طرح «بی» مخالفان عمران خان، آتش زیر خاکستر

اسلام آباد - ایرنا - با خروج معترضان دولت «عمران خان» نخست وزیر پاکستان از پایتخت پس از ۱۳ روز تحصن آرامش نسبی در فضای سیاسی این کشور حاکم شده است اما نقش دوم «مولانا فضل الرحمان» به عنوان بانی تحصن ضددولتی موسوم به «طرح بی» و اجرای آن در نقاط دیگر پاکستان آتش زیر خاکستری را به وجود آورده که ممکن است دوباره زبانه بکشد.

به اعتقاد بسیاری از ناظران سیاسی پاکستان و حتی احزاب برخی از رهبران مخالف دولت این کشور، پایان تحصن هوادران مولانا فضل الرحمان در اسلام آباد و خروج بدون دستاورد آن، حاکی از شکست طرح مخالفان برای تحت فشار قراردادن دولت عمران خان است.

شامگاه چهارشنبه هفته گذشته مولانا فضل الرحمان رهبر حزب جمعیت علمای اسلام شاخه فضل پایان تحصن هواداران خود در اسلام آباد را اعلام و همزمان گفت: نقشه دوم (طرح B) معترضان برای تحت فشار قرار دادن دولت در مناطق مختلف پاکستان به اجرا درخواهد آمد.

گزارش امروز (شنبه) رسانه های پاکستان حاکی از مشکلات شدید حمل و نقل و تردد افراد در شهرهای مختلف و جاده های بین شهری به دلیل مسدود شدن آن از سوی هواداران حزب فضل الرحمان است.

از سوی دیگر دولت عمران خان قرار است مواضع و اظهارات جنجالی معترضان طی ۱۳ روز تحصن در اسلام آباد را تحت پیگیر قانونی قرار دهد، موضوعی که به روایت مولانا فضل الرحمان ترفند دولت برای مقابله با تحصن و جلوگیری از پیشروی مخالفان است.

براساس این گزارش، بسیاری از جاده های بین شهری در ایالت خیبرپختونخوا، بلوچستان، کراچی و مسیرهای منتهی به شهرهای شمالی پاکستان از سوی هواداران مولانا فضل الرحمان مسدود شده و به رغم بارندگی های شدید در این مناطق، تجمع مخالفان دولت ادامه دارد.

**یک بام دو هوای مخالفان

کارشناسان سیاسی پاکستان دلیل عقب نشینی مخالفان عمران خان از پایتخت و روی آوردن به سایر شهرها، عدم همراهی سایر احزاب مخالف با اهداف مولانا فضل الرحمان می دانند. احزابی که عمده آن را مسلم لیگ نواز و حزب مردم تشکیل می دهند.

به عقیده آنان، دو حزب عمده مخالف دولت عمران خان که این روزهای خود درگیر پرونده های قضایی سران سیاسی خود و یا جدال با دولت در پارلمان هستند، حاضر به انجام ریسک با قرار گرفتن در صف تحصن حزب جمعیت علمای اسلام نیستند.

در عین حال هر کدام از رهبران احزاب مخالف مدعی پیشروی در مسیر فشار بر دولت عمران خان هستند و می گویند که سال آتی میلادی سال برگزاری انتخابات قبل از وقت در پاکستان خواهد بود.

تحصن مخالفان دولت در پایتخت پاکستان اگرچه فروکش کرده است ، اما با اجرای نقشه دوم هواداران حزب مولانا فضل الرحمان بیم آن می رود که تا آتشی زیر خاکستر باشد و بزودی سر برآورده و منجر به تنش های جدید سیاسی در پاکستان شود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 6 =