رمان جنگ، همه ویژگی‌های رمان اجتماعی را دارد

تهران- ایرنا- گلعلی بابایی در آیین آغاز هفته کتاب در مرکز تبادل کتاب، گفت: چه اتفاقات جنگ، چه پشت صحنه آن می‌تواند مخاطب را به خواندن کتاب جذب کند. همه اتفاقاتی که در رمان اجتماعی می‌افتد را می‌توانیم در رمان جنگ بازگو کنیم.

گلعلی بابایی، نویسنده دفاع مقدس، در آیین آغاز هفته کتاب در مرکز تبادل کتاب که چهارمین سال تاسیس این مرکز نیز به شمار می‌آید، مطالعه را در جامعه ایرانی مغفول دانست و افزود: تبادل کتاب موضوع بسیار مهمی است، چون امروز خانه‌ها کوچک است و تبدیل کتاب‌ها اتفاق مبارکی است که می‌توان به خوبی از آن استفاده کرد.

وی به سال‌های دفاع مقدس اشاره کرد و افزود: ۸ سال جنگ در کشور ما اتفاق افتاد و همه مردم با آن درگیر بودند، هر ایرانی به نوعی از آن ضربه خورده است، این مساله ساده‌ای نیست که به سادگی از آن بگذریم، حتی  وقایع نگاری و خاطره نگاری از این سال‌ها هم می‌تواند بسیار اثرگذار باشد. چه اتفاقات جنگ، چه پشت صحنه آن می‌تواند مخاطب را به خواندن کتاب جذب کند. همه اتفاقاتی که در رمان اجتماعی می‌افتد را می‌توانیم در رمان جنگ بازگو کنیم.

این نویسنده، قالب مستند را بهترین نوع روایت جنگ خواند و اظهار داشت: همه اتفاقات جنگ در قالب مستند، گفتنی است، امیدوارم بین همه کتاب‌هایی که می‌خوانید، توجهی هم به کتاب‌های دفاع مقدس داشته باشید، به خصوص کتاب‌هایی که درباره رزمندگان نوشته شده‌اند. چرا که نسل جوان باید بداند آنها هم دلبستگی‌هایی داشتند و مثل ما زندگی می‌کردند و از دنیا بریده نبودند. مهم است بدانیم آنها با چه احساسی به جنگ رفتند.

عضو شورای شهر با اشاره به هم‌زمانی آغاز هفته کتاب و میلاد پیامبر اکرم (ص)، گفت: امسال هفته کتاب با میلاد پیامبر اسلام هم زمان شده که معجزه‌اش کتاب بوده است و خداوند در این کتاب به قلم قسم می‌خورد که این موضوع نیز اتفاقی نیست و نشان دهنده نزدیک شدن اندیشه‌ها در یک دین بزرگ است و این دین در دانش‌های گوناگون عمیق می‌شود و عمق دانش ما را از رنج می‌رهاند.

مصطفی فراهانی،  ادامه داد: امروز ما می دانیم اگر تعصب  و افراط وجود دارد و مدعیان دین‌داری به اسم دفاع از اسلام، خشونت را ترویج می‌کنند، مساله اصلی نبود مطالعه است. اگر در شهر مشکل داریم، دلیلش این است که با مشکلات را با مدیریت علمی برطرف نکرده‌ایم.

وی ارتباط بین توسعه یافتگی و سرانه مطالعه را مستقیم دانست و افزود: اگر دنبال دین و دنیا هستیم، راهش مطالعه است، چه آسودگی در دنیا را بخواهیم، چه رستگاری اخروی را، باید بر دانش خود بیافزاییم که جز با مطالعه ممکن نیست.

فراهانی اظهار کرد: اگر ما نگران هستیم که فزرندان‌ما درگیر ابزارهای دیجیتال هستند به این دلیل است که نمی خواهیم داده های درست و غلط یکی شود، گسترش مراکزی چون مرکز تبادل کتاب، به حل مشکلات اجتماعی کمک می‌کند.

رییس بسیج شهرداری تهران، با تاکید بر اهمیت مطالعه برای جامعه و گفت: من خودم هم سعی می‌کنم اهل مطالعه باشم، در دین اسلام هم همه بزرگان از پیامبر (ص) و همه امامان به مطالعه و بالا بردن دانش تاکید کرده‌اند.

مجتبی سالک رازی با خواندن آیاتی از قرآن و احادیثی از ائمه (ع)، افزود: تلاش ما در بسیج شهرداری این بوده که برای کتاب خواندن به عنوان یک امر معروف، تلاش کنیم.

در بخشی از این برنامه سیدعلی رکن‌الدین، شاعر آیینی به خواندن چند غزل پرداخت و در بخش دیگری از سه نفر از اعضای مرکز تبادل کتاب که بیشترین تبادل را در سال گذشته با این مجموعه داشتند، تقدیر شد و موسی سلامت، جانباز ۷۰ درصد، کیک ۴ سالگی این مرکز را برید.

مرکز تبادل کتاب

مرکز تبادل کتاب، محلی برای مبادله کتاب‌های خوانده شده و بازگرداندن آن‌ها به چرخه استفاده است. برای این کار شرایط و سامانه‌ای طراحی شده تا افراد بتوانند کتاب‌های خود را تحویل دهند و بدون پرداخت هزینه و پس از گذشت مدتی، کتاب‌های دیگری انتخاب کنند. برای این کار قواعدی همانند قیمت‌گذاری توسط خود شخص، تخفیف‌های متوالی، رویکرد الکترونیک و تحویل گرفتن کتاب از افراد درب منزل برای کتاب‌های بیش از ۵۰ جلد، پیش‌بینی شده است.

مرکز تبادل کتاب در ابتدای تابستان سال ۱۳۹۴ راه‌اندازی شد و تاکنون مورد استقبال بسیاری از گروه‌های مرجع در حوزه کتاب و فرهنگ قرار گرفته است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 12 =