اذعان به روند توسعه در آذربایجان‌غربی

ارومیه- ایرنا- «اسحاق جهانگیری» در جریان سفر ۲ روزه خود به آذربایجان‌غربی، روند توسعه این استان را مورد تایید قرار داد و طرح‌های در دست اجرای دولت تدبیر و امید در نقاط مختلف این استان را گواه بر این امر دانست.

معاون اول رئیس‌جمهوری به این امر تاکید داشت که همه مسئولان کشوری و استانی به دنبال شتاب‌بخشی به توسعه در آذربایجان‌غربی هستند و همکاری بخش خصوصی را زمینه‌ساز ارتقای روزافزون  شاخص‌های توسعه استان اعلام کرد.

علاوه بر بهبود فضای کسب و کار و کاهش نرخ بیکاری، توسعه تجارت خارجی، افزایش صادرات غیرنفتی و جذب سرمایه‌گذاری در بخش‌های صنعت و معدن، شاخص‌های بسیار مهمی نظیر سرمایه‌گذاری در بورس نیز طی ماه‌های گذشته به افزایش جهشی در این استان مرزی رسیده است.

توسعه صادرات غیرنفتی آذربایجان‌غربی یکی از بخش‌های مورد توجه بوده که در طول سال گذشته به بیش از ۱۰۰ درصد افزایش یافته است و این روند ادامه دارد.

طبق آمارها میزان صادرات از این استان در سال جاری به بیش از یک میلیارد دلار رسیده که ۱۳۰ درصد بیشتر از مدت مشابه سال قبل است؛ حال آنکه این استان ممرّ خروج بیش از ۲.۵ میلیارد دلار کالای صادراتی دیگر گمرکات کشور نیز بوده است و با نیم میلیارد دلار وارداتی که امسال از گمرکات آذربایجان‌غربی شکل گرفته، تراز تجاری این استان به مثبت نیم میلیارد دلار رسیده که رقمی حائز اهمیت در دنیای تجارت به شمار می‌رود.

آذربایجان‌غربی علاوه بر صادرات و واردات در ترانزیت کالا ظرفیت بالایی دارد و امسال در این حوزه شاهد ترانزیت ۱.۶ میلیارد دلاری از این استان بوده‌ایم و درآمد گمرکات استان در سال جاری به سه هزار و ۸۴۰ میلیارد ریال رسیده است.

بخش بورس نیز از بخش‌های مهم اقتصادی استان به شمار می‌رود و تنها در سال جاری که حدود هفت ماه از آن می‌گذرد، به اندازه ۲۰ درصد کل سهام معامله شده در ۱۴ سال اخیر، معامله سهم و حق تقدم سهام داشته است.

منابع بانکی این استان نیز شرایط بسیار مناسبی دارد و در حال حاضر به ۲۴۰ هزار میلیارد ریال رسیده که رقمی قابل توجه برای این استان به شمار می‌رود که با این آمار منابع بانکی آذربایجان‌غربی ۱۴ درصد بیشتر از ابتدای امسال و ۳۰ درصد بالاتر از زمان مشابه سال گذشته است.

علاوه بر آن شاخص‌های پیشرفت صنعت و معدن نیز به خوبی چشمگیر است و رشد ۴۶ درصدی سرمایه‌گذاری در حوزه معادن این استان طی سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته گواه بر این ادعاست؛ این امر با همت دولت تدبیر و امید رخ داده و منجر شده است تا میزان اشتغال در بخش معادن آذربایجان‌غربی هشت درصد افزایش یابد.

سرمایه‌گذاری ۱۱ هزار و ۱۱۹ میلیارد ریالی در شهرک‌های صنعتی آذربایجان‌غربی نیز از دیگر نقاط امید در بخش اقتصادی این استان به شمار می‌رود زیرا این سرمایه‌گذاری زمینه اشتغال ۲ هزار و ۵۰۰ نفر را فراهم می‌کند.

این سرمایه‌گذاری صنعتی در سال مزین به عنوان «رونق تولید» می‌تواند یک اتفاق مهم برای اقتصاد و صنعت استان محسوب شود و اشتغال پایدار را برای مردم استان فراهم کند.

همه این آمارها نشان می‌دهد که آذربایجان‌غربی بر روی ریل توسعه قرار گرفته است و روز به روز از انتهای شاخص‌های توسعه در میان استان‌های ۳۱ گانه کشور فاصله می‌گیرد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 8 =