آمریکا خواهان مشارکت در تدوین قانون اساسی جدید سودان شد

تهران - ایرنا - خبرگزاری "رویترز" روز شنبه گزارش داد که وزارت خارجه آمریکا اعلام کرده که دولت این کشور از این پس سودان را حامی تروریست ندانسته و مایل است در تدوین قانون اساسی این کشور مشارکت داشته باشد.

بر اساس این گزارش، "تیبور ناگی" دستیار وزارت خارجه آمریکا عصر دیروز در جمع خبرنگاران گفت که آمریکا از این پس با دولت سودان روابطه خصمانه نداشته و تلاش خواهد کرد با همکاری همپیمانان، نام این کشور را از فهرست کشورهای حامی تروریسم خارج سازد.

وی علت این تغییر رویکرد واشنگتن را تغییر حاکمیت در این کشور آفریقایی اعلام و افزود که حذف کامل نام سودان از لیست کشورهای حامی تروریست مستلزم طی فرایندهایی است و تابع گذشت زمان می شود.

ناگی ضمن هشدار از اینکه این حادثه طی روندی شکل گرفته و باید با احتیاط پی گرفته شود، اضافه کرد: این یک حادثه نبوده و همانند زدن کلید یک چراغ نیست. این یک روند است و ما به شدت و با احتیاط تمام با طرف های سودانی در حال تعامل هستیم تا ببینیم چگونه می توانم این امر را محقق کرد.

وی در پاسخ به سوالی در خصوص اینکه آیا آمریکا خود را برای رفع تحریم ها علیه سودان نیز متعهد می داند، گفت: خیر، برای تحقق چنین امری شرایطی وجود دارد و همه امیدواریم که این امر هرچه سریعتر محقق شود، چون همه به دشواری این موضوع به خوبی واقف هستیم.
در عین حال روزنامه "سودان تریبیون" گزارش داد که "دونالد بوث" نماینده ویژه آمریکا در سودان دیروز در دیدار با سرلشکر "عبدالفتاح برهان" رئیس شورای حاکمیتی این کشور در خارطوم  با او در باره گسترش همکاری های دوجانبه، مذاکرات صلح دولت خارطوم با گروه های مسلح و روند اجرای دمکراسی در سودان طی دوره انتقالی گفت وگو کرده و خواستار مشارکت آمریکا در تدوین قانون اساسی جدید این کشور شد.

وی در یک نشست مطبوعاتی درباره محورهای مذاکراتش باطرف سودانی گفت که از آنجایی که پیش بینی می شود همکاری های دو کشور موفقیت آمیز باشد، واشنگتن می تواند در زمینه تدوین قانون اساسی جدید سودان و برگزاری انتخابات در این کشور در پایان دوره انتقالی کمک های موثری بکند.

کارشناسان معتقدند نقش آفرینی آمریکا در تدوین قانون اساسی سودان ضمن آنکه تحقیر حقوقدانان، سیاستمداران و مردم این کشور است، می‌تواند بستر بروز مشکلات سیاسی - اقتصادی - اجتماعی و فرهنگی در ساختار سودان جدید شود.

روزنامه "آل افریکا" نیز چندی پیش در گزارشی از خارطوم اعلام کرده بود که "برایان شوکان" کاردار سفارت آمریکا در خارطوم در دیدار با وزیر خارجه سودان اعلام کرده بود که حوادثی در جریان است که می تواند به خروج نام این کشور از فهرست کشورهای حامی تروریسم و نیز رفع تحریم ها بیانجامد.

وی در این دیدار درباره ارتقای روابط دیپلماتیک میان دو کشور به سطح سفیر، حذف نام سودان از فهرست کشورهای حامی گروه های تروریستی و گسترش همکاری‌ها دوجانبه گفت‌وگو کرده بود.
سال 1993 بود که دولت آمریکا با وارد کردن اتهاماتی علیه "عمر البشیر" رئیس جمهوری وقت سودان مبنی بر حمایت وی از گروه های تروریستی، نام این کشور را در فهرست کشورهای حامی ترورویسم قرار داده و تحریم های اقتصادی را علیه این کشور وضع کرد تا سودان به لحاظ فنی نتواند از بانک جهانی و صندوق بین‌المللی پول اعتبار و وام دریافت کند.

اما بعد از چندین ماه اعتراضات خیابانی بر سر افزایش قیمت سوخت و نان ناشی از این تحریم ها بود که البشیر پس از گذشت ۳۰ سال حکومت توسط ارتش عزل و به اتهاماتی از جمله فساد مالی به زندان افتاد.

البشیر به دنبال اعتراضات گسترده مردمی به نابسامانی اوضاع اقتصادی، توسط ارتش سودان عزل شد و اکنون بنا به اتهاماتی از جمله فساد مالی در زندان بسر می‌برد.

به رغم اینکه نظام البشیر سرنگون شد و مقامات خارطوم بارها در خصوص حذف نام سودان از این فهرست با همتایان آمریکایی خود مذاکره کردند، اما نام سودان همچنان در فهرست حامیان گروه های تروریستی باقی ماند و حتی آمریکا شرکت هایی که این تحریم ها را نادیده بگیرند،  تهدید به مجازات کرد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 6 =