سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه: در مورد اس-۴۰۰ با ناتو هماهنگی نمی کنیم

تهران - ایرنا - سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه با بیان این که تلاش های مشترک آنکار با واشنگتن در خصوص سامانه اس ۴۰۰ آغاز شده است، گفت: این کار به صورت دوطرفه انجام می شود و با ناتو هماهنگی صورت نخواهیم داد.

به گزارش تارنمای سازمان رادیو و تلویزیون دولتی ترکیه (تی.آر.تی)، «ابراهیم کالین» در برنامه زنده تلویزیونی اظهار داشت: سامانه اس ۴۰۰ می تواند بطور مستقل و بدون این که در سیستم دفاعی ناتو ادغام شود، مورد استفاده قرار گیرد.

کالین گفته که او تلاش ها را به طور مشترک با «رابرت اوبراین» مشاور امنیتی کاخ سفید به دنبال تصمیمی که در جریان گفت و گویی در کاخ سفید گرفته خواهد شد، پیش خواهد برد.

او افزود: ما تلاش های فعلی خود را مشخص تر از گذشته انجام می دهیم. ترکیه به دنبال دستیابی به سیستم های پاتریوت بوده و هر دو سامانه بدون ایجاد هیچ گونه تهدیدی برای یکدیگر قابل استفاده هستند.

وی در پاسخ به این سوال که ترکیه در صورت عدم موفقیت در کار مشترک آنکار و واشنگتن در خصوص سامانه اس ۴۰۰ ، آیا قادر به غیر فعال سازی این سامانه است گفت: "نه این در زمان حاضر مورد سوال نیست. رئیس جمهوری ما این موضوع را برای کاخ سفید روشن کرده است. توافق نامه ها به نتیجه و این روند به مرحله خاصی رسیده است. برای S- اس ۴۰۰ هیچ گام رو به عقبی وجود نخواهد داشت.

«رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهوری ترکیه روز گذشته اعلام کرد که آنکارا حتی در صورت دستیابی به سیستم‌های پاتریوت آمریکایی، از سیستم‌های دفاع موشکی اس – ۴۰۰ روسیه صرف‌نظر نخواهد کرد. به آمریکا گفته ایم که در صورت پیشنهاد این کشور برای تحویل سیستم های پاتریوت به ما تحت شرایط مناسب، ‌ آن را خریداری می کنیم. اما از نظر ما، ‌ پیشنهاد آمریکا برای چشم پوشی از سیستم های اس – ۴۰۰، کاملا اشتباه است.  

او با اعلام اینکه ترکیه از سیستم های اس – ۴۰۰ به خاطر پاتریوت های آمریکا نمی گذرد، گفت: برای ما مهم است که اس – ۴۰۰ را در سیستم دفاعی مان داشته باشیم. ما اس – ۴۰۰ و پاتریوت ها را خریداری می کنیم، زیرا در پی گسترش سیستم دفاعی مان به نحوی متفاوت هستیم. این استراتژی نیروهای مسلح ماست.

رئیس جمهوری ترکیه انتخاب بین روسیه و آمریکا در راستای سیاست خارجی آنکارا را منتفی دانست و افزود: سیاستمدارانی هستند که از من می پرسند، چه کسی دشمن است؛ آمریکا یا روسیه. من دشمن نمی خواهم بلکه خواستار دوستی با آمریکا و روسیه هستم. این، هدف ماست و گام مطابق به سوی آن را برمی داریم.

نوامبر ۲۰۱۶، گزارش هایی منتشر شد مبنی بر اینکه روسیه و ترکیه در مورد توافق تحویل سیستم موشکی اس – ۴۰۰ به آنکارا در حال مذاکره هستند.

سپتامبر ۲۰۱۷، مسکو دستیابی به توافق در این زمینه را تائید کرد. اولین محموله از سیستم های موشکی روسیه به رغم مخالفت شدید واشنگتن، ژوئیه سال جاری (تیر - مرداد) به آنکارا رسید.

روزنامه واشنگتن پست به تازگی در گزارشی اعلام کرد که «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا به همتای ترکیه ای خود وعده تجارت ۱۰۰ میلیارد دلاری داده و این وعده را به توقف خرید موشک اس - ۴۰۰ از روسیه منوط کرده ‌است.

به گزارش این روزنامه آمریکایی،  ترامپ هفته گذشته قبل از سفر اردوغان به کاخ سفید، در نامه ای به رئیس جمهوری ترکیه پیشنهادات اقتصادی برای روابط بهتر واشنگتن با آنکارا را ارائه داد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 1 =