۲۳ آبان ۱۳۹۸،‏ ۱۹:۳۸
کد خبرنگار: 2173
کد خبر: 83555362
۰ نفر

برچسب‌ها

اهداف ترویج علم با شعار دست‌یافتنی نیست

تهران- ایرنا- رییس انجمن ترویج علم ایران گفت: با شعار علم برای همه نمی‌توان به اهداف عالی ترویج علم دست یافت، بلکه ترویج علم و عمومی‌سازی آن باید به شیوه و منش تک تک ما تبدیل شود تا با نگرشی نو روابط علم و جامعه شکل گیرد. نگرشی که ثمره آن ایجاد تفکر و بینش علمی در جامعه و در پرتو خردورزی باشد.

«اکرم قدیمی» عصر پنجشنبه در مراسم بیست‌مین دوره جایزه ترویج علم و نکوداشت استاد «رضا منصوری» که در محل صندوق نوآوری و شکوفایی برگزار شده بود، افزود: موضوع امسال هفته ترویج علم، شناسایی ایران زمین، آب و هوا و فرهنگ با رویکرد ترویجی انتخاب شد.

وی افزود: موضوع اقلیم و فرهنگ و تاثیر مستقیم آنها بر زندگی انسان با  اهداف چند سویه ترویج علم در ایران هم خوانی دارد. از مهم‌ترین این اهداف می‌توان به پیوند ترویج علم با دانش و فرهنگ بومی و نشان دادن نحوه کار علم از طریق بیان نقش آنها در حوزه شناخت اقلیم و فرهنگ و ایجاد هدفمندی در ترویج علم در ایران اشاره کرد.  

رییس انجمن ترویج علم ایران ادامه داد: پر واضح است که ارتباط میان علم و جامعه نیازمند شناختی دوسویه است و این شناخت نیاز به سیاستگذاری، برنامه ریزی، هزینه و راهکار دارد؛ تسلط ساخت سنتی در بسیاری از مناطق ایران و نظام فرهنگی مسلط وقتی در کنار کمبودهایی همچون منابع مالی و مادی قرار می گیرد چالشی سترگ را در پیش روی مسیر ترویج علم قرار می‌دهد.

قدیمی گفت: اما آنچه ما و همه دست اندرکاران این حوزه را به آینده امیدوار ساخته، زمینه‌های قابل توجه فرهنگی و اجتماعی در جامعه ایران است که تنوع قومی، مذهبی و اقلیمی نتوانسته آن را به جامعه‌ای چند پاره تقسیم کند.

وی خاطر نشان کرد: چند پاره نبودن جامعه ایرانی ویژگی است که به تناسب پذیرش و نیاز جامعه مورد نظر، امکان پیشرفت در این حوزه را میسر می سازد.  اگر خواهان علم برای همگان هستیم چاره‌ای جز نهادینه‌سازی خردورزی در جامعه نداریم.

رییس انجمن ترویج علم ایران گفت: از آغاز فعالیت این انجمن تا کنون تلاش بر این بوده که علم به باور تبدیل شود اما تا باور به فرهنگ تبدیل نشود، بی شک تلاش هایمان ابتر خواهند ماند. ایمان دارم به تنهایی نمی توان از عهده چنین مهمی برآمد، همانگونه که تا کنون نیز تمامی فعالیت ها و اقدامات صورت گرفته مرهون همیاری، همدلی و مشارکت سرمایه های اجتماعی، معنوی و علمی جامعه بوده است.

هفته ترویج علم سال ۹۸ امروز جمعه (۲۳ آبان) با تقدیر از «رضا منصوری»   فیزیک‌دان ایرانی و استاد دانشکده فیزیک دانشگاه صنعتی شریف و اهدای جوایز ترویج علم سال ۹۸ به برگزیدگان اتمام رسید.  

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 6 =