لایروبی ۷۸۷ کیلومتر رودخانه و نهر در آذربایجان‌غربی

ارومیه – ایرنا – مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان‌غربی گفت: ۷۸۷ کیلومتر رودخانه و نهر از محل اعتبارات ستاد احیا و این شرکت طی پنج سال گذشته در این استان لایروبی شده است.

کیومرث دانشجو روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: از این میزان ۴۰۷ کیلومتر رودخانه و نهر با استفاده از اعتبار ستاد احیای دریاچه ارومیه و ۳۷۹ کیلومتر نیز با استفاده از اعتبار داخلی شرکت آب منطقه ای آذربایجان غربی لایروبی شده است.

وی اضافه کرد: از کل لایروبی صورت گرفته در آذربایجان غربی ۲۴۲ کیلومتر رودخانه و ۵۴۴ کیلومتر نهر منتهی به رودخانه های استان بوده است.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر ۱۵ کیلومتر رودخانه نیز در دست اجرا برای لایروبی در آذربایجان غربی قرار دارد، بیان کرد: ابتدای امسال در کمتر از ۲۰ روز ۷۰ کیلومتر رودخانه در استان لایروبی شد که این رقم در حال حاضر به ۱۰۲ کیلومتر رسیده است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای آذربایجان غربی ادامه داد: این لایروبی ها علاوه بر امکان ورود آب بیشتر به دریاچه ارومیه، موجب جلوگیری از بروز مشکل حین وقوع سیل در نقاط مختلف استان شد.

دانشجو با بیان اینکه وزارت نیرو، نهاد پیشرو در اجرای مصوبات ستاد احیای دریاچه ارومیه بود، گفت: سدسازی، احداث کانال، رهاسازی آب از سدها، سردهنه سازی، لایروبی رودخانه ها، جلوگیری از برداشت غیرمجاز آب تا حد امکان از جمله مهمترین اقدامات در این راستا بوده است.

وی از کاهش ۴۰ درصدی مصرف آب در حوضه دریاچه ارومیه خبر داد و افزود: با اقدامات پیشگیرانه انجام شده، مصرف آب از ۸۲۸ میلیون مترمکعب در حوضه به ۵۵۹ میلیون مترمکعب رسیده است.

وی اضافه کرد: همچنین در این مدت پنج هزار حلقه چاه در آذربایجان غربی مسدود شده که این روند همچان ادامه دارد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای آذربایجان غربی ادامه داد: در این مدت همچنین چهار میلیارد و ۹۴۰ میلیون مترمکعب آب از سدهای استان به دریاچه ارومیه سرازیر شده است.

دانشجو گفت: طی پایش های صورت گرفته آب موجود در دریاچه ارومیه در ۶ خرداد امسال به پنج میلیارد و ۳۸۰ میلیون مترمکعب رسید که سه میلیارد و ۵۹۰ میلیون مترمکعب بیشتر از زمان مشابه پنج سال گذشته است.

وی افزود: طبق آخرین پایش نیز این دریاچه سه میلیارد وو ۲۴۰ میلیون مترمکعب آب دارد که ۲ میلیارد و ۸۰ میلیون مترمکعب بیشتر از زمان مشابه سال ۱۳۹۲ است.

ستاد احیای دریاچه ارومیه به اهتمام دولت تدبیر و امید از سال ۱۳۹۳ آغاز به کار کرده که اقدامات این ستاد موجب جلوگیری از بروز بحران در دریاچ ارومیه شد و آن را از خشکی نجات داد.

در حال حاضر این دریاچه از مرحله تثبیت عبور کرده و در مرحله احیا قرار دارد.

طبق گفته دبیر ستاد احیای دریاچه ارومیه، این دریاچه در سال ۱۴۰۶ به طور کامل احیا خواهد شد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 14 =