۲۴ آبان ۱۳۹۸،‏ ۲۰:۱۶
کد خبرنگار: 804
کد خبر: 83556275
۰ نفر

برچسب‌ها

نامزد جنبش النهضه تونس مامور تشکیل کابینه شد

تهران- ایرنا- رئیس جمهوری تونس ، الحبیب الجملی نامزد «جنبش النهضه»، حزبی که در انتخابات اخیر بیشترین کرسی‌های پارلمان را بدست آورد، مامور تشکیل کابینه کرد.

به گزارش شبکه خبری  الجزیره،  الجملی، روز جمعه از سوی «قیس سعید» رئیس جمهوری، به طور رسمی مامور تشکیل کابینه جدید تونس شد.

راشد الغنوشی رئیس پارلمان و رهبر جنبش النهضه، بزرگترین برنده انتخابات و حائز بیشترین شمار کرسی‌های پارلمان، الجملی را به عنوان نامزد این حزب به رئیس جمهوری به رئیس جمهوری معرفی کرده بود.

بر اساس اعلام رسمی نتایج انتخابات پارلمانی تونس در ۱۸ مهرماه جاری، جنبش اسلامگرای النهضه ۵۲ کرسی و حزب قلب تونس به ریاست "نبیل القروی" ۳۸ کرسی به دست آوردند.

پس از این احزاب، حزب «جریان دموکراسی» ۲۲ کرسی، حزب «ائتلاف کرامت» ۲۱ کرسی و حزب «قانونی آزاد» ۱۷ کرسی در پارلمان تصاحب کردند.

براساس این انتخابات که ۶ اکتبر (۱۴مهرماه) برگزار شد، از مجموع بیش از هفت میلیون واجد شرایط، ۲ میلیون و ۹۴۶ هزار و ۶۲۸ نفر به پای صندوق‌های رأی رفتند.

این انتخابات، دومین انتخابات پارلمانی تونس از زمان تصویب قانون اساسی جدید در سال ۲۰۱۴ و سومین انتخابات پارلمانی پس از خلع دولت "زین العابدین بن علی" دیکتاتور پیشین و انقلاب سال ۲۰۱۱ میلادی در این کشور است.

به موجب قانون اساسی تونس، حزبی که بیشترین کرسی پارلمان را بدست آورد، پس از تشکیل مجلس، ۲ ماه فرصت خواهد داشت تا دولت را تشکیل دهد.

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 11 =