وحدت شیعه و سنی رمز پیروزی در برابر استکبار جهانی است

ارومیه - ایرنا- نماینده مردم آذربایجان‌غربی در مجلس خبرگان رهبری گفت: وحدت و همبستگی شیعه و سنی رمز پیروزی در برابر استکبار جهانی است.

آیت‌الله سیدعلی‌اکبر قرشی روز پنجشنبه در جشن هفته وحدت که در تالار غرب ارومیه برگزار شد، افزود: وحدت ضرورت اصلی جهان اسلام است و هراندازه به این مهم توجه شود، به همان اندازه از آسیب‌ها و خطرهای دشمنان اسلام در امان خواهیم ماند.

وی با بیان اینکه دین اسلام در حال گسترش است، گفت: استکبار جهانی از قبول این حقیقت خودداری می‌کند چنانکه سازمان ملل در آمارهای خود اولین و بالاترین جمعیت جهان را مسیحیت دومی را اسلام و سومی را بودا اعلام می‌کند در حالی که اسلام دین نخست جهان است.

وی ادامه داد: این وعده الهی است که سرانجام اسلام بر جهان حاکم شده و عالمگیر خواهد شد.

پیامبر اسلام تعصب قومی را بی‌رنگ کرد

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان‌غربی نیز در این مراسم اظهار داشت: طی چهار دهه‌ای که از پیروزی انقلاب اسلامی می‌گذرد اهل تسنن و تشیع همواره هفته وحدت را باشکوه بیشتر برگزار کرده و به آن بها داده‌اند.

حجت‌الاسلام ناصر خدایاری ادامه داد: هفته وحدت ما را ملزم می‌سازد از پرداختن به اختلاف خودداری کرده و سیره نبی مکرم اسلام را الگوی خود قرار دهیم و ببینیم چگونه پیامبر اسلام(ص) در سرزمینی که ترکیبی از قبایل مختلف بود، مدیریت کرد و چگونه اقوام مختلف را کنار هم قرار داد.

وی اظهار داشت: پیامبر اسلام مدل و شیوه‌ای معرفی کرد که بر اساس آن مسلمانان کنار هم قرار گرفتند و تعصب قومی و طایفه‌ای رنگ باخت و واژه‌هایی چون فضلیت و اخلاق و تقوا معیاری برای برتری مسلمانان قرار گرفت.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان‌غربی ادامه داد: امروز هرکس نام پیامبر اسلام(ص) را بر زبان بیاورد، ولی دم از تفرقه و اختلاف بزند، چه در دانشگاه باشد یا اداره و چه در قم باشد یا لندن، مسلمان نیست.

وی با بیان اینکه دولت می‌تواندبه مقوله وحدت رنگ بیشتری بخشیده و آن را تقویت کند، اظهار داشت: دولت فراتر از باورهای شخصی و روابط عاطفی و احساسی می‌تواند زمینه اتصال و اتحاد اقوام و ادیان را فراهم کند و جلوی بروز بسیاری از مشکلات ناشی از تفرقه را بگیرد.

حجت‌الاسلام خدایاری تاکید کرد: نباید اجازه دهیم صدای نفاق از رادیو و تلویزیون، تکایا، مساجد، دانشگاه‌ها و از هر نهاد و مکان دیگری به گوش برسد و باید با تمام توان جلوی هرگونه تفرقه را بگیریم.

وی ادامه داد: تلاش شود زخم‌هایی که درگذشته ایجاد شده است، التیام یابد و وحدت و همدلی شیعه و سنی روز به روز بیشتر شود.

وحدت دستاورد بزرگ پیامبر اسلام است

مدرس مدارس علوم دینی اهل سنت آذربایجان‌غربی نیز در این مراسم  پیامبر اسلام(ص) را حلقه اتصال زمین و آسمان و تمام مسلمانان عنوان کرد و افزود: وحدت یکی از دستاوردهای عظیم نبی مکرم اسلام است که باید سرلوحه امور مسلمانان قرار گیرد.

ماموستا عبدالرحمن محمدپور ادامه داد: بسیاری از مشکلات به وجود آمده در دنیای کنونی به ویژه در کشورهای مسلمان منطقه به دلیل نبود وحدت است زیرا اگر وحدت و همدلی میان این ملت‌ها حاکم بود، هرگز شاهد ظلم و ستم نمی‌شدند.

