متن مکالمه اول ترامپ با رئیس جمهوری اوکراین منتشر شد

تهران - ایرنا - کاخ سفید در بحبوحه تحقیقات مجلس نمایندگان آمریکا برای استیضاح ترامپ، متن مکالمه اول او با رئیس جمهوری اوکراین را منتشر کرد.

کاخ سفید عصر جمعه متنی را منتشر کرد که مربوط به مکالمه اول دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا با ولودیمیر زلنسکی همتای اوکراینی او پس از پیروزی وی در انتخابات است.

سند منتشر شده ازسوی کاخ سفید، یادداشت‌برداری از روی این مکالمه بوده و آنگونه که در سند تاکید شده، متن واژه به واژه این گفت‌وگوی تلفنی نیست.

این سند در حالی منتشر می‌شود که دمکرات‌های مجلس نمایندگان آمریکا ضمن علنی کردن تحقیقات مربوط به استیضاح ترامپ، به شدت در حال پیش بردن آن هستند و اولین جلسات شهادت‌دهی علنی را برگزار کردند.

مکالمه اول ترامپ با رئیس جمهوری اوکراین براساس متنی که منتشر شده، عمدتا پیرامون تبریک پیروزی زلنسکی در انتخابات و دعوت از رئیس جمهوری آمریکا برای شرکت در مراسم تحلیف و همچنین دعوت متقابل از زلنسکی برای حضور در کاخ سفید است.

مکالمه‌های تلفنی ترامپ با رئیس جمهوری اوکراین پس از شکایت یک کارمند افشاگر پیرامون محتوای این مکالمات جنجالی و باعث جدی شدن مباحث مربوط به استیضاح ترامپ و به راه افتادن تحقیقات رسمی توسط مجلس نمایندگان در این باره شد.

کارمند افشاگر که در ابتدا ناشناس بود اما سپس مشخص شد «اریک چارملا» تحلیلگر سازمان مرکزی اطلاعات آمریکا (سیا) بوده، گفت که ترامپ کمک نظامی به اوکراین را مشروط به راه انداختن تحقیقات علیه «جو بایدن» و پسر وی کرده است.

بایدن یکی از نامزدهای دمکرات انتخابات ریاست جمهوری سال 2020 آمریکا و جدی‌ترین رقیب ترامپ است و پسر وی هانتر عضو هیات مدیره یک شرکت نفتی در اوکراین بوده که پرونده‌ای درباره فساد مالی مرتبط با آن در جریان بوده است.

نخستین نشست علنی تحقیقات استیضاح ترامپ روز چهارشنبه در مجلس نمایندگان برگزار شد و « ویلیام تیلور» سرپرست سفارت آمریکا در اوکراین در این جلسه، به افشاگری درمورد کانال جانبی سیاست خارجی کاخ سفید با محوریت جولیانی پرداخت و گفت: دغدغه ترامپ، تحقیقات درباره (هانتر) بایدن پسر جو بایدن بود.

تیلور که در کمیته اطلاعات مجلس نمایندگان به عنوان یکی از شاهدان ماجرای اوکراین گیت حضور یافت، اوکراین را شریک استراتژیک برای امنیت آمریکا و اروپا توصیف کرد.

«جورج کنت» معاون دستیار وزیر خارجه آمریکا نیز در جلسه همان روز، از تلاش‌های وکیل شخصی ترامپ برای انجام تحقیقات علیه هانتر بایدن با اهداف سیاسی شخصی و انتخاباتی پرده برداشت و گفت: اقدامات جولیانی، روابط آمریکا با اوکراین را مختل کرد.

«ماری یووانوویچ» سفیر سابق و برکنارشده آمریکا در اوکراین نیز امروز جمعه در جلسه مجلس نمایندگان آمریکا به پرسش‌های کمیته‌های تخصصی این مجلس پاسخ می‌دهد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 8 =