دولت موقت بولیوی شهروندان کوبایی را به تحریک ناآرامی‌ها متهم کرد

تهران-ایرنا- دولت موقت لاپاز، کوبایی ها را به تحریک ناآرامی ها در بولیوی به دنبال خروج اوو مورالس از این کشور متهم کرد.

رسانه های غربی روز شنبه گزارش دادند که دولت موقت بولیوی شماری از شهروندان کوبایی در بولیوی از جمله پزشکان را به تحریک ناآرامی ها متهم و عنوان کرد حدود 72 شهروند کوبایی به ویژه پزشکان به دلیل ایفای نقش در اعتراض ها به کشورشان بازگردانده می شوند.

پیش از این دولت موقت بولیوی از تمامی دیپلمات های ونزوئلایی خواسته بود خاک بولیوی را ترک کنند.

به دنبال خروج اوو مورالس از بولیوی، هواداران وی دست به اعتراض علیه دولت موقت زدند. ونزوئلا و کوبا پیشتر همواره حامی دولت مورالس در بولیوی بودند.

در همین حال وزارت خارجه کوبا هرگونه مشارکت شهروندان این کشور در اعتراض های چند روز اخیر بولیوی را رد کرد.

بولیوی از زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری ۲۰ اکتبر (۲۸ مهر) دستخوش ناآرامی است. مورالس در انتخابات آن زمان پیروز شد، اما انتخابات با اتهام تقلب مخدوش شد.

دولت موقت بولیوی و اعضای حزب مورالس اخیرا برای پیگیری روند برگزاری انتخابات جدید ریاست‌جمهوری به توافق دست یافتند. «مونیکا اوا کوپا مورگا» رئیس سنای بولیوی و عضو حزب «جنبش سوسیالیسم» گفت که توافقی برای حرکت به سوی برگزاری انتخابات جدید پس از هفته ها اعتراض و خشونت حاصل شده است.

وی در عین حال گفته است که شخص مورالس به عنوان نامزد انتخابات ریاست جمهوری، پذیرفته نخواهد شد.

در همین حال، مورالس که در مکزیک به سر می‌برد، در مصاحبه‌ای با رویترز گفت که انتخابات در بولیوی بدون حضور او نیز می‌تواند برگزار شد؛ وی همچنین تاکید کرد که به محض پذیرفته شدن استعفایش توسط پارلمان بولیوی، به کشورش بازخواهد گشت.

این در حالی است که «جنین آنی‌یس» رئیس جمهوری موقت بولیوی روز جمعه اعلام کرد که مورالس در صورت بازگشت به کشورش با تعقیب قضایی به اتهام "تقلب انتخاباتی" روبه رو خواهد شد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha