مشکلات یک هزار و ۲۸۰ واحد تولیدی در حال رسیدگی است

لاهیجان - ایرنا - وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی گفت: مشکلات یک هزار و ۲۸۰ واحد تولیدی و صنعتی سراسر کشور در کمیته های رفع موانع تولید، در حال رسیدگی قرار دارند.

محمد شریعتمداری روز پنجشنبه در گردهمایی سالانه هیات های اجرایی و دبیران اجرایی خانه های کارگر سراسر کشور در چمخاله شهرستان لنگرود اظهار داشت: مشکل واحدهای مشکل دار در شش ماه اول امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل، ۲.۵ درصد از نظر تعداد کاهش یافته ولی ممکن است سهم واحدهای تولیدی که در اقتصاد نقش دارند، بیشتر شده باشد ولی مشکلاتی نیز وجود دارد.

وی اظهار داشت: یکی از مسئولیت هایی که وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی  برعهده دارد؛ رصد کارگاه های تولیدی و اقتصادی کشور است که در مجموع حدود ۸۰ هزار واحد صنعتی و نزدیک به ۴۵۰ هزار کارگاه مختلف تولیدی ثبت شده که در مجموعه واحدهای صنفی و صنعتی کشور ، تعداد معدودی از واحدهای تولیدی وجود دارند که با وضعیت بحرانی مواجه هستند.

شریعتمداری تصریح کرد: در استان گیلان ۳۶۰ واحد تولیدی که بصورت نیمه فعال و تعطیل بودند، در دوره مالی اخیر با تلاش هایی که کمیته های رسیدگی و رفع موانع تولید انجام شده؛ به مدار فعالیت بازگشته اند و سرمایه در گردش ، یکی از مشکلات آنها بوده است.

وی ادامه داد: جلسات متعددی با بانک مرکزی و بانک های عامل تشکیل شده تا بتوانیم مشکل سرمایه در گردش را مرتفع کینم که در این زمینه موفقیت ها خیلی کامل نیست و حدود ۶۰درصد مشکلات رفع شده است.

وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی گفت: ثبت سفارش ورود مواد اولیه واحدهای تولیدی به  کشور هم موضوع مهمی است و با هماهنگی های خوبی که با وزارت صنعت ، معدن و تجارت و بانک ها برای ثبت سفارش به موقع بعمل آمده؛ این مشکل هم تا حدودی حل شده است .

شریعتمداری افزود: وزارت کار، مجموعه ایست که نبض واحدهای صنعتی و تولیدی را از طریق جامعه کارگری بدست دارد و این جامعه مشکلات خود را منعکس می کند و ما این مسائل را در کمیسیون ها و شوراهای ذیربط در دولت، مطرح و تمام تلاش خود را برای بازگشت به کار واحدهای تولیدی که تعطیل یا نیمه تعطیل هستند، انجام می دهیم.

وی در بخش دیگری از سخنانش گفت: نظام کارگری همواره همراه و همگام جمهوری اسلامی ایران بوده است و نه فقط در جنگ و جهاد که در اداره کشور نیز نقش انسجام و یکپارچگی ایفا کرده است و اکنون در شرایطی به  سر می بریم که نظام سلطه علیه نظام جمهوری اسلامی تلاش می کند و مهمترین ابزار آن تهدید اقتصادی است و این تهدید با هدف ضربه زدن به طبقه متوسط و محروم جامعه صورت می گیرد.

وی تاکید کرد: نظام سلطه تلاش دارد تا با ایجاد نارضایتی و گسست، شرایطی ایجاد کند که نظام اسلامی را از بزرگترین پشتیبانی که حمایت مردمی است، محروم و استقلال و دستاورد بزرگ مردمی بودن را از آن بگیرد درحالی که جمهوری اسلامی ایران برغم همه فشارهایی که وارد شده، اکنون موفق تر از آنهاست.

وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی در خاتمه سخنانش یادآور شد: واحدهای تولیدی و صنعتی وجود دارد که با بی خردی و یا بصورت های غیر متعارف در گذشته واگذار شده اند و امروز هم با بحران هایی مواجه هستند و با محدودیت هایی که بوجود آمده، حقوق کارگران آنها به تعویق افتاده که این موضوع عمومیت ندارد و همه تلاش ها بر این است تا قدم هایی موثر و اساسی برای حل مشکلات آنها برداشته شود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 10 =