۲۵ آبان ۱۳۹۸،‏ ۱۴:۲۸
کد خبرنگار: 1795
کد خبر: 83557335
۰ نفر

برچسب‌ها

دانش آموزان سواد سلامت و حرکتی را بیاموزند

کرج - ایرنا- همایش علمی- آموزشی دانش آموزان و دیابت در البرز با تاکید کارشناسان امور بهداشتی درمانی برآموختن سواد سلامت و حرکتی همراه شد.

معاون تربیت بدنی و سلامت اداره کل آموزش و پرورش البرز در این همایش که روز شنبه در کانون امام علی (ع) کرج برگزارشد، افزود: حضور دانش آموزان و والدین در کنار مسوولان و کارشناسان حوزه آموزش و پرورش و دانشگاه علوم پزشکی و انجمن دیابت استان نشان از توجه به بخش سلامت دارد.

فرشید علیزاده خاطرنشان کرد: این همایش با هدف آگاهی بخشی دانش آموزان برنامه ریزی شد تا دانش آموزان و والدین با پیام های آموزشی - تخصصی در زمینه بیماری دیابت آشنایی پیدا کنند.

وی تصریح کرد: سواد سلامت موجب سلامت فرد، خانواده و جامعه می شود پس با افزایش دانش عمومی و تخصصی در حوزه سلامت می توان بستر ارتقاء ضریب سلامتی را در جامعه مهیا کرد. برای یادگیری سواد حرکتی نیاز به آموزش به ویژه در بین دانش آموزان داریم.

علیزاده ادامه داد: پیشگیری از دیابت نیاز به خود مراقبتی دارد و از دانش آموزان مبتلا به این بیماری انتظار می رود بیماری خود را به مربیان و مراقبین سلامت در مدارس اطلاع دهند تا زمینه خدمت رسانی به آنان در مواقع ضروری بوجود آید.

وی تاکید کرد: دیابت یک نوع بیماری قابل کنترل است که می توان با توجه کردن به نکات بهداشتی و رعایت اصول تغذیه با آن مقابله کرد.

رئیس انجمن دیابت البرز هم گفت: دیابت یکی از بیماری های شایع در سراسر جهان است و حتی در افرادی که به نظر سالم می رسند، ممکن است بیماری پیش دیابت تشخیص داده شود.
داریوش جلیلی خاطرنشان کرد: کنترل دیابت با استفاده از رژیم غذایی سالم و فعالیت بدنی به راحتی صورت می گیرد.
 دیابت به علت ناتوانی بدن در تولید یا مصرف انسولین بوجود می ‏آید. 
 انسولین هورمونی است که توسط سلول های بتا در لوزالمعده تولید می شود و نقش آن استفاده از قند به عنوان عظیم ترین منبع انرژی بدن است.
جلیلی ادامه داد: قند خون بالا به مرور زمان بر تمام ارگان های بدن تاثیر می گذارد و منجر به بیماری های قلبی، سکته مغزی، نارسایی کلیه، نابینایی، ناتوانی جنسی و عفونت های منتهی به نقص عضو می شود.
وی با اشاره به اینکه دیابت هزینه سنگینی را به خانواده ها تحمیل می کند، در بسیاری از کشورها، هزینه تزریق انسولین و نظارت روزانه قند خون، نیمی از درآمد خانواده را صرف می کند، از طرفی نیروی کار مفید خانواده را متوقف می کند.
 شیوع دیابت و چاقی در قرن اخیر به سرعت درحال افزایش است که این موضوع مهم نیاز به اطلاع رسانی دارد .
رئیس انجمن دیابت البرز با بیان اینکه دیاپت انواع مختلفی دارد، اضافه کرد: شایع‌ترین آنها دیابت نوع ۱ و دیابت نوع ۲ است.
جلیلی تاکید کرد: با مشارکت آموزش و پرورش البرز برنامه های کیفی مناسبی در خصوص پیشگیری از دیابت در مدارس این استان انجام شده است اما به دلیل آگاهی بخشی به جامعه هدف که این بیماری علائمی ندارد و حداقل پس از ۵ سال متوجه آن می شویم نیاز نهادینه کردن آموزش های پیشگیرانه داریم.

استان البرز۵۰۰ هزار دانش آموز دارد که تا کنون ۶۰۰ دانش آموز دیابتی آن شناسایی شده اند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 12 =