وی به اختلاف‌افکنی برخی دشمنان در فضای مجازی اشاره کرد و افزود: امروز فضای مجازی همانند بازار عکاظان زمان صدر اسلام محلی شده برای تبلیغات دروغین برخی از منافقان و مخالفان اسلام و مسلمانان و عده‌ای تلاش میکنند با تفرقه‌افکنی دنیای اسلام را با چالش‌های متعدد مواجه کنند.

وی بیان کرد: متاسفانه برخی از دشمنان و ناآگاهان امروز مساله نژاد را زمینه‌ای برای اختلاف فراهم کرده‌اند و با زدن بر طبل نژاد برتر سعی در ایجاد اختلاف بین مسلمانان می‌کنند که ضروری است به این مهم توجه شود.

مدرس مدارس علوم دینی اهل سنت آذربایجان‌غربی به معجزه بزرگ پیامبر اسلام اشاره کرد و گفت: پیامبر اسلام(ص) با نجات بشر جاهلی از او انسانی متمدن و آگاه ساخت و همین نجات‌بخشی بشر عصر جاهلیت معجزه بزرگ نبی مکرم اسلام است.

وی بیان کرد: رسول خدا مسایل عقیدتی را پررنگ کرده و در عوض مسایل قومی، قبیله‌ای و عشیره‌ای را کنار رانده و کم اهمیت کرد و حتی با تمام توان ریشه‌های به جای مانده از تعصبات کورکورانه قیبیله‌ای و عشیره‌ای را از میان برد.

وی با بیان اینکه پیامبر اسلام(ص) همواره با عدالت رفتار کرد، افزود: نبی مکرم اسلام(ص) مبنای حکومت خود را عدالت قرارداد و در حکومت خود همه اقوام را جای داد چنانکه ستون فقرات حکومت پیامبر اسلام را سلمان فارسی، بلال حبشی و اقوام دیگر تشکیل می‌دادند.

ماموستا محمدپور افزود: این نسخه پیامبر اسلام در مدیریت جامعه باید در جامعه پیاده شود تا بسیاری از افراد به دلیل مسایل قومی و مذهبی از مسوولیت‌ها و سمت‌های مختلف محروم نمانده و به عبارتی تمامی افراد در مدیریت جامعه نقش داشته باشند.

وی اظهار امیدواری کرد مسوولان سیره و سبک زندگی و مدیریت پیامبر اسلام(ص) را الگوی خود قرار دهند.

مدیریت سلیقه‌ای کنارگذاشته شود

مدیرعامل موسسه فرهنگی هنری اندیشه سبز احسان ارومیه نیز در این مراسم اسلام را دین وحدت و یکپارچگی عنوان کرد و افزود: اسلام یعنی تقوای وجدان و با هم بودن و قانون اساسی اسلام یعنی قرآن کریم، مسلمانان را به این مهم دعوت می‌کند.

سید فتاح حسینی با بیان اینکه پیامبر اسلام عدالت و وحدت را به وجود آورد، گفت: رسول خدا وحدت و برادری را ارمغان آورد و تبعیت از سیره رسول خدا بدون‌شک جامعه مسلمانان را به تعالی می‌رساند.

وی به وجود وحدت و امنیت پایدار در کشور اشاره کرد و افزود: امروز به غیر از ایران در بسیاری از کشورهای مسلمان منطقه مردم مظلوم و زنان و کودکان مورد ستم قرار گرفته و به خاک و خون کشیده می‌شوند بنابراین ضروری است همبستگی و اتحاد خود را حفظ کنیم و یقین بدانیم اگر کسی دست به تفرقه بزند، همه ما صدمه خواهیم دید.

وی تاکید کرد: باید از مدیریت‌های سلیقه‌ای در جامعه پرهیز شود و بر اساس توانمندی و شایسته‌سالاری عمل شود زیرا در این صورت است که می‌توانیم وحدت خود را به جهان ثابت کنیم.

حسینی ادامه داد: وحدت میراث پیامبر اسلام(ص) است که پس از هزار و ۴۰۰ سال به ما ارث رسیده است بنابراین برای پیاده کردن و عمل کردن به آن باید آنگونه که پیامبر عمل کرده عمل کنیم.

به گزارش ایرنا گروه‌های دف‌نوازی از شهرستان‌های نقده و اشنویه  و مدرسه صلاح‌الدین ایوبی ارومیه در این مراسم اقدام به دف‌نوازی و مولودی‌خوانی کردند؛ جشن هفته وحدت با حضور علما، روحانیان و طلاب اهل تسنن و تشیع برگزار شد.

از ۱۲ تا ۱۷ ربیع الاول  به پیشنهاد معمار کبیر انقلاب در تقویم جمهوری اسلامی ایران هفته وحدت نامگذاری شده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =