عالمان دارای دید کلان علمی تاثیرگذار و ماندگار هستند

تهران- ایرنا- رئیس مرکز تحقیقات سیاست‌ علمی کشور با اشاره به اینکه عالمانی که دید کلان علمی دارند هم تاثیرگذارند و هم ماندگار، گفت: تمدن‌ها متاثر از این عالمان هستند و جامعه ما نیازمند این عالمان است.

به گزارش خبرنگار گروه علم و فناوری، دکتر «وحید احمدی» عصر پنجشنبه در مراسم بیستیمن دوره جایزه ترویج علم و نکوداشت استاد دکتر «رضا منصوری» که در محل صندوق نوآوری و شکوفایی برگزار شد، اظهار داشت: علم و عالم جایگاه والایی دارند؛ طبیعت عالمان قداست دارد و البته عالمان نیز در میان مردم جایگاه رفیعی دارند. 

وی خاطر نشان کرد: هنوز برای برخورداری از یک جامعه علمی فاصله داریم و هفته ترویج علم برای همین منظور طراحی شده است تا علم را به صحنه جامعه وارد شود. 

احمدی ادامه داد: با وجود اینکه علم در جامعه جایگاه رفیعی دارد اما مسئله ای که ما با آن مواجه هستیم این است که علم در جامعه ما نفوذ ندارد بنابراین نیاز داریم تا ایامی را با این عنوان داشته باشیم و افرادی در این رابطه صحبت کنند.

رئیس مرکز تحقیقات سیاست‌ علمی کشور گفت: عالمان ۲ دسته اند یک دسته افرادی هستند که دایره تاثیرشان در افراد محدودی است و در دایره تخصصی خود عمل می کنند و دسته دیگر عالمانی هستند که دایره تاثیر وسیع تری دارند و در حوزه تخصصی خود محصور نیستند؛ عالمان دسته دوم نه تنها در حوزه تخصصی شان تاثیر گذارند بلکه یک گام فراتر رفته اند و وارد جامعه گسترده تر علمی شده اند.

احمدی با اشاره به اینکه عالمان دسته دوم هم از نظر دایره علمی و هم از نظر دایره اجتماعی وسیع تر عمل می کنند، گفت: تمدن ها متاثر از این عالمان هستند و جوامع ما نیازمند این عالمان است.

وی یادآورشد: دکتر منصوری از دسته این عالمان است و دایره تاثیر او تنها در دانشگاه شریف نیست بلکه دارای دید کلان علمی است و در انجمن های مختلف علمی تاثیر گذار بوده است.

در این مراسم همچنین از دکتر رضا منصوری به عنوان یکی از موسسان انجمن و جایزه ترویج علم قدردانی شد.  

منصوری، فیزیک‌دان ایرانی و استاد دانشکده فیزیک دانشگاه صنعتی شریف است. زمینه پژوهشی او نسبیت و کیهان‌شناسی است. 

وی دیپلم خود را در سال ۱۹۶۵ از دبیرستان رهنمای تهران گرفت و در همان سال برای تحصیل در رشته فیزیک به دانشگاه وین رفت و در سال ۱۹۷۲ دکتری خود را در رشته فیزیک اخذ کرد. رضا منصوری تا سال ۱۹۷۷ (به مدت ۵ سال) استادیار دانشگاه وین بود و پس از انقلاب به ایران بازگشت و در دانشکده فیزیک دانشگاه شریف مشغول فعالیت شد. 

منصوری به همراه «رومن اولریش سکسل» فیزیکدان اهل اتریش، نظریه آزمون نسبیت را ارائه کرده‌ است. همچنین تحقیقاتی در زمینه گرانش، نسبیت عام، سیاه‌چاله‌ها و کیهان‌شناسی انجام داده‌ است. وی در سال ۱۳۵۸ به ایران بازگشت و به عضویت هیات علمی دانشگاه صنعتی شریف درآمد. او یکی از بنیان‌گذاران پژوهشگاه دانش‌های بنیادی و مرکز تحصیلات تکمیلی در علوم پایه زنجان و مرکز نشر دانشگاهی است.

همچنین فعالیت‌هایی هم در فرهنگستان زبان و ادب فارسی داشته‌ است. او از بنیان‌گذاران انجمن فیزیک ایران پس از انقلاب است و چند دوره ریاست آن را نیز عهده داشته‌ا ست.

رضا منصوری از سال ۱۳۶۱ و به مدت ۲۵ سال مدیر مسئول مجلهه فیزیک مرکز نشر دانشگاهی و از آغاز انتشار ماهنامه نجوم در سال ۱۳۷۰، تاکنون مدیر مسئول این ماهنامه و یکی از پیشگامان همکاری ایران با سرن (سازمان اروپایی پژوهش‌های هسته‌ای) در پروژه «ال‌.اچ‌.سی» بوده‌ است./

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =