۲۵ آبان ۱۳۹۸،‏ ۹:۵۸
کد خبرنگار: 1463
کد خبر: 83556085
۹ نفر

برچسب‌ها

بنزین در همدان آرام می‌سوزد

همدان - ایرنا - شهر همدان در نخستین روز اجرای طرح افزایش قیمت بنزین در آرامش بود و مدیران و مسئولان برای اجرای بی‌حرف و حدیث این طرح تلاش کرده و از مزیت‌های این طرح گفتنی‌ها را گفتند و به آنها که آب به آسیاب دشمن می‌ریزند پند و اندرزهایی دادند تا بنزین در همدان با آرامش بسوزد و چرخ زندگی مردم را آرام بچرخاند.

بعد از شایعات بسیار درباره دو نرخی شدن بنزین و بازگشت کارت های سوخت، دولت عزم صعود به قله کرد تا قیمت بنزین را اصلاح کند و به همه این شایعات رنگ واقعیت ببخشد.

این طرح از بامداد دیروز /جمعه/ در همدان مانند تمام نقاط کشور آغاز شد؛ البته داغ شدن این شایعات برخی خودروها را در جایگاه های سوخت به صف کرد تا برای آخرین بار باکهایشان را از بنزین هزار تومانی پُر کنند.

همین باکهای پر از بنزین خیال بسیاری را راحت کرده بود و در روز نخست این طرح نه تنها ازدحام و شلوغی در جایگاه های سوختگیری دیده نشد بلکه آرامش خاصی هم حکم‌فرما بود.

یادآوری می شود که طرح حمایت معیشتی و اصلاح قیمت و سهمیه بندی بنزین در راستای اجرایی شدن مصوبه شورای عالی هماهنگی اقتصادی سه قوه، از بامداد روز گذشته اجرا شد؛ به گفته معاون رئیس‌جمهوی و رئیس سازمان برنامه و بودجه بیش از ۶۰ میلیون شهروند ایرانی از منافع این طرح بهره مند می‌شوند و بر اساس مصوبه شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا از بامداد جمعه ۲۴ آبان بنزین برای همه وسایل نقلیه بنزین سوز سهمیه بندی شد.

طبق اطلاعیه شرکت ملی پخش فراورده‌های نفتی، قیمت بنزین معمولی سهمیه‌ای هر لیتر هزار و ۵۰۰ تومان و قیمت بنزین معمولی غیرسهمیه‌ای به ازای هر لیتر سه هزار تومان خواهد بود. همچنین قیمت بنزین سوپر هر لیتر سه هزار و ۵۰۰ تومان تعیین شده است.

بر مبنای اطلاعیه شرکت ملی پخش فراورده‌های نفتی، سهمیه کامل آبان خودروهای شخصی از بامداد جمعه ۲۴ آبان ماه به کارت سوخت شخصی آن‌ها واریز می‌شود و این سهمیه به مدت ۶ ماه قابل ذخیره است.

طرحی که عدالت می‌آورد

اگر چه برخی ها زمان فعلی را برای اصلاح قیمت بنزین به صلاح مردم نمی دانند، اما نماینده عالی دولت در استان همدان اعتقاد راسخ دارد که جراحی قیمت بنزین برای اقتصاد کشور ضروری است؛ اگر چه ممکن است دردآور باشد.

این جراحی فواید بسیاری برای مردم دارد و التیام بخش بسیاری از دردهاست که مهمترین آن عدالت برای دهک های پایین جامعه است و سید سعید شاهرخی به مردم همدان اطمینان خاطر می‌دهد که طبق قول سران قوا منابع حاصل از اجرای افزایش قیمت بنزین به جیب مردم باز می‌گردد و حتی یک ریالش به خزانه نرود.

استاندارد همدان به مردم وعده داد که به زودی طعم شیرین طرح هدفمندی و اصلاح قیمت سوخت را می چشند.

