آیت‌الله مبارکه‌ای همواره برای وحدت جامعه اسلامی تلاش کرد 

اصفهان- ایرنا- استاد حوزه علمیه قم  گفت: آیت‌الله سید محمد علی مبارکه‌ای با همت والای خود همواره برای اتحاد و وحدت جامعه اسلامی تلاش کرد.

حجت الاسلام والمسلمین رضا مختاری روز پنجشنبه در کنگره بزرگداشت آیت‌الله سید محمد علی مبارکه‌ای درشهرستان مبارکه افزود: این عالم و مجاهد در عمر به نسبت کوتاه خود برای اتحاد جامعه اسلامی و نه تنها وحدت شیعه و سنی تلاش‌ فراوانی کرد.

وی با بیان اینکه وحدت بین شیعه و سنی یکی از نمادهای اتحاد مسلمانان محسوب می شود، افزود:آیت الله مبارکه‌ای برای اصلاح و پیشرفت جامعه زحمات فراوانی کشید و در این راه سختی‌های بسیاری را متحمل شد.

مدیر موسسه کتاب‌ شناسی شیعه قم تصریح کرد: اختلاف بین مسلمانان از مهمترین دلایل عقب ماندگی سیاسی، فرهنگی، صنعتی و صنفی ما محسوب می‌شود که علامه مبارکه‌ای سال‌ها پیش به این نکته پی برده بود.

وی خاطرنشان کرد: اختلاف، نزاع و دعوا بین مسلمانان بر سر مسائل مختلف امروز هم وجود دارد و عامل و سد مهمی در راه پیشرفت جامعه محسوب می‌شود.

 حجت الاسلام مختاری با بیان اینکه آیت‌الله مبارکه‌ای با رفتار و کردار خود درس بزرگی به همه مسلمانان داد، گفت: امید است بتوانیم از این تجربیات و آموزه های این مرد بزرگ بهترین استفاده را ببریم.

وی با اشاره به اینکه امروز آثار بسیاری از علمای دینی ما از بین رفته است ادامه داد: آثار و نوشته‌های آیت‌الله مبارکه‌ای به خوبی توسط فرزندان و خانواده ایشان نگهداری و حفظ شده است.

استاد حوزه علمیه قم بیان کرد: آیت‌الله سید محمد علی مبارکه‌ای از شخصیت‌های بزرگ و مجهول القدری محسوب می‌شود که بسیاری از بزرگان و علمای امروز اصفهان هم به خوبی با ایشان آشنایی ندارند.

وی اضافه کرد:شناخت و آشنایی با این علما و بزرگان دینی و استفاده از درس‌ها و آثار آنها یکی از مهمترین آثار و برکات برگزاری اینگونه همایش‌ها و کنگره‌هاست.

کنگره بزرگداشت آیت‌الله سید محمد علی مبارکه‌ای با هدف آشنایی بیشتر علما، دانشمندان، اقشار مردم به خصوص نسل جوان با شخصیت علمی و فقهی این عالم دینی در مبارکه برگزار شد.

از مجموع ۵۰ مقاله رسیده به این همایش ، سه مقاله برتر و معرفی شد.

این  کنگره با همکاری و همت مجموعه تاریخی فرهنگی و مذهبی تخت فولاد، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی اصفهان، شهرداری، فرمانداری، دفتر امام جمعه، دانشگاه آزاد اسلامی واحد مبارکه و مجلسی، مجتمع فولاد مبارکه، مرکز مدیریت حوزه علمیه اصفهان و صدا و سیمای مرکز اصفهان برگزار شد.

همچنین در پایان سردیس آیت‌الله سید محمد علی مبارکه‌ای با حضور شماری از اعضای خانواده شهدا، فرزندان این عالم و جمعی از مردم و مسئولان مبارکه در محل میدان بسیج این شهر رونمایی شد.

و ۶ جلد از آثار و کتاب‌های این عالم زمان شناس و مصلح متفکر جهان اسلام در پایان کنگره رونمایی شد.  

 آیت‌الله سید محمد علی مبارکه‌ای، متخلص به صفایی، فرزند مرحوم سید علی موسوی از مشاهیر بزرگ علمی شهرستان مبارکه بوده است که در سال ۱۲۷۶ شمسی در این خطه متولد شد.

وی پس از فراگیری قرآن، دروس ابتدایی و مقدمات علوم دینی در مبارکه در سال ۱۲۹۰ به اصفهان و در سال ۱۳۰۱ از اصفهان به قم عزیمت کرد.

این مبارز و متفکر بزرگ شیعی در بسیاری از علوم زمان خود از جمله تفسیر،حدیث،پزشکی، روانشناسی، فقه، اصول، فیزیک و شیمی صاحب نظر بود و تالیف حدود ۵۰ کتاب  از مهمترین فعالیت‌های فرهنگی و اجتماعی اوست.

آیت‌الله مبارکه‌ای در سال ۱۳۲۵، در سن ۴۹ سالگی در اصفهان رحلت کرد و در باغ طوبی واقع در تحت فولاد اصفهان به خاک سپرده شد.

شهرستان مبارکه با ۱۵۰ هزار نفر جمعیت در ۴۵ کیلومتری جنوب غربی اصفهان قرار دارد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 5 =