لایحه درآمد پایدار شهرداری‌ها در دستور کار مجلس قرار گرفته‌ است

مشهد- ایرنا- عضو شورای اسلامی شهر تهران گفت: لایحه درآمدهای پایدار شهرداری‌ها در مجلس و کمیسیون شوراها و امور داخلی آن طی روزهای اخیر با قید دو فوریت در دستور کار قرار گرفته است که در صورت تصویب با تنوع بخشی به منابع درآمدی شهرداری‌ها می‌تواند مایه امیدواری برای کسب درآمدهای پایدار باشد.

سید حسن رسولی عصر پنجشنبه در اختتامیه اجلاس رئیسان کمیسیونهای شهرسازی شوراهای مراکز استانها در مشهد افزود: شهر فروشی زیبنده هیچ شهری نیست .
وی با بیان اینکه هم اینک ۷۰ درصد جمعیت کشور در شهرها زندگی می‌کنند ادامه داد: ۵۰ درصد درآمد شهرداری تهران از حوزه شهرسازی و معماری است و یکی از مهمترین معضلات شهرداری‌های سراسر کشور عدم تعادل جدی بین منابع و مصارف است.
رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری کلانشهرهای کشور نیز در این اجلاس گفت: گریزی از بزرگ شدن شهرها و افزایش شهرنشینی نیست.
محمد عزتی افزود: ۵۰ درصد جمعیت شهرها در ۱۸ کلانشهر کشور ساکن هستند و اسکان غیر رسمی و سکونتگاه‌های غیررسمی، حمل و نقل و ترافیک و مشکلات زیست محیطی از جمله مشکلات گریبانگیر شهرها و کلانشهرهاست.
وی ادامه داد: سهیم نمودن شهرداری‌ها در فرایند تهیه طرح‌های توسعه شهری ضروری است اما فرایند تهیه طرح‌ها در شورای عالی شهرسازی متمرکز مانده‌است و طولانی بودن فرایند انعقاد قرارداد، تهیه و تصویب نهایی طرح به دلیل تمرکز در شورای عالی شهرسازی از مشکلات این حوزه است.
 

صدور ۳۰۰ رای قلع بنا در کشور

معاون قضایی در امور اقتصادی،اراضی و شهرسازی دیوان عدالت اداری نیز در این نشست گفت: حدود ۳۰۰ هزار رای قطعی قلع بنا در کشور صادر شده است که امکان اجرای آن وجود ندارد و حدود ۳۰ تا ۴۰ هزار مورد از این تعداد مربوط به مشهد است.
احمد درزی رامندی افزود: در نیمه نخست امسال بیش از ۶ هزار نفر در خصوص قلع بنا به دیوان عدالت اداری شکایت کرده‌اند.
وی با بیان اینکه رویکرد اخیر دیوان عدالت اداری در جهت کمک و تعامل با شهرداری‌هاست ادامه داد: ارزش افزوده، حق شهرداری‌هاست اما برای برقراری عدالت باید در کنار دریافت مالیات بر ارزش افزوده خسارت ناشی از اجرای طرح‌های شهری نیز به افرادی که دچار خسارت شده‌اند داده‌ شود.

دومین اجلاس مشورتی رئیسان کمیسیونهای شوراهای شهر مراکز استانهای سراسر کشور  به میزبانی شورای اسلامی شهر مشهد برگزار شد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 6 =