بریده شدن دست قاچاق

به گفته وی طرح هدفمندی و اصلاح قیمت بنزین علاوه بر گسترش عدالت، دست قاچاقچیان را هم کوتاه کرده و برای همیشه معضل قاچاق سوخت را ریشه‌کن می‌کند؛ همچنین این طرح موجب صرفه جویی و مصرف بهینه بنزین می شود.

استاندار همدان لازمه بهره مندی مردم را از سهمیه بنزین داشتن کارت سوخت دانست و از آماده باش باجه‌های پستی و پیشخوان پلیس +۱۰ برای صدور کارت سوخت جدید به متقاضیان خبر داد تا کسی بدون کارت نماند. 

هر چند سهمیه آبان ماه به کارت های سوخت واریز شده اما کارتهای جدید نیز همزمان شارژ شده و بی نصیب نمی مانند.

شاهرخی در نخستین لحظات سهمیه بندی بنزین تمام دستورهای لازم را به مدیران خود داد و با آنها اتمام حجت کرد تا خواب و خوراک را تعطیل کرده و شبانه روزی پاسخگوی مردم باشند و گره از مشکلات مرم بگشایند.

۱۵ هزار کارت سوخت منتظر مالکان

اگر چه از ماه ها قبل احیای کارت سوخت ابلاغ شده بود و دولت در فراخوان‌های متعدد از صاحبان خودروی فاقد کارت سوخت خواست برای صدور کارت جدید اقدام کنند؛ اما مدیرکل پست همدان روز گذشته در مصاحبه با ایرنا اعلام کرد که ۱۵ هزار کارت سوخت به علت نداشتن آدرس دقیق و مراجعه نکردن مالک خودرو، برگشت خورده و در "باجه معطله" پست این استان انتظار می‌کشند.

به گفته محمد امیدی ۱۹۰ هزار کارت سوخت برای توزیع به پست همدان سپرده شده و تا امروز بیشترشان به دست مالکان رسیده‌است. 

شهروندان با در دست داشتن یکی از اسناد خودرو مثل کارت ماشین و برگ سبز به همراه کارت ملی می توانند کارت سوختشان را از باجه های معطله پست تحویل بگیرند.

باجه های پستی شهر همدان در نخستین روز سهمیه بندی با وجود اینکه روز تعطیل بود با ازدحام مراجعه کنندگان روبرو شد و به گفته مدیرکل پست تا زمانی که مردم مراجعه کنند ما هم در خدمتشان هستیم.

شهر در امن و امان

اما در لابه‌لای تلاش مسئولان برای اطلاع رسانی درست و فراهم کردن شرایط اجرای تصمیم دولت، اخبار و اطلاعات ضد و نقیضی که بیشترشان ناامیدی، گرانی و وخامت اوضاع اقتصادی را به مردم القا می کرد، در برخی شبکه های اجتماعی دست به دست می شد.

معاون امور اقتصادی استانداری همدان پشت تریبون رسانه ها رفت و از مردم دیار دانایی خواست تنها به اخبار منتشر شده از رسانه ملی و خبرگزاری های رسمی کشور اعتماد کنند و مانند همیشه همراه و همگام دولت باشند.

ظاهر پورمجاهد مقتدارانه خطاب به مردم گفت: کمیته های تنظیم بازار در سراسر استان از شب گذشته به دستور استاندار همدان تشکیل شده و تیم های بازرسی ذره بین به دست اوضاع بازار را به دقت کنترل می کنند تا کسی به بهانه افزایش قیمت بنزین گرانفروشی نکند.

او بعد از توصیه و امید دادن به مردم از شکیبایی و نظمشان در نخستین روز اجرای طرح اصلاح قیمت قدردانی کرد و همراهی مردم پایتخت تاریخ و تمدن ایران زمین را در صحنه های مختلف انقلاب نشانه فرهنگ بالای مردم و وطن دوستی آنها دانست.

 قیمت بنزین تاثیری بر بازار ندارد

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت همدان هم به استناد ثبات قیمت گازوئیل که سوخت اصلی ناوگان حمل و نقل بار محسوب می شود و در این طرح تغییری نکرده، به مردم قوت قلب داد و گفت اصلاح نرخ بنزین هیچ تاثیری بر قیمت کالاهای اساسی و بازار ندارد.

حمیدرضا متین به مصرف کنندگان قول داد که نه تنها در شرایط فعلی بلکه در چند ماه آینده هم با کمبود کالا مواجه نمی شویم و به اندازه کافی اقلام گوناگون در انبارهای استان ذخیره شده است؛ پس مردم از خرید اجناس مختلف و انبارکردن در منزلشان پرهیز کنند.

او که خود را از جنس اصناف و بازار می داند و زبان جماعت کاسب را هم خوب آموخته، از آنها می خواهد که رعایت حال مردم را کرده و تحت تاثیر فضاسازی های منفی قرار نگیرند تا از این پیچ هم به سلامت گذر کنیم.

گرانفروشی ممنوع

مدیرکل تعزیرات حکومتی استان همدان هم در روز نخست سهمیه بندی بنزین خط و نشان هایی برای سواستفاده کنندگان کشید تا مردم خاطرشان جمع شود که نه گرانی در کار است و نه گرانفروشی.

علیرضا حسنپور قاطعانه گفت: تنها قیمت بنزین افزایش پیدا کرده و هیچ بهانه‌ای برای بالابردن نرخ دیگر کالاها و خدمات پذیرفته‌نیست.

او با بیان اینکه نرخ گازوئیل و سی.ان.جی مانند روال سابق و افزایش نرخ کرایه ها بی اساس است به مردم یادآوری کرد: سهمیه وسایط نقلیه بنزین سوز هم در نظر گرفته شده‌ و هیچ دلیل منطقی برای تخلف سیستم حمل و نقل و بازار وجود ندارد.

رسانه‌ها یاری کنند

در این بین مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی همدان نیز در نشستی با رسانه های استان با موضوع طرح سهمیه بندی بنزین، گفت: طرح سهمیه‌بندی و افزایش قیمت بنزین نیاز به اطلاع رسانی دارد و رسانه‌ها باید مزایا و ابعاد این طرح را برای مردم تشریح کنند.

احمدرضا احسانی اظهار داشت: قیمت جدید بنزین طرح با ارزش دولت است که نیاز به آگاهی بخشی و اطلاع رسانی مناسب دارد.

وی هم اندیشی و همراهی رسانه ها را در این راستا ضروری دانست و گفت: با سابقه ای که از مطبوعات و خبرگزاری های ملی و استانی سراغ داریم در این طرح نیز رسالت خود را به خوبی انجام می‌دهند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه در طرح سهمیه بندی و افزایش قیمت بنزین عدالت در بین اقشار آسیب پذیر برقرار می شود، افزود: یارانه پرداختی به مردم با اجرای این طرح افزایش می‌یابد.

احسانی گفت: پرداخت یارانه سوخت به روش کنونی عادلانه نیست و این موضوع مهم باید با قلم شیوا و رسای اهالی رسانه به مردم گفته شود.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خاطرنشان کرد: رسانه های مکتوب و مجازی با ورود جدی به این موضوع اجازه تخریب دولت و کریه جلوه دادن این طرح را به برخی شبکه های معاند و رسانه های مخالف نظام ندهند.

خلاصه اینکه شهر همدان در نخستین روز اجرای طرح پُرهیاهوی افزایش قیمت بنزین در امن و امان بود و مدیران دستگاه های اجرایی هر آنچه لازم بود برای اجرای بی حرف و حدیث این طرح انجام دادند.

مسئولان تراز اول استان هم راجع به خوبی های این طرح و عاقبت به خیری مردم گفتنی ها را گفتند و به آنها که آب به آسیاب دشمن می ریزند هم پند و اندرزهایی دادند تا بنزین در همدان با آرامش بسوزد و چرخ زندگی مردم را به آرامی بچرخاند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 17 =