آرامش در جایگاه‌های سوخت اصفهان با وجود غوغاسالاری شبکه‌های اجتماعی

اصفهان- ایرنا- بعد اجرای طرح سهمیه‌بندی بنزین از آغاز بامداد امروز به رغم انعکاس شایعات مبنی بر شرایط غیرعادی جایگاه‌های عرضه سوخت منجلمه اصفهان در شبکه‌های اجتماعی تاکنون مشکلی خاصی به گفته مسوولان این استان نبوده و روند عادی فعالیت پمپ بنزین‌ها ادامه دارد.

بنزین بر اساس مصوبه شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا، از بامداد جمعه ۲۴ آبان‌ماه برای همه وسایل نقلیه بنزین‌سوز سهمیه‌بندی و این امر دست‌مایه‌ای برای شایعه‌سازی و غوغاسالاری عده‌ای در فضای مجازی به ویژه کانال‌های تلگرامی تبدیل شده است.

سوای انتشار خبر سهمیه‌بندی و منطقی شدن قیمت سوخت، تلاش‌هایی برای القائات روانی در فضای مجازی قوت گرفت و در یکی از شبکه‌های اجتماعی حتی گزارش‌هایی از به آتش کشیده شدن جایگاه‌های عرضه سوخت در استان اصفهان انتشار یافت که واقعیت نداشت و آرامش بر جایگاه های سوخت  این استان حاکم بوده است.

بر اساس مشاهدات خبرنگاران ایرنا، هیچ‌گونه ازدحامی در جایگاه‌های سوخت استان اصفهان حتی تا اکنون وجود نداشته و شرایط از شب گذشته عادی بوده و سوخت‌گیری خودروها بر اساس نرخ‌های اعلامی جدید صورت گرفته است.

بنابر اعلام مسوولان ذیربط  استان اصفهان، جز حضور شماری اندک از خودروها در صف بنزین که در چنین شرایطی امری طبیعی است، موضوع چنان که در شبکه‌های اجتماعی انتشار یافته نیست و از صبح امروز هم جایگاه‌های عرضه سوخت با روندی طبیعی در حال فعالیت هستند.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری اصفهان اجرای سهمیه بندی بنزین را تصمیم نظام ذکر کرد و  گفت : با توجه به تمهیدات و تدابیر ویژه ای که اندیشیده شده همراهی خوبی از مردم در اجرای این طرح شده است.

حیدر قاسمی در گفت و گو با ایرنا افزود : فضای عمومی اجتماعی تا حدودی  منطقی شدن قیمت سوخت را داشتند و هم چنین معلوم نبودن زمان دقیق اجرای این طرح و  مضاف بر این شده تا صفوف خودروها را در پمپ بنزین‌های این استان نداشته باشیم.

وی با اشاره به انعکاس برخی از مطالب در شبکه های اجتماعی در مورد آتش سوزی پمپ بنزین در اصفهان و ضمن رد این خبر گفت : دشمنان انقلاب اسلامی  در هیج زمانی دست از توطئه و دشمنی بر نمی دارند و آنان بدانند ملت ایران همیشه در صحنه و وفادار به نظام اسلامی است.

به گفته قاسمی از آغاز اجرای این طرح تاکنون هیج حادثه ای درجایگاه های سوخت این استان نداشته ایم.

وی ادامه داد : قبل از اجرای این طرح تدابیر لازم با نهادهای انتظامی ؛ امنیتی ، شهرداریها و دیگر نهادهای مربوط انجام شد که خوشبختانه موارد خاصی  در این ارتباط نبوده و پمپ بنزین های استان فعالیت عادی و آرام خودشان را ادامه می دهند. 

رییس مرکز اطلاع‌رسانی فرماندهی انتظامی اصفهان نیز از عادی و آرام بودن وضعیت جایگاه‌های عرضه سوخت در این استان از شب گذشته تا کنون خبر داد.

سرهنگ جواد درستکار در گفت‌ و گو با ایرنا تصریح کرد: هیچ گونه ازدحام و درگیری در جایگاه‌های عرضه سوخت استان اصفهان تا کنون گزارش نشده است.

