۲۴ آبان ۱۳۹۸،‏ ۱۸:۵۱
کد خبرنگار: 2091
کد خبر: 83556148
۰ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

سهمیه‌بندی بنزین  در استان سمنان چالش نداشت

سمنان- ایرنا- اجرای سهمیه‌بندی و افزایش قیمت بنزین که از بامداد جمعه شروع شد ، هیچ چالشی در استان سمنان نداشته و برغم خواسته بدخواهان کشور اکنون فضایی آرام و عادی در نقاط مختلف استان برقرار است.

سهمیه‌بندی سوخت بر اساس مصوبه شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا در راستای اجرای هدف‌مند پرداخت یارانه‌ها رخ داده چرا که بخش زیادی از یارانه به بخش سوخت و فراورده‌های نفتی اختصاص می‌یابد و این در حالی است که قشر فقیر جامعه به دلیل فقدان بضاعت مالی وسیله نقلیه شخصی ندارند و از ناوگان حمل و نقل عمومی استفاده کرده و به از دریافت یارانه های پنهان مانند بنزین محروم هستند.
دلیل دیگری که می‌تواند سهمیه بندی سوخت در کشور را توجیه کند آلودگی هواست ، امروزه بسیاری از خودروی شخصی برای انجام کارهای خود حتی در کوتاهترین مسیر  استفاده می‌کنند و حاضر نیستند اندکی پیاده‌رو کرده یا از وسایل نقلیه عمومی استفاده کنند ، امید است اجرای سهمیه بندی بنزین علاوه بر توزیع یارانه به صورت هدفمند زمینه‌ساز ارتقای سلامت جامعه و کاهش آلودگی شود.

براساس بازدید میدانی خبرنگاران ایرنا، شب گذشته پمپ بنزین‌های استان مقداری شلوغ شد اما امروز جایگاه‌ها خلوت و سوخت‌گیری به شکل عادی انجام می‌شود.

سوختگیری با شرایط عادی در جایگاه‌های سوخت استان سمنان 
مدیرشرکت پخش فرآورده‌های نفتی استان سمنان گفت: افزایش قیمت و سهمیه‌بندی سوخت بر اساس مصوبه شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا در سراسر کشور اجرایی شده و وضعیت سوخت در جایگاه‌های استان سمنان عادی است.
علی اکبر عرب عامری شامگاه جمعه در گفت و گو با ایرنا، ابراز داشت: روز گذشته جایگاه‌های سوخت استان روز شلوغی را پشت‌سر گذاشتند به طوری که در روز گذشته ۲ برابر روزهای عادی سوخت فروخته شد.
وی ادامه داد: از بامداد امروز با شروع سهمیه‌بندی بنزین وضعیت در جایگاه‌ها مانند روال گذشته آرام و بدون مشکل بود.

مدیرشرکت پخش فرآورده‌های نفتی استان سمنان تصریح کرد: سهمیه‌بندی بنزین گامی موثر در جلوگیری از قاچاق سوخت بوده و گامی برای حمایت از قشر ضعیف است.
وی خاطرنشان کرد: ۹۷ هزار و ۵۹۰ لیتر از انواع فرآورده‌های اصلی نفتی مانند بنزین، نفت و گاز و نفت سفید قاچاق در استان در سه ماهه سال ۹۸ کشف شد.
عرب عامری تصریح کرد: اختلاف قیمت زیاد فرآورده‌های نفتی به طور خاص بنزین و نفت‌گاز در کشور با کشورهای همسایه، قاچاق سوخت را برای سودجویان جذاب کرده و با فعال شدن دوباره کارت سوخت، میزان مصرف بنزین در کشور واقعی می شود و ضمن جلوگیری از قاچاق بنزین، می‌توان برنامه ریزی‌های مدیریتی در خصوص میزان تولید و توزیع سوخت داشت.
مدیرشرکت پخش فرآورده‌های نفتی استان سمنان گفت: روزانه سه میلیون و ۸۰۰ هزار تا چهار میلیون لیتر از چهار فرآورده اصلی شامل بنزین، نفت‌گاز، نفت سفید و نفت‌کوره در استان سمنان توزیع می‌شود.
وی بیان کرد: جایگاه‌های سوخن گاز طبیعی  استان به صورت شبانه‌روزی آماده تامین سوخت خودروها هستند.

در استان سمنان۶۵ محل عرضه بنزین و نفتگاز و ۴۲ جایگاه عرضه گاز سی ان جی وجود دارد.

جایگاه‌های  سوخت سمنان در آرامش
فرمانده انتظامی سمنان هم در این باره به خبرنگار ایرنا گفت: از بامداد امروز که بنزین سهمیه‌بندی شده گزارش مبنی بر تخلف در جایگاه‌های سوخت دریافت نشده است.

سرهنگ غلامحسین پاکدامن شامگاه جمعه در گفت و گو با ایرنا ابراز داشت: امنیت در شهرستان سمنان برقرار است و هیچی مشکلی در روند اجرای سهمیه‌بندی سوخت در جایگاه‌ها رخ نداده است.
فرمانده انتظامی سمنان تصریح کرد: نظارت ها و سرکشی بر جایگاه های سوخت به منظور جلوگیری از تخلف های احتمالی وجود دارد، اما مردم ولایت‌مدار و فهیم سمنان تابع قانون بوده و بدون شک اجرای قانون را به نفع خود و کشور می‌دانند.
پاکدامن خاطرنشان کرد: اکنون روال توزیع سوخت در جایگاه های شهرستان سمنان عادی و بدون مشکل است.
اجرای سهمیه‌بندی بنزین برای وسایل نقلیه، از بامداد جمعه بر اساس مصوبه شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا در سراسر کشور آغاز شده است و
براساس مصوبه این شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا از امروز قیمت بنزین معمولی سهمیه ای هر لیتر ۱۵ هزار ریال، قیمت بنزین معمولی غیرسهمیه ای هر لیتر ۳۰ هزار ریال و بنزین سوپر هر لیتر ۳۵ هزار ریال محاسبه می شود.
بر اساس مصوبه این شورا سهمیه سوخت خودروهایی که در کارت ماشین دوگانه سوز قید شده ۳۰ لیتر درماه، خودروهای تک سوز ۶۰ لیتر درماه است و خودروهای مربوط به دستگاه‌های اجرایی بدون سهمیه و باقیمت آزاد هست.

اخبار مرتبط