وزیران خارجه "گروه کوچک" خواستار توقف فوری عملیات نظامی در شمال شرقی سوریه شدند

نیویورک- ایرنا- وزیران خارجه عضو "گروه کوچک" بر لزوم برخورد موثر با تروریست‌های ادلب و شمال غربی سوریه تاکید کردند و در عین حال از تمام بازیگران شمال شرق این کشور خواستند با برقراری آتش بس فوری، هرگونه عملیات نظامی را متوقف سازند.

دفتر سخنگوی وزارت خارجه آمریکا شامگاه پنج شنبه با اعلام این خبر افزود: وزیران خارجه مصر، فرانسه، آلمان، اردن، عربستان سعودی، انگلیس و آمریکا قویا از کار دبیرکل سازمان ملل متحد و جیر پدرسن نماینده ویژه وی در اجرای قطعنامه ۲۲۵۴ شورای امنیت حمایت می کنند.

این بیانیه ادامه داد: در هفته‌های اخیر، سازمان ملل دری برای پیشرفت در فرایند سیاسی با تشکیل کمیته قانون اساسی که می تواند گام نخست در حرکت به سوی حل سیاسی باشد، باز کرده است. پس از بیش از هشت سال از خشونت، راه حل سیاسی وجود ندارد که بتواند ثبات را به سوریه بیاورد، به بی خانمان های سوری اجازه بازگشت امن و داوطلبانه به خانه‌هایشان اجازه دهد و با تروریسم مبارزه کند.

در بیانیه سخنگویی وزارت خارجه آمریکا اضافه شده است: ما بر حفاظت از حاکمیت، یکپارچگی و تمامیت ارضی سوریه متعهد هستیم و با تغییر اجباری جمعیت مخالفیم. ما از تمام بازیگران در شمال شرقی سوریه می خواهیم به سرعت آتش بس را برقرار سازند و هرگونه عملیات تهاجمی نظامی را متوقف کنند.

این بیانیه تاکید می کند: ما متعهد می شویم که هیچ گونه کمکی برای اسکان پناهندگان سوری در شمال شرقی سوریه که بازگشت ایمن، عزتمندانه و داوطلبانه پناهندگان به خانه‌هایشان نداشته باشند، پرداخت نمی کنیم. ما همچنین خواستار خاتمه فوری و واقعی خصومت در ادلب، از جمله توقف فوری حملات علیه غیرنظامیان هستیم. علاوه بر این ، ما بر لزوم برخورد موثر با تهدید تروریستی ناشی از ادلب و شمال غربی سوریه تاکید می کنیم.

دفتر سخنگوی وزارت خارجه آمریکا تصریح کرد: ما همچنین از جامعه جهانی می خواهیم که در اجرای همه جانبه قطعنامه ۲۲۵۴ شورای امنیت سازمان ملل متحد، به ویژه آتش بس در سراسر کشور، ایجاد قانون اساسی واقعی که همه سوری‌ها را نمایندگی کند، آزادی جمعی زندانیان سیاسی و همچنین انتخابات آزاد، منصفانه و معتبر تحت نظارت سازمان ملل متحد متعهد باشند.

این بیانیه مدعی شده است: آوارگان داخلی، پناهندگان هم باید در یک محیط امن و بی طرف در این انتخابات شرکت کنند. ما همچنان از تلاش‌ها برای اطمینان از شناسایی همه عاملان سوءاستفاده و نقض قوانین بین المللی بشردوستانه و حقوق بشر در سراسر سوریه و پاسخگو کردن آنها حمایت می کنیم.

دفتر سخنگوی وزارت خارجه آمریکا افزود: ما جامعه جهانی را ترغیب می کنیم که با حمایت آژانس‌های سازمان ملل کمک‌های بشردوستانه را به همه سوریه ارائه کنند و بر اهمیت اطمینان از دسترسی ایمن و بدون ممانعت نیازهای زندگی به همه سوری هایی که در حال حاضر به آن نیاز دارند، تاکید می کنیم. ما همچنین از بازگشت ایمن، عزتمندانه و داوطلبانه پناهندگان به خانه‌های خود پشتیبانی می کنیم.

این بیانیه ادامه داد: ما تعهد خود را نسبت به شکست دادن دائمی داعش و سایر گروه‌های تروریستی مشخص شده توسط سازمان ملل ابراز می کنیم و به جامعه جهانی یادآور می شویم یک توافق سیاسی در سوریه برای دستیابی پایدار به این هدف مشترک ضروری است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 4 =