بر اساس اطلاعیه شرکت ملی پخش فراورده‌های نفتی، قیمت بنزین معمولی سهمیه‌ای هر لیتر ۱۵۰۰ تومان (۶۰ لیتر ماهانه برای خودروهاس شخصی) و قیمت بنزین معمولی غیرسهمیه‌ای به ازای هر لیتر ۳ هزار تومان خواهد بود، همچنین قیمت بنزین سوپر هر لیتر ۳۵۰۰ تومان تعیین شده و سهمیه کامل آبان خودروهای شخصی از بامداد امروز به کارت سوخت شخصی آنها واریز می‌شود که تا مدت ۶ ماه قابل ذخیره است.

بر اساس این اطلاعیه سهمیه سوخت تاکسی‌های بنزینی ماهانه ۴۰۰ لیتر و دوگانه‌سوزها ۲۰۰ لیتر، سهمیه سوخت موتورسیکلت ماهانه ۲۵ لیتر،وانت کم‌مصرف بنزینی در ماه ۲۰۰ لیتر و وانت کم‌مصرف دوگانه‌سوز ماهانه ۶۰ لیتر سهمیه سوخت تعیین شده است..

همچنین وانت پرمصرف بنزینی ماهانه ۳۰۰ لیتر، وانت پرمصرف دوگانه‌سوز ماهانه ۱۲۰ لیتر سهمیه دریافت خواهند کرد و سهمیه سوخت آمبولانس‌ها ماهانه ۵۰۰ لیتر خواهد بود.

این اطلاعیه تاکید کرده است: کسانی که تا کنون به هر علت کارت سوخت شخصی خود را دریافت نکرده‌اند از ساعت آغاز اجرای این طرح، سهمیه سوخت آنها محفوظ است.

در ادامه این اطلاعیه تصریح شده است: برای تامین سوخت خودروهای مسافربر خطی و بین شهری، آژانس‌های مسافربری، آموزشگاه‌های رانندگی تمهیدات لازم اتخاذ شده است که اعلام خواهد شد.

اطلاعیه شرکت ملی پخش فراورده‌های نفتی همچنین می‌افزاید: نرخ سی ان جی بدون تغییر خواهد بود، برای مسافربرهای بر پایه اینترنت (اسنپ و تپ سی) مشروط بر آن که نرخ‌های خود را از مقادیر مصوب به تشخیص وزارت کشور تغییر ندهند، اعتبار معادل سهمیه مصوب تعلق خواهد گرفت.

بر مبنای این اطلاعیه، همچنین به خودروهای همه دستگاه‌های اجرایی دولتی موضوع ماده ۵ قانون مدیریت خدمات کشوری سهمیه بنزین تعلق نمی‌گیرد و این خودروها باید با قیمت هر لیتر ۳ هزار تومان بنزین دریافت کنند اما قیمت نفت گاز با کارت سوخت جایگاه‌دار بدون تغییر باقی خواهد ماند.

رییس انجمن جایگاه داران استان اصفهان: از دیشب تاکنون مشکلی در زمینه عرضه بنزین نداشتیم و عرضه سوخت به طور مناسب انجام می شود.
پیمان کامران در گفت و گو با ایرنا افزود: اما به دلیل بی اطلاعی بسیاری از مردم از نرخ های جدید به ویژه در دقایق ابتدایی بامداد امروز، بحث هایی  بین مردم و جایگاه داران و کارگران آن وجود داشت زیرا مردم ناگهان با نرخ های سه برابر مواجه شدند.
وی با بیان اینکه اطلاع رسانی دیرهنگام باعث این مشکل شد، اظهارداشت: مسوولان باید نسبت به افزایش هزینه های جایگاه داران سوخت  ناشی از اجرای این طرح تدابیری بیندیشند.
استان اصفهان بیش از ۲۷۰ جایگاه عرضه سوخت و ۱۶۰ جایگاه عرضه سی ان جی دارد و روزانه به طور میانگین بیش از ۶ میلیون لیتر بنزین یورو ۴ در این استان مصرف می‌شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 11 =