افشاگری مورالس از طرح آمریکا برای انتقال وی به گوانتانامو

تهران - ایرنا - رئیس جمهوری مستعفی بولیوی افشا کرد که پیش از ترک کشورش، آمریکا به او پیشنهاد ارسال هواپیمایی برای انتقال وی را داده بود اما او می‌گوید اطمینان داشت مقصد این هواپیما «زندان گوانتانامو» بوده است.

رسانه های غربی گزارش دادند، اوو مورالس روز گذشته(جمعه) در مصاحبه با خبرگزاری رویترز در مکزیکوسیتی اعلام کرد که آمریکا پیشنهاد اعزام هواپیما به بولیوی برای ترک کشورش را داده بود.

مورالس افزود: آمریکا به وزیر خارجه دولت من پیشنهاد داد که هواپیمایی را برای انتقال ما به هر جایی که می خواهیم بفرستد. مطمئن بودم که مقصد این هواپیما گوانتانامو خواهد بود.

اظهارنظر مورالس در مورد این طرح آمریکا در حالی مطرح شده است که رئیس جمهوری مستعفی بولیوی پیشتر بارها از تلاش دولت‌های آمریکا برای سرنگونی وی سخن به میان آورده بود. مورالس پیشتر همچنین ضمن انتقاد از سیاستهای کاخ سفید در کشورهای چپ گرای آمریکای لاتین اعلام کرده بود که دولتمردان امریکایی همواره به دنبال ایجاد بی ثباتی در کشورهای ونزوئلا، کوبا، نیکاراگوئه و بولیوی بوده اند.

بولیوی از زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری ۲۰ اکتبر (۲۸ مهر) دستخوش ناآرامی است. مورالس در انتخابات آن زمان پیروز شد، اما انتخابات با اتهام تقلب مخدوش شد.

دولت موقت بولیوی و اعضای حزب مورالس روز پنجشنبه برای پیگیری روند برگزاری انتخابات جدید ریاست‌جمهوری به توافق دست یافتند. «مونیکا اوا کوپا مورگا» رئیس سنای بولیوی و عضو حزب «جنبش سوسیالیسم» گفت که توافقی برای حرکت به سوی برگزاری انتخابات جدید پس از هفته ها اعتراض و خشونت حاصل شده است.

وی در عین حال گفته است که شخص مورالس به عنوان نامزد انتخابات ریاست جمهوری، پذیرفته نخواهد شد.

مورالس در ادامه مصاحبه‌ای با رویترز گفت که انتخابات در بولیوی بدون حضور او نیز می‌تواند برگزار شد؛ وی همچنین تاکید کرد که به محض پذیرفته شدن استعفایش توسط پارلمان بولیوی، به کشورش بازخواهد گشت.

این در حالی است که «جنین آنی‌یس» رئیس جمهوری موقت بولیوی روز جمعه اعلام کرد که مورالس در صورت بازگشت به کشورش با تعقیب قضایی به اتهام "تقلب انتخاباتی" روبه رو خواهد شد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha