قم در سالروز میلاد پیامبر اکرم(ص) غرق در نور و سرور است

قم ـ  ایرنا – شهر مقدس قم در سالروز میلاد پیامبر اکرم، حضرت محمد مصطفی(س) و حضرت امام جعفر صادق(ع) یکپارچه غرق در جشن و نور و سرور است.

هم‌زمان با هفته وحدت و فرارسیدن هفده ربیع‌الاول، سالروز میلاد پیامبر اکرم(ص) و امام جعفر صادق(ع)، مردم استان قم با برپایی آیین‌های جشن در مساجد، تکایا و هیات های مذهبی به شادمانی پرداختند.

مجاوران و زائران کریمه اهل‌بیت (س) در حرم مطهر آن بانوی بزرگوار حضور پیدا کردند تا در کنار این بارگاه نورانی، علاوه بر عرض ارادت و تبریک به خواهر بزرگوار هشتمین امام شیعیان، در آیین‌های جشن این روز بزرگ شرکت کنند.

همچنین مراسم جشن و سرور در مسجد مقدس جمکران با حضور مشتاقان حضرت مهدی (عج) و اهل‌بیت عصمت و طهارت(ع) از سراسر کشور از دیشب آغازشده و تا امروز نیز ادامه خواهد یافت.

مردم متدین و ولایتمدار قم نیز از چند روز پیش با چراغانی و آذین‌بندی خیابان‌ها و معابر و با حضور در آیین‌های بزرگ طی دیشب و امروز، ارادت خود را به پیامبر اکرم(ص) و امام جعفر صادق(ع) نشان دادند.

در بیوت آیات عظام، دفتر رهبر معظم انقلاب در قم، مساجد، تکایا و حسینیه‌های این شهر نیز به همین مناسبت مجالس جشن ترتیب یافته و سخنرانان گوشه‌هایی از زندگانی گهربار حضرت محمد(ص) و امام جعفر صادق(ع) و فرهنگ وحدت را بیان می‌کنند.

سخنرانان و مداحان در مساجد، حسینیه‌ها و منازل درباره ضرورت نادیده گرفتن نقاط افتراق و تاکید بر مشترکات جامعه اسلامی سخنرانی کردند.

کسبه و بازاریان مناطق مختلف استان نیز با چراغانی و برافراشتن پرچم‌های رنگی به نشانه پاسداشت هفته وحدت، عشق، ارادت و دل‌بستگی خود را به دین اسلام و اهل‌بیت (ع) ابراز داشتند.

حضرت محمد(ص) در هفدهم ربیع‌الاول سال ۵۷۰ میلادی در مکه مکرمه دیده به جهان گشود؛ مورخان شیعه، ولادت پیامبر اکرم را در صبح جمعه‌ هفدهم ربیع‌الاول و علمای اهل سنت، در روز دوازدهم همان ماه می‌دانند و امام خمینی(ره) فاصله این دو روز را هفته وحدت بین شیعه و سنی نام‌گذاری کرد.

نام آن حضرت محمد(ص) و کنیه وی ابوالقاسم است، نام پدر آن حضرت عبدالله و نام مادر وی آمنه بنت وهب است.

همچنین در ۱۷ ربیع‌الاول سال ۸۳ هجری ولادت باسعادت امام جعفر صادق(ع) در مدینه منوره اتفاق افتاده است. نام مبارک آن حضرت جعفر و کنیه شریفش ابوعبدالله و لقب نورانی حضرت، صادق است؛ پدر بزرگوارش امام محمدباقر(ص) و مادر گرامی آن حضرت ام فروه است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 5 =