۲۵ آبان ۱۳۹۸،‏ ۱۲:۵۵
کد خبرنگار: 2256
کد خبر: 83556048
۰ نفر

برچسب‌ها

کره شمالی، محور همکاری مشترک سئول و واشنگتن

پکن- ایرنا- شکست سیاست های آمریکا و شخص دونالد ترامپ در حل مساله شبه جزیره کره باعث شده است منطقه بار دیگر به کانون تنش های لفظی تبدیل شود از یک سو وزیران دفاع آمریکا و کره جنوبی بر ضرورت تقویت همکاری های دفاعی و نظامی در مقابل کره شمالی تاکید دارند از سوی دیگر پیونگ یانگ نیز به این دو کشور هشدار داده است از رزمایش های مشترک دست بردارند.

وزیران دفاع آمریکا و کره جنوبی روز گذشته در سئول با یکدیگر دیدار کرده و گفته اند که همکاری های دفاعی و نظامی را در مقابل کره شمالی تقویت می کنند در این دیدار مارک اسپر وزیر دفاع آمریکا و «جونگ کیونگ دو»  همتای کره ای وی بر تلاش های مشترک برای عاری سازی کره شمالی از تسلیحات هسته ای تاکید کرده اند دو طرف همچنین درباره استقرار نظامیان آمریکایی و هزینه آرایش ۲۸ هزار و ۵۰۰ نظامی این کشور در کره جنوبی نیز رایزنی هایی صورت داده اند.

پیشتر اعلام شده بود که آمریکا درصدد است تا کره جنوبی را تحت فشار بگذارد تا برای این منظور در سال آینده میلادی ۵ میلیارد دلار اختصاص دهد که ۵ برابر هزینه ای است که الان این کشور تقبل کرده است.

نهاد ریاست جمهوری کره جنوبی روز گذشته در بیانیه ای اعلام کرد که اسپر ملاقاتی هم با مون جایه این رییس جمهور کره جنوبی داشته و به او گفته است برای ترغیب ژاپن به منظور حل اختلافات این دو کشور تلاش خواهدکرد.

کره جنوبی و ژاپن درگیر اختلافات تجاری شده اند و کره اعلام کرده است اگر این اختلاف پایان نیابد، آن زمان از پیمان اطلاع رسانی مشترک نظامی و دفاعی با توکیو خارج می شود اعتبار این توافق روز ۲۳ نوامبر پایان می یابد.

رییس جمهور کره جنوبی هم به وزیر دفاع آمریکا گفته که الان وضعیت دشوار است این کشور به راحتی نمی تواند مبادلات اطلاعاتی با ژاپن انجام دهد زیرا این کشور از لحاظ مسایل امنیتی به کره جنوبی اعتماد نمی کند و صادرات برخی از اقلام فنآوری پیشرفته به کره را ممنوع کرده است.

دو طرف درباره رزمایش های مشترک نیز گفت و گو کردند و افزودند که برگزاری چنین تمریناتی به شرایط آینده و دیپلماسی و تحولات منطقه ای مرتبط است.

مارک مایلی ژنرال آمریکایی و رییس ستاد کل ارتش آن کشور نیز این هفته در کره جنوبی گفت که آمریکا از همه توان نظامی خود برای دفاع از کره جنوبی بهره می گیرد.

در تحولی دیگر خبرگزاری کره شمالی امروز اعلام کرد که آمریکا پیشنهاد مذاکره برای ماه دسامبر داده است اما اگر این کشور تحولی اساسی در راهبردهای قبلی خود نداده باشد و این تغییر محسوس نباشد، مذاکره ای صورت نخواهد گرفت.

«کیم میونگ ری» مذاکره کننده ارشد هسته ای کره شمالی گفته است که به نظر نمی رسد آمریکا برای مذاکره و یا راه حل زیربنایی و راهبردی متحول شده آماده باشد. این پاسخ مناسبی برای کره شمالی نیست.

همزمان کره شمالی به کره جنوبی و آمریکا هشدار داده است که استمرار رزمایش های مشترک دو کشور می تواند فضای دیپلماسی را محدودتر و حل و فصل مسایل را دشوارتر کند.

«کی سی ان ای» خبرگزاری کره شمالی روز شنبه در مطلبی تاکید کرد اگر آمریکا بخواهد به برنامه های خود برای برگزاری چنین رزمایش هایی ادامه دهد، تهدیدی بزرگتر را متوجه واشنگتن خواهد کرد.

این مطلب پس از آن منتشر می شود که آمریکا و کره جنوبی اعلام کردند در پایان ماه جاری میلادی یک رزمایش مشترک البته با دامنه ای کوچکتر از تمرینات سال قبل در همین دوره برگزار می کنند.

کره شمالی تاکید کرده است آمریکا و کره جنوبی باید بار دیگر تصمیمی قاطع برای توقف رزمایش های مشترک بگیرند و دست از چنین تحرکاتی بردارند.

همزمان وزارت خارجه چین در بیانیه ای از همه طرف های مرتبط با شبه جزیره کره دعوت کرده است خویشتنداری نشان داده و کاری نکنند که شرایط را بدتر می کند.

چین از این کشورها دعوت کرده است به گفت و گو برای حل اختلافات روی آورند و افزوده است همه مشکلات در شبه جزیره کره را می توان با گفت و گو حل و فصل کرد و عاری سازی منطقه از تسلیحات اتمی را محقق ساخت.

افزایش تنش ها در منطقه نشان می دهد که شبه جزیره همچنان استعداد یک بحران و تنش بزرگ را دارد و نیاز است آمریکا ضمن خوردداری از خودبرتربینی به خواسته های جامعه جهانی در ارتباط با حل مساله کره شمالی پاسخ مثبت دهد در غیر این صورت تنش ها همچنان ادامه خواهد یافت.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 9 =