نمایشگاه عکس و اسناد همکاری‌های ایران و سازمان ملل در ایلام برپا می‌شود

ایلام - ایرنا - نمایشگاه عکس و اسناد ۷۳ سال همکاری‌های ایران و سازمان ملل متحد با حضور رئیس مرکز اطلاع‌رسانی سازمان ملل متحد در ایران در ایلام برپا می‌شود.

در این نمایشگاه ۵۵ قطعه عکس و سند تاریخی از حضور شخصیت‌های برجسته ایران در رویدادهای سازمان ملل متحد، سفر هفت دبیرکل‌ این سازمان به ایران و گزیده‌ای از طرح‌های اجرا شده توسط سازمان ملل در ایران با حضور خانم ماریا دوتسنکو افتتاح ‌می‌شود و به مدت یک هفته در معرض بازدید عموم قرار می‌گیرد.

مجموعه عکس‌ها و اسنادی که برای این نمایشگاه انتخاب شده است مربوط به آرشیو مرکز اطلاعات سازمان ملل متحد، سازمان خبرگزاری جمهوری اسلامی(ایرنا)، مرکز اسناد و تاریخ دیپلماسی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران است.

نمایشگاه عکس و اسناد همکاری‌های سازمان ملل متحد و ایران با هدف اطلاع‌رسانی درباره حضور و همکاری ایران به عنوان کشوری دوستدار صلح در سازمان‌های بین‌المللی از زمان تاسیس جامعه ملل و سازمان ملل متحد در ایلام برگزار می‌شود.

این نمایشگاه به همت و همکاری دفتر سازمان ملل متحد در ایران، استانداری ایلام، خبرگزاری جمهوری اسلامی(ایرنا) و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام چهارشنبه ۲۹ آبانماه در نگارخانه مجتمع فرهنگی هنری ارشاد ایلام برگزار می‌شود.

نمایشگاه عکس و اسناد همکاری‌های سازمان ملل متحد و ایران پیش از این در برخی استان‌های کشور از جمله کرمانشاه، کرمان، یزد، بوشهر، سیستان و بلوچستان، فارس، مرکزی و کردستان برگزار شده است.

سازمان ملل متحد سال ۱۹۴۵ میلادی تاسیس و جایگزین جامعه ملل شد، این سازمان توسط ۵۱ کشور تاسیس و سال ۲۰۱۱ میلادی، ۱۹۳ کشور عضو داشت، اعضای آن تقریبا شامل همه کشورهای مستقلی است که از نظر بین‌المللی به رسمیت شناخته شده‌اند.

شورای امنیت قوی‌ترین نهاد سازمان ملل، پنج عضو دائمی دارد که در تصمیمات این شورا حق وتو دارند.

مقر سازمان ملل متحد در نیویورک است و کشورهای عضو و مؤسسه‌های وابسته، هر سال با تشکیل نشست‌های منظم در مورد امور بین‌المللی و امور اجرایی مربوط به آن‌ها تصمیم‌گیری می‌کنند.

ایران به‌ عنوان یکی از اعضای موسس سازمان ملل متحد در میان نخستین کشورهایی بود که مرکز اطلاعات سازمان ملل در آن تاسیس و فعالیت‌هایش چند ماه بعد، در ماه مه ۱۹۵۰ آغاز شد.

این فعالیت‌ها در سال ۱۹۸۰ به حالت تعلیق درآمد، سپس در ۱۹۹۱ دو باره آغاز شد و از سال ۱۹۹۴ به گونه‌ای کامل فعال شد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 9 =