۲۵ آبان ۱۳۹۸،‏ ۱۰:۴۳
کد خبرنگار: 1065
کد خبر: 83556762
۰ نفر

برچسب‌ها

مرکز آمار: نرخ تورم تولید در تابستان ۵۹.۹ درصد شد

تهران– ایرنا– نرخ تورم تولیدکننده در چهار فصل منتهی به تابستان ۱۳۹۸ در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۵۹.۹ درصد شد که نسبت به چهار فصل منتهی به بهار ۱۳۹۸، ۱.۳ درصد افزایش یافته است.

مرکز آمار، نرخ تورم تولیدکننده در تابستان امسال را منتشر کرد. بر اساس این گزارش در میان بخش‌های اصلی تولیدی در کشور، کمترین تورم سالانه مربوط به بخش برق و بیشترین نرخ مربوط به صنعت است. نرخ تورم تولید در بخش برق در چهار فصل منتهی به تابستان امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۳.۵ درصد کاهش و در بخش صنعت ۷۷ درصد افزایش یافته است.

تورم فصلی

نرخ تورم تولید کشور در تابستان امسال (تورم فصلی) به ۱.۳ درصد رسید که نسبت به بهار ۱۳.۱ درصد کاهش دارد. کمترین تورم تولید فصلی مربوط به بخش‌های تولیدی کشاورزی و صنعت است.

نرخ تورم تولید تابستان در کشاورزی ۴.۷ درصد کاهش و صنعت ۰.۲ درصد افزایش یافته است.

بیشترین تورم فصلی تولیدکننده مربوط به بخش‌های برق با ۲۲ درصد و خدمات ۷.۳ درصد است.

تورم نقطه به نقطه

نرخ تورم تولیدکننده کشور در تابستان امسال نسبت به تابستان سال گذشته به ۴۹.۴ درصد رسید. به عبارتی میانگین قیمت دریافتی توسط تولیدکنندگان به ازای تولید کالاها و خدمات در داخل کشور در تابستان امسال نسبت به بهار ۴۹.۹ درصد افزایش یافته است.

نرخ تورم تولیدکننده در تابستان امسال نسبت به بهار ۲۰.۱ درصد کاهش داشته است. در میان بخش‌های مختلف تولیدی کمترین نرخ مربوط به بخش برق با ۱.۴ درصد کاهش و بیشترین نرخ مربوط به صنعت با ۶.۵ درصد است.

نرخ تورم تولیدکننده (شاخص بهای تولیدکننده) از جمله شاخص‌های قیمتی است که در بررسی روند سطح قیمت‌ها بررسی می‌شود و یکی از معیارهایی است که برای سنجش عملکرد اقتصادی، از سطح عمومی قیمت‌ها محاسبه و منتشر می‌شود. از این رو، تاثیر قابل‌توجهی بر تصمیم‌گیری صاحبان صنایع، سرمایه‌گذاران و حتی سیاستگذاران خواهد داشت.

هدف از محاسبه نرخ تورم تولیدکننده، اندازه‌گیری تغییرات قیمت‌هایی است که تولیدکنندگان در ازای فروش کالاها و خدمات خود دریافت می‌کنند. به عبارت دیگر می‌توان گفت که این شاخص، قیمت کالاها در کارخانه و مبدا تولید را در نظر می‌گیرد. با بررسی این شاخص می‌توان از سطح تغییر قیمت‌ها در بازار کالا و خدمات مصرفی یا تورم اطلاع کسب کرد. به بیان دیگر، هر افزایش یا کاهش قیمت در شاخص بهای تولیدکننده با یک وقفه زمانی در شاخص بهای مصرف‌کننده نیز مشاهده می‌شود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 10 =