۲۴ آبان ۱۳۹۸،‏ ۵:۰۹
کد خبرنگار: 2447
کد خبر: 83555598
۰ نفر

برچسب‌ها

درگیری جدایی طلبان با قبایل جنوب یمن

تهران- ایرنا- منابع خبری پنجشنبه شب گزارش دادند؛ نیروهای جدایی طلب مورد حمایت امارات متحده عربی در جنوب یمن بار دیگر به قبایل واقع در مناطق جنوبی این کشور حمله کردند.

به گزارش پایگاه خبری عربی ۲۱، نیروهای موسوم به «کمربند امنیتی» وابسته به شورای انتقالی جنوب یمن که مورد حمایت امارات متحده عربی هستند با قبایل استان لحج درگیر شدند.

بر اساس این گزارش، در این درگیری که شدید عنوان شده، قبایل یمنی موفق شدند با دفع حملات، محور ارتباطی لحج به عدن را از کنترل نیروهای وابسته به امارات خارج کنند.

در این درگیری ها شماری از نیروهای دو طرف کشته یا زخمی شدند.

این درگیری ها در حالی روی می‌دهد که شورای انتقالی جنوب یمن که حمایت امارات متحده عربی را با خود دارد با نیروهای دولت مستعفی «عبد ربه منصور هادی» مورد حمایت عربستان در ریاض با هم برای تشکیل یک دولت توافقی و مشترک به توافق رسیدند.

از مرداد سال جاری درگیری میان نیروهای شورای انتقالی جنوب و نیروهای وفادر به منصور هادی در استان عدن و برخی استان های جنوبی این کشور صورت گرفت.

درگیری میان نیروهای وابسته به امارات از یک سو و وفاداران به دولت «عبدربه منصور هادی» از سوی دیگر، از آن زمان شدت گرفت که نیروهای موسوم به «کمربند امنیتی» که از سوی امارات حمایت می شوند، در ۱۰ آگوست (۱۹ مردادماه) کنترل کاخ ریاست جمهوری «معاشیق» در شهر بندری عدن و مراکز راهبردی این شهر را در دست گرفتند.

شورای انتقالی جنوب یمن در سال ۲۰۱۷ پس از برکناری «عیدروس الزبیدی» استاندار پیشین عدن توسط منصور هادی و با حمایت ابوظبی تشکیل شد.

عربستان و امارات از کشورهای فعال در ائتلاف عربی بوده و از ۲۶ مارس ۲۰۱۵ (ششم فروردین ۹۴) با ایجاد این ائتلاف مبهم به بهانه بازگرداندن منصور هادی، یمن را هدف حملات خود قرار داده اند. این در حالی است که پس از گذشت بیش از چهار سال، این ائتلاف هیچ دستاوردی در یمن کسب نکرده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 2 =