نماینده مجلس: افزایش قیمت بنزین تصمیم ارکان نظام است

همدان- ایرنا- نائب رئیس کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی گفت: اصلاح قیمت بنزین تصمیم ارکان نظام بوده و تنها تصمیم از سوی دولت نبوده‌است.

محمد کاظمی روز شنبه در گفت و گو با ایرنا بیان کرد: افزایش نرخ بنزین مدت‌ها است که هم در دولت و هم مجلس شورای اسلامی، جلسه‌های غیر علنی مجلس و کمیسیون‌ها و سازمان برنامه و بودجه مطرح است و فرضیه‌های مختلفی در این زمینه ارائه شد.

نماینده مردم ملایر در مجلس شورای اسلامی افزود: در شورای عالی هماهنگی اقتصادی سه قوا نیز که طبق دستور رهبر معظم انقلاب تشکیل شد و تمامی مصوبات آن به اذن رهبری لازم الاجرا است، افزایش قیمت بنزین یکی از این مصوبات آن بود که این تصمیم به عنوان یکی از مصوبه‌های این شورا اجرایی شد.

نائب رئیس کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس دهم تاکید کرد: در این شرایط وظیفه دولت این است که قیمت‌ها را کنترل کند تا افزایش قیمت بنزین موجب تورم نشود و درآمد آن به اقشار کم‌درآمد و دهک‌های پایین جامعه اختصاص یابد.

کاظمی اظهار داشت: ریالی از درآمد حاصل از افزایش قیمت بنزین به جیب دولت نمی‌رود و در قالب طرح حمایت معیشتی به خانوارهای کم درآمد و زیر پوشش و دهک‌های پایین جامعه اختصاص پیدا می‌کند.

وی همچنین از افزایش نیافتن قیمت بنزین طی سال‌های گذشته انتقاد کرد و گفت: در برنامه پنجم و ششم توسعه به دولت این اجازه داده شد که هر سال قیمت بنزین را حدود ۱۰ درصد افزایش دهد.

نماینده مردم ملایر در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: به طور قطع با این روند افزایشی، قیمت بنزین با یک شیب مناسب جایگاه خود را پیدا می‌کرد و اینگونه شوک افزایش قیمت به جامعه وارد نمی‌شد.

کاظمی با بیان اینکه دولت باید افزایش ۱۰ درصدی قیمت بنزین را هر سال در دستور کار خود قرار می‌داد، در عین حال این روند را یک نقص از سوی دولت عنوان کرد.

طرح حمایت معیشتی و اصلاح قیمت و سهمیه بندی بنزین در راستای اجرایی شدن مصوبه شورای عالی هماهنگی اقتصادی سه قوه، از بامداد روز گذشته اجرا شد؛ به گفته معاون رئیس‌جمهوی و رئیس سازمان برنامه و بودجه بیش از ۶۰ میلیون شهروند ایرانی از منافع این طرح بهره مند می‌شوند و بر اساس مصوبه شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا از بامداد جمعه ۲۴ آبان بنزین برای همه وسایل نقلیه بنزین سوز سهمیه بندی شد.

طبق اطلاعیه شرکت ملی پخش فراورده‌های نفتی، قیمت بنزین معمولی سهمیه‌ای هر لیتر هزار و ۵۰۰ تومان و قیمت بنزین معمولی غیرسهمیه‌ای به ازای هر لیتر سه هزار تومان خواهد بود. همچنین قیمت بنزین سوپر هر لیتر سه هزار و ۵۰۰ تومان تعیین شده است.

بر مبنای اطلاعیه شرکت ملی پخش فراورده‌های نفتی، سهمیه کامل آبان خودروهای شخصی از بامداد جمعه ۲۴ آبان ماه به کارت سوخت شخصی آن‌ها واریز می‌شود و این سهمیه به مدت ۶ ماه قابل ذخیره است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha