هفته وحدت نماد همگرایی مسلمانان برای تشکیل امت اسلامی است

قم - ایرنا - یک کارشناس مذهبی گفت:‌ هفته وحدت بزرگترین نماد همگرایی مسلمانان برای تشکیل امت واحده اسلامی بر مبنای توجه به اشتراکاتی است که با یکدیگر دارند.

حجت الاسلام و المسلمین محمد رضا قاسمی نیا روز جمعه درگفت و گو با خبرنگار ایرنا،‌ بیان کرد: هفته وحدت بهترین فرصت برای خنثی کردن این توطئه و نزدیک شدن هرچه بیشتر مسلمانان به یکدیگر است.

وی با اشاره به این که هفته وحدت از جمله اقدامات شاخص امام راحل است که نشان ازعمق بالای بصیرت ایشان در رهبری جامعه اسلامی دارد، افزود: دشمنان همواره به دنبال تفرقه میان شیعیان و اهل سنت هستند تا مسلمانان را از یکدیگر دور کنند.

وی ادامه داد:‌ مسلمانان به عنوان امت واحد باید همواره مراقب سواستفاده دشمنان باشند و اجازه ندهند برخی اختلافات موجب جداشدن آنان از یکدیگر شود.

این کارشناس مذهبی گفت:‌ شیعیان و اهل سنت،‌ اشتراکات بسیاری با یکدیگر دارند که باید با استفاده از فرصت‌هایی همچون هفته وحدت بر روی آن‌ها تاکید کنند و از هرگونه اختلاف که موجب تضعیف امت اسلامی است،‌ بپرهیزند.

قاسمی نیا گفت:‌ مساله هفته وحدت و لزوم اتحاد میان فرق اسلامی از جمله شیعیان و اهل سنت تنها مربوط به انقلاب اسلامی و کشور ایران نیست و لازم است تا مسلمانان در سراسر جهان نسبت به این موضوع اهتمام کافی را داشته باشند.

وی بیان کرد: پیامبر اکرم(ص)‌ در همه شاخص‌های رفتاری و انجام اعمال شایسته برای انسان‌ها الگو هستند،‌ بنابراین لازم است که امروز مسلمانان به عنوان پیروان این دین با زبان و عمل خود، معارف اسلامی را در جامعه پیرامون خود گسترش دهند.

وی ادامه داد: شیعه‌ای که وابسته به انگلیس و سنی که وابسته به آمریکا باشد، هر دو با اختلاف افکنی مانند لبه های قیچی اتحاد میان مسلمانان را نابود می‌کنند و این موضوع باید مورد توجه پیروان حقیقی امت اسلامی باشد.

این فعال فرهنگی گفت:‌ اصحاب رسانه، نویسندگان و هنرمندان باید توجه داشته باشند تا زبان و قلم آنان منادی وحدت باشد و از بیان هرگونه سخن که موجب تفرقه و ایجاد اختلاف می‌شود،‌ پرهیز کنند.

وی بیان کرد:‌ زبان و قلم های مسمومی که در مسیر تفرقه و اختلاف میان مسلمان به کار گرفته می‌شود چه خواسته و چه ناخواسته در ریختن خون بیگناهان شریک‌اند.

وی با اشاره به لزوم اتحاد هرچه بیشتر میان شیعیان و اهل سنت در تحقق گام دوم انقلاب اسلامی،‌ادامه داد: مسلمانان باید در هفته وحدت به صورت حقیقی نشان دهند که بر اساس اشتراکات فراوان بایکدیگر متحد و در برابر دشمن ایستاده اند.  

دوازدهم تا هفدهم ربیع‌الاول به عنوان هفته وحدت اسلامی نامگذاری شده است، وحدت اسلامی موضوعی است که از سال‌ها پیش در میان شیعیان و اهل سنت مطرح بوده است.

حضرت محمد(ص) در هفدهم ربیع الاول سال ۵۷۰ میلادی در مکه مکرمه دیده به جهان گشود؛ مورخان شیعه، ولادت پیامبر اکرم را در صبح جمعه‌ هفدهم ربیع الاول و اکثر علمای اهل سنت، در روز دوازدهم همان ماه می ‌دانند و امام خمینی(ره) فاصله این دو روز را هفته وحدت بین شیعه و سنی نام نهاد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 3 =