طراحان تروریسم اقتصادی برای حقوق بشر ایران اشک تمساح می‌ریزند

نیویورک- ایرنا- معاون نمایندگی ایران در سازمان ملل متحد قطعنامه حقوق بشری علیه ایران را ریاکارانه دانست و گفت کسانی که تروریسم اقتصادی نسل کشانه را علیه شهروندان ایران به راه انداخته‌اند، اکنون برای حقوق بشرشان اشک تمساح می‌ریزند.

اسحاق آل حبیب روز پنج شنبه در نشست کمیته سوم مجمع عمومی سازمان ملل متحد که با موضوع قطعنامه حقوق بشری علیه ایران برگزار شد، افزود: این جلسه بار دیگر فرصتی برای سوء استفاده از حقوق بشر توسط کشورهایی است که نمی توانند خود به آن توجه نکنند.

وی ادامه داد: این جلسه به سادگی قسمت دیگری از الگوی ناراستی و ریاکاری از سوی برخی بازیگران خاص با سیاه‌ترین سوابق حقوق بشری است. ممکن است برخی بگویند نسل کشی بومیان کانادا مساله ای در گذشته بوده است و گذشته ها هم گذشته است اما با مشاهده موارد دیگر، ناامیدی فعلی بومیان به ویژه زنان بومی در کانادا یا حمایت مداوم بی قید و شرط کانادا از آپارتاید اسرائیلی در فلسطین، اجازه نمی دهد که گذشته‎ها در گذشته بماند.

معاون نمایندگی ایران در سازمان ملل متحد اضافه کرد: چگونه کانادا رفتارهای متناقض خود را تطبیق می دهد؟ این کشور نمی تواند هر دو راه را بپیماید. چگونه یک حامی آپارتاید در فلسطین می تواند خود را به عنوان مدافع حقوق بشر در ایران مطرح کند؟ این فقط نوعی ریاکاری را به نمایش می گذارد.

آل حبیب تاکید کرد: واقعیت این است که در پشت این ژست خوب، تغییراتی وجود دارد. هیچ یک از اظهارات نجیبانه نمی تواند نژادپرستی، ناسازگاری و ریاکاری را که ریشه در سیستم سیاسی کانادا دارد، پنهان کند.

وی با بیان اینکه ایران بارها و بارها تمایل خود را برای گفت‌وگوی معنادار در مورد حقوق بشر با همه طرف های ذینفع ابراز کرده است، اظهار کرد: این پیشنهادات صادقانه تا حدود زیادی با گوش‌های ناشنوا مواجه شد. درعوض، ما همچنان با ارعاب و اجبار روبرو هستیم.

سفیر ایران در سازمان ملل متحد تصریح کرد: اعتماد و گفت‌وگو بر اساس دروغ، ارعاب و ریاکاری ایجاد نمی شود. با این حال ، اعتراض به وضعیت حقوق بشر در ایران به طور کلی، و قطعنامه فوق به طور خاص، در اساس حاوی تمامی این علائم است.

آل حبیب فرضیه ای که معتقد است "اجبار" کارایی دارد را معیوب دانست و نسبت به ادامه این روند در فرایندهای حقوق بشری سازمان ملل متحد، هشدار داد.

وی با بیان اینکه این عقیده دقیقا پشت پیش نویس قطعنامه علیه ایران است، تصریح کرد: این طرز فکر است که حقوق بشر را تنها وسیله ای برای به تسلیم واداشتن می داند. طرفداران اصلی قطعنامه ، بارها و بارها در تاریخ در برابر سایر ملل ایستاده‌اند. با این حال ، نبردهای آنها هرگز برای ترویج دموکراسی یا حمایت از حقوق بشر نبود.

معاون نمایندگی ایران در سازمان ملل متحد تاکید کرد: در عوض، آنها به جنگ‌ها رفتند تا دسترسی بی حد و حصر خود به سرزمین‌ها و منابع ملل دیگر را تامین کنند. آنها جنگ‌های بی رحمانه‌ای را در سراسر جهان انجام دادند تا ملت‌های دیگر تسلیم شوند و رویاهای خود را برای دموکراسی و حقوق بشر کنار بگذارند.

آل حبیب تصریح کرد: تلاش ایرانیان برای حقوق بشر و تمایل به دموکراسی نیز به طور مداوم دقیقاً مورد حمله طرفداران اصلی قطعنامه قرار گرفته است. کسانی که به راحتی و بارها و بارها مساله حقوق بشر را به عنوان سلاحی علیه ایرانیان استفاده کرده اند.

وی با بیان اینکه مردم ایران به ویژه آسیب پذیرترین اقشار آن در حال مبارزه با تروریسم تمام عیار اقتصادی از سوی یکی از بازوهای اصلی این قطعنامه هستند، تاکید کرد: دولت ایالات متحده عمداً غیرنظامیان را هدف گرفته و حقوق اساسی آنها را نقض می کند. به این ترتیب ، مشاهده کسانی که این جنگ اقتصادی نسل کشانه علیه غیرنظامیان ایران را به راه انداخته اند، تعجب آور نیست که به خاطر حقوق بشرشان اشک تمساح بریزند. کسانی که ناجوانمردانه ، درد و مرگ را به بیماران ، کودکان ، فقرا و پناهندگان تحمیل می کنند.

*حقوق شهروندی و انتخابات مجلس یازدهم
سفیر ایران در سازمان ملل متحد با تاکید بر اینکه ایرانیان هرگز از عزم خود برای دموکراسی و حقوق بشر دست برنداشته اند، یادآور شد: این ارزش‌ها برای حفظ مشروعیت و تضمین امنیت ملی ما ضروری است. طی چند ماه دیگر، ایرانیان بار دیگر حق خود را برای تصمیم گیری دموکراتیک با مشارکت در یازدهمین انتخابات مجلس شورای اسلامی به دست خواهند آورد.
آل حبیب اضافه کرد: دولت همچنین بر سر وعده‌های خود به مردم برای حمایت بیشتر و ارتقای حقوق بشر، ثابت قدم است. ادامه اجرای مفاد منشور حقوق شهروندی که توسط رئیس جمهوری روحانی معرفی شد، برای اطمینان از ارتقای حقوق بشر در کشور است.
وی با بیان اینکه اصلاح قانون مربوط به مواد مخدر به کاهش چشمگیر محکومیت اعدام منجر شده است، گفت: تصویب قانون اعطای شهروندی به کودکانی که از مادر ایرانی و همسر خارجی متولد شده اند، نمونه‌های قابل توجه از تعهد ایران به حقوق بشر است.
* استقبال ۱۰۰ کشور از دستاوردهای حقوق بشری ایران
معاون نمایندگی ایران در سازمان ملل متحد با اشاره به گزارش هفدهم آبان ماه امسال ایران به نشست سالانه شورای حقوق بشر در ژنو، افزود: بیش از ۱۰۰ کشور که با هیات جمهوری اسلامی ایران در تعامل بودند، از دستاوردهای برجسته حقوق بشری ایران استقبال کردند.
آل حبیب در عین حال تصریح کرد: برخلاف حامیان این قطعنامه، ایران همچنان خواستار گفت‌وگو، احترام و تفاهم متقابل است. بر خلاف آنها ، ایران به طور واضح طرفدار چند جانبه گرایی و حقوق بین الملل است و دست خود را برای همکاری با دفتر کمیساریای عالی حقوق بشر دراز می کند.
وی خاطرنشان کرد: ما همچنان این قطعنامه را به عنوان یک حرکت کاملاً سیاسی و غیرسازنده می دانیم. هیچ مقداری از کارزار تطمیع یا کارزار فشار و ارعاب برای جمع آوری رای به این قطعنامه ، این واقعیت بدیهی را تغییر نمی دهد که این متن هیچ ارتباطی با مساله حقوق بشر ندارد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 5 =