۲۵ آبان ۱۳۹۸،‏ ۱۰:۱۷
کد خبرنگار: 1254
کد خبر: 83556641
۰ نفر

برچسب‌ها

هلال احمر: شمیرانات جمعهٔ پر حادثه ای را سپری کرد

تهران- ایرنا- رئیس جمعیت هلال احمر شهرستان شمیرانات از بروز ۹ حادثه در روز گذشته (جمعه) در شمیرانات و مصدومیت ۸ نفر خبر داد.

حسن فراهانی صبح شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: مبنی بر اعلام مرکز کنترل عملیات شمیرانات این حوادث شامل ۶ سقوط از ارتفاع و آسیب دیدگی کوهنوردان، یک مورد برق گرفتگی، یک مورد برخورد دوچرخه با خودرو و یک مورد ضعف و بی حالی کوهنورد می شود.

وی تشریح کرد: آقای کوهنورد ۵۷ ساله که از ناحیه پا دچار آسیب شده بود در منطقهٔ گلابدره که توسط ۶ نفر از تیم نجات پایگاه کلکچال نجات یافت پس از اقدامات امدادی اولیه بر روی بسک فیکس و به پائین کوه منتقل شد.

این مقام مسئول افزود: دوچرخه سواری نیز در گردنه قوچک از ارتفاع سقوط کرد که پس از اقدامات پیش بیمارستانی توسط نیروهای هلال احمر پایگاه قوچک به بیمارستان اختر منتقل شد.

فراهانی تصریح کرد: کوهنورد دیگری حدود ساعت ۱۶ در منطقه آهار (شکراب) از ارتفاع سقوط کرد و پس از عملیات تثبیت پزشکی و فیزیکی امدادگران پایگاه قوچک به بیمارستان شهدای تجریش انتقال یافت.

رئیس جمعیت هلال احمر شمیرانات اظهار داشت: ۳ کوهنورد دیگر که دچار ترومای پای چپ و راست شده بودند در مناطق بندیخچال (سنگ مریم) توسط امدادگران پایگاه دربند، منطقه گلابدره (چشم وزوا) توسط نیروهای پایگاه کلکچال و در منطقه شیرپلا توسط امدادگران همین پایگاه امدادهای تثبیت پزشکی و فیزیکی را دریافت و تححویل اورژانس شده یا با رضایت شخصی ترخیص شدند.

وی گفت: دیگر حادثه دیدهٔ دیروز آقای ۳۵ ساله ای بود که حدود ساعت ۱:۳۰ بامداد در واحد نقلیهٔ نمایشگاه بین المللی تهران دچار برق گرفتگی با برق فشار قوی شد.

این مقام مسئول ادامه داد: عوامل پایگاه نمایشگاه در ساعت ۱:۳۲ در محل حادثه حاضر و پس از اقدامات اولیه از قبیل اکسیژن تراپی و پانسمان محل های سوختگی ناشی از برق گرفتگی و جراحات وارده، مصدوم را به بیمارستان شهدای تجریش منتقل کردند.

فراهانی خاطرنشان کرد: دوچرخه سوار دیگری حدود ساعت ۱۲ در منطقه قوچک با خودرو برخورد کرد که توسط امدادگران پایگاه همان منطقه اقدامات پیش بیمارستانی را دریافت و به بیمارستان شهدای تجریش منتقل شد.

وی همچنین از ضعف و بی حالی کوهنوردی در منطقه پس قلعه خبر داد و گفت: فرد مذکورد در ساعت ۱۸:۴ تو سط عوامل پایگاه دربند تثبیت پزشکی و فیزیکی شده و به پائین کوه منتقل شد؛ نامبرده با رضایت شخصی ترخیص شد.

فراهانی با توجه به شرایط منطقه و حوادث متعددی که برای کوهنوردان و گردشگران رخ می‌دهد تأکید کرد: ورزشکاران و شهروندان نکات ایمنی را رعایت کنند تا شاهد چنین حوادثی نباشیم.

شهروندان در صورت وقوع حادثه می‌توانند با شماره تماس ۱۱۲ جمعیت هلال احمر ارتباط برقرار کنند.

شمیرانات با آب و هوایی کوهستانی متشکل از شهر شمیران (منطقه یک و شمال و شرق منطقه۲ تهران) و دو بخش لواسانات و رودبار قصران در شمال و شمال شرقی پایتخت واقع شده؛ این شهرستان دارای کوه‌ها، روددره ها و محل عبور رودخانه جاجرود به سد لتیان و به همین علت در تمامی فصول با استقبال چشمگیر گردشگران و کوهنوردان مواجه است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 7 =