مخالفان و هواداران مورالس برای پایان بحران سیاسی در بولیوی توافق کردند

تهران – ایرنا – دولت موقت بولیوی و اعضای حزب «اوو مورالس» رئیس‌جمهوری مستعفی این کشور، برای پیگیری روند برگزاری انتخابات جدید ریاست‌جمهوری به توافق دست یافتند.

به گزارش روز جمعه خبرگزاری رویترز از لاپاز، «مونیکا اوا کوپا مورگا» رئیس سنای بولیوی و عضو حزب «جنبش سوسیالیسم» به رهبری مورالس در جلسه ای که ساعاتی پیش در مجلس سنا برگزار شد، گفت که توافقی برای حرکت به سوی برگزاری انتخابات جدید پس از هفته ها اعتراض و خشونت حاصل شده است.

وی افزود: امروز، روزی تاریخی است زیرا توانستیم توافقی بین گروه مخالف و دولت با هدف واحد برگزاری انتخابات جدید در سریعترین زمان ممکن برقرار کنیم، ‌ تا کشور را به سوی آرامش و دفاع از دموکراسی سوق دهیم.

وی ضمن درخواست از نیروهای امنیتی بولیوی برای داشتن رفتاری احترام آمیز با بومیان این کشور گفت: بیایید از شر رنگ ها و مواضع افراطی رها شویم، صلح امری است که کشور در حال حاضر خواستار آن است.   

«جَنینه آنیس» رئیس جمهوری موقت بولیوی که در پی استعفای مورالس قدرت را به دست گرفت، پیشتر درخصوص برقراری ارتباط با حزب مورالس ابراز تمایل کرده است.

وی در عین حال گفته است که شخص مورالس به عنوان نامزد انتخابات ریاست جمهوری، پذیرفته نخواهد شد.

بولیوی از زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری ۲۰ اکتبر (۲۸ مهر) دستخوش ناآرامی است. مورالس در انتخابات آن زمان پیروز شد، ‌ اما انتخابات با اتهام تقلب مخدوش شد.

روز یکشنبه ۱۹ آبان ‌ماه (۱۰ نوامبر) با دخالت ارتش بولیوی، مورالس مجبور به استعفا شد و در نطقی تلویزیونی گفت: استعفایم را تقدیم می‌کنم تا برادران و خواهران کارمند دولت هدف حملات و تهدیدات قرار نگیرند. ۹۱۰۹

مکزیک به مورالس و «آلوارو گارسیا» معاون وی که او هم استعفا کرد، پناهندگی داد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =