۲۵ آبان ۱۳۹۸،‏ ۱۴:۳۷
کد خبرنگار: 1058
کد خبر: 83557292
۰ نفر

برچسب‌ها

سردچال قطبی پدیده‌ای علمی نیست

تهران- ایرنا- مدیرکل پیش‌بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی گفت: اینکه در برخی کانال‌ها و رسانه‌ها واژه «سردچال قطبی» استفاده می‌شود، علمی نیست و نمی‌دانم از کجا نشات گرفته است.

با بارش اولین برف پائیزی شاهد استفاده از واژه «سردچال قطبی» در برخی رسانه‌ها هستیم و عده‌ای آن را عامل اصلی بارش‌های شدید این روزها معرفی می‌کنند، صادق ضیائیان روز شنبه در این باره به خبرنگار علمی ایرنا گفت: پدیده سردچال قطبی را تایید نمی‌کنم و نمی‌دانم این شایعه از کجا نشات گرفته و دست به دست می‌چرخد، اما می‌دانیم که نفوذ جریان هوای سرد را داشتیم، در واقع با نفوذ هوای سرد از عرض‌های بالاتر شاهد کاهش در نقاط مختلف کشور به ویژه مناطق شمالی هستیم.

وی درباره اینکه گفته می‌شود این بارش این میزان برف و کاهش دما در پائیز غیر منتظره و نادر بوده است، گفت:  فکر نمی‌کنم نادر و غیر معمول باشد، در کشور بارش‌ برف را در پائیز به کرات داشته‌ایم و نمی‌توان گفت که یک پدیده نادر است. 

ضیائیان درباره شرایط بارندگی در تهران اظهار داشت: بیشتر مناطق کشور تا اخر این هفته بارش خواهند داشت اما این سامانه از روز سه‌شنبه بعدازظهر از تهران خارج می‌شود، فردا فقط به صورت پراکنده بارش‌هایی خواهیم داشت و عمدتا آسمان به صورت ابری خواهد بود برای روز دوشنبه مجددا بارش برف را در تهران خواهیم داشت اما روز سه‌شنبه به تدریج از اواخر وقت این سامانه از استان تهران خارج می‌شود.

وی درباره وضعیت بارش‌های این هفته در کشور نیز گفت: طی روزهای آینده بارش‌ها به سمت مرکز و جنوب غربی کشور پیش خواهد رفت یعنی بارش را فردا در استان‌های واقع در مرکز کشور مانند استان‌های اصفهان، همدان، مرکزی، قزوین تا جنوب غربی و جنوب کشور مانند استان‌های بوشهر، خوزستان، چهارمحال و بختیاری، کهیگلویه و بویراحمد و بخش‌هایی از لرستان خواهیم داشت.

مدیر کل پیش‌بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی افزود: انتظار داریم فردا در استان‌های بوشهر، نیمه غربی و شمالی استان فارس، کهیگلویه و بویراحمد، چهار محال و بختیاری بارش‌های خوبی را شاهد باشیم، روز دوشنبه همچنان استان‌های واقع در سواحل دریای خزر، مرکز کشور و نیمه شمالی تا جنوب کشور درگیر بارش خواهند بود و برای استان‌هایی مانند تهران، البرز، قزوین، سمنان، همدان، مرکزی، اصفهان، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، لرستان، بخش‌هایی از یزد، فارس  و بوشهر درگیر بارش خواهند بود. همچنین روز سه‌شنبه بارش‌های خوبی را برای استان‌های چهارمحال و بختیاری‌، کهگیلویه و بویراحمد، بوشهر و فارس انتظار داریم.

وی ادامه داد: روز سه‌شنبه انتظار داریم سامانه به سمت شرق کشور حرکت کند و همچنان استان‌های فارس، بوشهر، بخش‌هایی از کرمان، یزد، سمنان، مرکزی، اصفهان، تهران، گیلان و مازندران را در بر گیرد حتی تا بخش‌هایی از خراسان رضوی نیز امکان بارش وجود دارد و در روز چهارشنبه تقریبا بیشتر استان‌های واقع در نیمه شرقی کشور از استان هرمزگان گرفته تا خراسان رضوی درگیر بارش هستند. 

ضیائیان اظهار داشت: انتظار داریم این سامانه روز پنجشنبه از کشور خارج شود و بیشتر نقاط کشور بدون بارش باشد به جز مناطق استان‌های ساحلی خزر که همچنان درگیر بارش خواهند بود.

وی درباره اینکه بارش‌ها در تمام این نقاط یاد شده به شکل برف خواهد بود، گفت: سرمایی که از عرض‌های بالاتر نفوذ کرده ابتدا نوار شمالی کشور را در بر گرفت، امروز و فردا سمت غرب، شمال غرب و همچنین به سمت عرض‌های پایین‌تر مانند جنوب غرب کشور را دربر می‌گیرد بنابراین بارش برف را در بیشتر مناطق انتظار داریم فردا حتی استان‌های مرکزی، همدان، بخش‌هایی از استان اصفهان و چهارمحال و بختیاری را نیز در بر خواهد گرفت و در روزهای بعد استان‌های خراسان رضوی، خراسان شمالی و خراسان جنوبی هم درگیر می‌شوند. 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =