اقتصادی کردن فعالیت‌های فرهنگی و هنری، رویکرد وزارت ارشاد است

یزد- ایرنا- وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: از جمله رویکردهای این وزارتخانه، اقتصادی کردن فعالیت‌های فرهنگی و هنریست که به صورت جدی در وزارت ارشاد دنبال می‌شود.

"سید عباس صالحی" روز جمعه در جمع اهالی فرهنگ و هنر شهرستان‌های ابرکوه و خاتم در استان یزد افزود: اقتصادی نمودن این بخش، دور از دسترس نیست و ممکن است در ابتدا به حمایت‌هایی نیاز داشته باشد اما بعد از مدتی موجب ارزش افزوده و درآمد می‌شود.

وی با بیان اینکه جریان صنایع خلاق، جریانی پرتلاش و موثر است که ارزش افزوده آنها از ارزش افزوده تولیدات حوزه کلاسیک بیشتر است تصریح کرد: بحث خیابانهای فرهنگی و گذر فرهنگ و هنر از جمله برنامه‌های وزارت ارشاد است که در راستای اقتصادی کردن فعالیت فرهنگی و هنری انجام می شود و می تواند فرصت‌های اقتصادی وسیعی در حوزه یاد شده ایجاد کند.

وزیر ارشاد با اشاره به اینکه از طریق گذرهای فرهنگ و هنر، مجال برای عرضه و حضور کالاهای فرهنگی پدید می‌آید و رفت و آمدهای بومی ها و گردشگران در این فضاها می تواند اقتصادی کردن کالاهای فرهنگی را فراهم کند اضافه کرد: این امر اکنون در شهرستان های مختلف کشور انجام شده و در نزدیک به ۱۰۰ شهر کشور خیابان فرهنگ و هنر بوجود آمده است.

وی از فراهم شدن مقدمات امکان بهره برداری در فضای مجازی برای عرضه کالاهای فرهنگی و هنری خبر داد و یادآور شد: رویکرد دیگر این وزارتخانه، توجه به هویت اجتماعی فرهنگ و هنر است تا از طریق آن سرمایه ایجاد کرد و موجب ارتقای هویت اجتماعی ما در حوزه فرهنگی و هنری شد.

صالحی در ادامه با بیان اینکه شهرهایی که ظرفیت های تاریخی دارند بعنوان شکبه شهر خلاق انتخاب می‌شوند تصریح کرد: رویکرد دیگر ما در این دوره عدالت جغرافیایی و آمایش است تا بودجه ها از مرکز به سمت استانها و شهرستان ها بیش از گذشته جریان یابد.

وی از سفر خود به ۱۶ استان کشور خبر داد و اضافه کرد: تفاهم نامه و توافق نامه هایی با استانداری ها امضا و در آن ترکیب بودجه ملی و استانی فراهم می شود که تاثیرگذاری خوبی در اتفاقات و رویدادهای مذهبی و فرهنگی دارد.

وزیر ارشاد ادامه داد: در تفاهم نامه‌ای که با استانداری یزد امضا شده امسال و سال اینده ۸۰ میلیارد تومان برای زیرساخت های فرهنگی و هنری در بخش های مختلف با هدف حمایت از انجمن ها در نظر گرفته شده است.

صالحی با اشاره مشکلات مالی این بخش و با بیان اینکه وزارت ارشاد از هنرمندان به شکل جدی حمایت می کند یادآور شد: در سال های ۹۶ و ۹۷ تعداد ۲۸ هزار نفر بیمه شدند که این رقم امسال به ۴۲ هزار نفر رسید و رقم ریالی آن هم از ۲۸ میلیارد تومان به ۵۲ میلیارد تومان افزایش یافت.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 9 =