۲۴ آبان ۱۳۹۸،‏ ۲۳:۳۴
کد خبرنگار: 2204
کد خبر: 83556399
۰ نفر

برچسب‌ها

تئاتر مکانی بالاتر از دانشگاه است

بیرجند - ایرنا - استاد دانشکده هنرهای زیبا دانشگاه تهران گفت: تئاتر مکانی بالاتر از دانشگاه است چون استادان دانشگاه و سیاستمداران هم به تئاتر می‌روند.

احمد کامیابی مسک شامگاه جمعه در آیین اختتامیه سیزدهمین جشنواره تئاتر خراسان جنوبی افزود: افراد با تماشای تئاتر چیزهایی یاد می‌گیرند که در کتاب‌ها ممکن نیست، پیدا شود. 

وی با اشاره به تاثیر تئاتر در جامعه اظهار داشت: نمایشنامه‌هایی که در فرانسه با موضوع سیاه پوستان و تنبیه دانش‌آموزان نوشته شده بود، منجر به قوانینی در مجلس آن کشور شد که هنوز هم اثرات آن در جهان مشهود است. 

استاد دانشگاه با بیان اینکه تئاتر در ایران افت و خیزهایی داشته است گفت: تئاتر سیاسی و علمی بعد از کودتای ۲۸ مرداد از بین رفت و تئاترهای لاله زاری در کشور به وجود آمد. 
 
یکی از داوران این جشنواره هم گفت: لازم است مسئولان استان بیش از پیش به تئاتر کمک کنند. 

قادری پیشینه فرهنگ بیرجند را یادآور شد و گفت: تئاتر ارتشی است که در سکوت می‌جنگد و اگر به آن کمک نشود هیچ اندیشه‌ای ماندگار نخواهد بود. 

وی دوره‌های آموزشی تئاتر در استان را از نکات بارز این هنر دانست و ادامه داد: هنرمندان استان باید با تمام تلاش از زمینه‌های ایجاد شده برای پیشرفت خود استفاده کنند. 

وی بر حفظ حرمت پیشکسوتان هنر تئاتر در کشور تاکید و اظهار داشت: ممکن است دستاورد ما از نسل گذشته بالاتر باشد اما بدون نیاکان هیچ نیستیم. 

داور سیزدهمین جشنواره تئاتر خراسان جنوبی با بیان اینکه در این سرزمین مبارزه کردن به خصوص در حوزه فرهنگ دشوار است گفت: تئاتر فقط در یک محدوده کوچک نیست و باید با تمرین و مبارزه به میدان‌های بزرگ دست یافت. 

پروفسور احمد کامیابی مسک نویسنده، مترجم، نمایشنامه نویس و استاد برجسته دانشکده هنرهای زیبا دانشگاه تهران سال ۱۳۳۲ در شهرستان خوسف خراسان جنوبی متولد شد.

او  سال ۲۰۱۱ از سویدولت فرانسه نشان عالی «شوالیه پالم‌های آکادمیک» را با حضور نمایندگان دانشگاهی و فرهنگی دولت فرانسه دریافت کرد. 

تماشاخانه پروفسور احمد کامیابی مسک هفته دولت امسال با حضور جمعی از مسئولان و اهالی فرهنگ و هنر در شهر بیرجند افتتاح شد.

سیزدهمین جشنواره تئاتر خراسان جنوبی با شرکت هشت گروه نمایشی از ۲۲ تا ۲۴ آبان ماه جاری آغاز به کار کرد و سه داور کشوری نمایش‌های برتر را انتخاب کردند که گروه‌های منتخب استانی به مرحله کشوری راه می‌یابند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 2 =