۲۶ آبان ۱۳۹۸،‏ ۸:۵۲
کد خبرنگار: 2100
کد خبر: 83555524
۰ نفر

برچسب‌ها

انتظار برای برپایی آشپزخانه شیرازی

شیراز- ایرنا- نمایش آشپزخانه به کارگردانی حسن معجونی به‌تازگی ۲۴ شب در تالار مولوی تهران بر روی صحنه رفت و هنرمندان شیرازی این اثر نیز در هشت شب نخست به اجرا پرداختند؛ با این حال هنردوستان و نیز خانواده‌های شاگردان معجونی همچنان منتظر دیدن نسخه شیرازی آشپزخانه در این شهر هستند.

حسن معجونی، کارگردان و بازیگر تئاتر که در اردیبهشت‌ماه سال جاری برای انتخاب بازیگران نسخه شیرازی نمایش آشپزخانه بیش از سه ماه را در شیراز گذراند، این نمایش را از ۲۹ مهرماه تا ۶ آبانماه  با گروهی که در این شهر سامان داده بود، در تالار مولوی تهران بر روی صحنه برد؛ با این حال، همچنان انتظارها برای دیدن این اثر در شیراز ادامه دارد.

شاگردان شیرازی معجونی هشت شب بر روی صحنه تالار مولوی درخشیدند؛ در حالیکه تمامی بلیت‌ها فروخته شده بود.

پس از آن‌ها نیز گروه‌های رشت و تهران که پیش از این، این نمایش را اجرا کرده بودند، دوباره بر روی صحنه رفتند.

شیراز قرار بود سومین مقصد نمایش پر بازیگر آشپزخانه باشد، نمایشی که تمرین آن در قالب کارگاه آموزشی صورت گرفت و ۶۰ نفر از هنرآموزان تئاتر شیراز با گزینش از میان حدود ۱۰۰ نفر در آن شرکت جستند.

معجونی پیش‌تر در گفت‌وگویی با ایرنا هدف از اجرای این نمایش را در شهرهای مختلف، از جمله شیراز ارائه آموزش و کشف استعدادها در حوزه تئاتر عنوان کرده بود.

به گفته وی اجرای این نمایش در هر یک از شهرها با توجه به ادبیات، آداب و رسوم و ویژگی‌های بومی هر منطقه با یکدیگر متفاوت است.

آشپزخانه دوباره درخواست مجوز کند 

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس چندی پیش درباره چرایی اجرا نشدن نمایش آشپزخانه که قرار بود از ابتدای مردادماه سال جاری در مجموعه هنر شهر آفتاب صورت گیرد، به ایرنا گفته بود که شورای بازخوانی و نظارت اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس در حال بررسی این نمایش است.

صابر سهرابی در گفت‌وگویی تازه به خبرنگار ایرنا گفت: پس از آنکه این گروه برای اجرا در بازه زمانی تعریف‌شده در اواخر تیرماه یا اوایل مردادماه از این اداره کل درخواست مجوز کرد، روند بررسی اثر آغاز شد و قرار شد اصلاحاتی که توسط هیات بازبینی اعلام شده است، صورت گیرد.

وی افزود: پس از آن مرحله، به تازگی تقاضایی برای اجرا به دست این اداره کل نرسیده است و این گروه باید دوباره برای اجرا درخواست خود را ارائه کند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس بیان کرد: هر استانی بر اساس موقعیت، زمانی، جغرافیایی و آداب و رسوم خود به نمایش‌های مختلف اجازه اجرا می‌دهد و در این میان ممکن است برخی نمایش‌ها به دلیل ملاحظات مجوز اجرا را کسب نکنند، گرچه در شهرهای دیگر بر روی صحنه رفته باشند.

سهرابی افزود: درصورت ارائه مجدد تقاضای اجرا، امیدواریم بتوانیم بستری برای اجرای این گروه در بازه زمانی جدید فراهم کنیم.

آشپزخانه، نوشته آرنولد وسکر نمایشنامه‌نویس انگلیسی است که تاکنون در بسیاری از کشورهای جهان اجرا شده است و درونمایه آن به فضای اجتماعی ایران امروز نزدیک است.
این متن در زمان خود بسیار جذاب بوده است و توجه بسیاری از کارگردانان و منتقدان تئاتر را به خود جلب کرده بود. ترجمه این نمایشنامه در ایران فاقد نسخه چاپی است و در گروه لیو (Leev) به سرپرستی حسن معجونی برای اجرا توسط امیرحسین بیات ترجمه شده است.

بازیگران اجرای نسخه شیراز آشپزخانه که در تهران به ایفای نقش پرداختند، به ترتیب حروف الفبا عبارتند از مهدی ابوحمزه، پوریا احمدی، نکیسا ادیب، امیر اسداللهی، برنا انصاری، سارینا بهرامی، افسون پالیزبان، پویا پورامین، زهرا پناهنده، شیرین جهانبخش، طناز جوانمردی، زهرا حسین آبادی، حسین حسینیان، مهران حیدری، پوریا خرم، علی خواجویی، مریم دارابی، رضا ذهبی، فائزه رستگاری، حامد سروری، مازیار سیدی، مونا طحانی، بهار علیپور، نگین فتحیان، زهرا کاظمی، هستی محمودی، مریم مرشدی، محمد مطهری پور، یاشگین معصومی، نجوا وهاب، کیمیا همایونی و محمد حسن معجونی.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =