۴.۷ میلیارد مترمکعب آب از سدها به دریاچه ارومیه وارد شده‌است

ارومیه- ایرنا- وزیر نیرو گفت: از ابتدای اجرای طرح‌های ستاد احیای دریاچه ارومیه تاکنون، چهار میلیارد و ۷۰۰ میلیون مترمکعب آب از سدهای اقماری به این دریاچه وارد شده‌است.

رضا اردکانیان روز پنجشنبه در دوازدهمین جلسه کارگروه ملی نجات دریاچه ارومیه که با حضور «اسحاق جهانگیری» معاون اول رئیس‌جمهوری در ارومیه برگزار شد، افزود: این امر با اجرای طرح‌های مختلف نظیر احداث سردهنه‌ها و لایروبی رودخانه ها انجام شده است.
وی اضافه کرد: اختصاص آب برای بخش صنعت نیز در دستور کار قرار دارد و تخصیص ۱۰ درصد از آب ناشی از انسداد  چاه‌های غیرمجاز به این بخش نیز به‌زودی ابلاغ می‌شود.
وی بیان کرد: تونل انتقال آب به دریاچه ارومیه نیز تا پایان سال مالی به پایان ‌می‌رسد که تاثیر قابل توجهی در بهبود وضعیت دریاچه ارومیه خواهد داشت.
وی ادامه داد: اجرای طرح‌های بین‌بخشی از جمله مهمترین اقداماتی است که باید در راستای احیای دریاچه ارومیه مورد توجه قرار گیرد.
وزیر نیرو ادامه داد: اصلاح الگوی کشت از جمله مهمترین اقداماتی است که باید مورد توجه قرار گیرد و برای آن برنامه‌ریزی شود.
به گزارش ایرنا ۷۷ درصد آب مصرفی بخش کشاورزی حوضه دریاچه ارومیه صرف تولید پنج محصول یونجه، سیب، گندم، انگور و چغندرقند می‌شود و اصلاح الگوی کشت تاثیر بسزایی در سرازیر شدن حقآبه دریاچه ارومیه به این حوضه آبی بسته خواهد داشت. 
«اسحاق جهانگیری» معاون اول رییس‌جمهوری روز گذشته در سفری ۲ روزه وارد ارومیه شد و امروز علاوه بر افتتاح طرح‌های بیمارستانی در میاندوآب از تونل انتقال آب به دریاچه ارومیه در نقده و آخرین وضعیت دریاچه ارومیه بازدید کرد؛ وی در مصاحبه بدو ورود به آذربایجان‌غربی نیز گفت که احیای دریاچه ارومیه برای دولت خیلی مهم است و این دریاچه پس از احیا به کانون حیات و توسعه منطقه و کشور تبدیل می‌شود.
 

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 8 =