدیرعامل شرکت آب‌منطقه‌ای همدان گفت: با این حال کارشناسان وزارت نیرو به دنبال تامین آب مورد نیاز همدان هستند و با بررسی همه جوانب بهترین و اقتصادی‌ترین راه را برای تامین آب این استان در نظر می‌گیرند.

همدان یکی از استان‌های کم آب کشور محسوب می‌شود که در چند سال اخیر به دلیل خشکسالی مشکلاتی برای تامین آب آشامیدنی، کشاورزی و صنعت آن ایجاد شده است.

سد آزاد یک سد سنگریزه‌ای با هسته رسی است که با ظرفیت ۲۶۰ میلیون متر مکعب در ۴۰ کیلومتری غرب سنندج در استان کردستان ساخته شده است.

سد تالوار نیز با گنجایش ۵۰۰ میلیون متر مکعب در مرز سه استان همدان، زنجان و کردستان قرار دارد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 7 =