یک موسسه نیکوکاری در کاشان راه‌اندازی شد

کاشان- ایرنا- مرحله نخست یک موسسه نیکوکاری در آیینی با حضور وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و جمعی از مسوولان شهرستانی در کاشان گشایش یافت.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی پنجشنبه‌شب در آیین راه‌اندازی این موسسه نیکوکاری تاکید کرد: خانواده‌های دارای فرزند معلول نباید غم و غصه داشته باشند، زیرا بسیاری از معلولان در زمینه‌های گوناگونی توانایی دارند و با این استعدادها می‌توان کارهای بزرگی را در جامعه انجام داد. 

سعید نمکی افزود: نقش حاکمیتی وزارت بهداشت و سازمان بهزیستی کاهش معلولیت است که موجب آسیب رساندن به جسم و روح انسان در دوران پیش و پس از تولد می‌شود، اما هیچ دولتی در جهان به تنهایی گره‌گشای مشکلات گروه‌های آسیب‌پذیر نمی‌تواند باشد و سایر مردم به ویژه نیکوکاران هم باید برای پشتیبانی از قشرهای آسیب‌پذیر گام بردارند.

وی بیان کرد: موسسه‌های نیکوکاری نیز در کنار اینکه تا کنون توانستند توانمندی معلولان را به جامعه بشناسانند، خانواده‌های آنها را نیز از یک مشکل روح‌افزا و توان‌فرسا به سوی آرامش سوق داده‌اند.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ارائه راهکارهای حمایتی برای توان‌یابان را مورد اشاره قرار داد و اضافه کرد: در دولت تدبیر و امید با وجود تنگناهای اعتباری سازمان بهزیستی، کارهای بسیار بزرگ و مناسبی ساماندهی شده است.

وی تشریح کرد: رییس جمهوری با نفت زیر ۳۰ دلار دولت را تحویل گرفت و بدهی‌ها را زمانی که نفت بالای ۱۲۰ دلار بود، پرداخت کرد تا آبروی نظام و کشور حفظ شود.

نمکی افزود: با وجود همه کاستی‌ها و فشارهای ناجوانمردانه دشمن برای به زانو درآوردن کشور، تا پایان سال‌جاری هر هفته ۵۰ طرح بهداشتی درمانی در نقاط کمتر برخوردار کشور به بهره‌برداری خواهد رسید.

وی تصریح کرد: میزان کسری دارویی کشور در زمان حاضر یک‌سوم مشابه سال گذشته است و تا پایان سال کوچک‌ترین کمبودی در مورد داروهای اساسی، بیماران خاص و صعب‌العلاج و همچنین تجهیزات پزشکی نخواهیم داشت.

به گفته وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، برای تامین مواد اولیه کارخانه‌های داروسازی کشور تا پایان تیر سال آینده نیز هیچ مشکلی وجود ندارد.

مدیرعامل موسسه نیکوکاری کاشانه مهر گفت: برای ساخت این بخش از طرح نزدیک به ۷۰ میلیارد ریال از سوی نیکوکاران این شهرستان اهدا شده است.

جواد نخی افزود: این موسسه نیکوکاری در مجموع با زیربنای ۶ هزار و ۵۰۰ مترمربع در هفت طبقه ساخته خواهد شد.

وی یادآور شد: موسسه نیکوکاری کاشانه مهر سال ۱۳۸۷ با همکاری جمعی از نیکوکاران فعالیت خود را آغاز و تا کنون  ۲۵۵ نفر توانیاب شامل ۱۱۶ دختر  و ۱۳۹ پسر را شناسایی کرده است.

مدیرعامل موسسه نیکوکاری کاشانه مهر اضافه کرد: نزدیک به ۸۰ نفر توانیاب از خدمات بهره برده و از موسسه خارج شده‌اند و سایرین همچنان از خدمات استفاده می‌کنند.

وی تشریح کرد: شناسایی و جذب معولان جسمی حرکتی برای ارتقای سطح توانایی آنها، تقویت حس اعتماد به نفس در بین معلولان و ارتقای انگیزه فعالیت، ایجاد خودکفایی اقتصادی برای معلولان و تامین معیشت شرافت‌مندانه با حفظ کرامت آنها از جمله هدف‌های راه‌اندازی این موسسه نیکوکاری بود.

یک‌هزار و ۵۴ توانخواه جسمی حرکتی، یک‌هزار و ۱۸۲ نفر توانخواه ذهنی، ۶۳۰ نفر ناشنوا، ۶۰۰ نفر نابینا و کم‌بینا، ۷۳۹ نفر بیماران اعصاب و روان مزمن، ۲۰۰ نفر سالمند توانخواه و ۱۲۴ نفر توانخواه ضایعه نخاعی از خدمات بهزیستی در شهرستان کاشان بهره می‌برند.

در مجموع افزون بر ۱۱ هزار نفر از شهرستان ۳۶۵ هزار نفری کاشان از خدمت سازمان بهزیستی بهره‌مند هستند که نزدیک به پنچ هزار نفر آنها را معلولان تشکیل می‌دهند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 0 =