۳۲ هزار میلیارد ریال به حساب دهیاری‌های کشور واریز شد

قزوین - ایرنا - ۳۲ هزار میلیارد ریال که از درآمد مالیات بر ارزش افزوده شهرداری‌ها و دهیاری‌ها به هدفمندی یارانه‌ها تخصیص یافته بود امسال با کمک وزارت کشور و مجلس به حساب آنان دوباره واریز شد.

سعیدرضا جندقیان، معاون امور دهیاری‌های سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور روز سه‌شنبه و در حاشیه همایش دهیاری‌های قزوین به خبرنگاران، اعتبارات امسال دهیاری‌های کشور را بیش از ۵۰ میلیارد ریال اعلام و افزود: سال گذشته میزان این اعتبار ۲۹ هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال بود.

وی، خالی شدن روستاها از نخبگان و جوانان و نیز کاهش ظرفیت‌های اقتصادی روستاها را از مشکلات کنونی آنها دانست و اظهار داشت: در راستای رفع مشکلات یاد شده ۲ طرح پیشنهاد شد، اول آنکه شوراها به عنوان اهرم و بازو کمک حال دهیاران در انجام امور روستاها باشند و دوم آنکه با هماهنگی‌های صورت گرفته با پست بانک و عقد تفاهم‌نامه، از محل رسوب امور مالی دهیاری‌ها تسهیلاتی به آنان داده شود.

این مسئول خاطرنشان کرد: برهمین اساس، دهیاران در صورت ارایه طرح تا سقف پنج میلیارد ریال، بدون ضمانت و با کارمزد هشت درصدی، تنفس یکساله و بازپرداخت چهار سال تسهیلات دریافت خواهند کرد.

وی اضافه کرد: اگر دولت در راستای وظایف خود که همان ارایه تسهیلات، صدور مجوزهای لازم، هماهنگی بین دستگاهی، مشارکت مردم و بخش خصوصی را تسهیل کند، شاهد اتفاقات خوبی در آینده خواهیم بود.

۳۷ هزار و ۱۰۰ دهیاری فعال در سطح کشور

جندقیان با اشاره به ۳۹ هزار و ۳۰۰ روستا در کشور، گفت: ۳۷ هزار و ۱۰۰ روستای کشور دارای دهیاری بوده که این به معنی آن است که ۹۵ درصد جمعیت روستایی موجود توسط دهیاران مدیریت می‌شود.

وی با اشاره به اینکه درجه‌بندی دهیاری‌های کشور در حال انجام است، تاکید کرد: در آیین نامه موجود به غیر از وسعت، درآمد و جمعیت برخی ویژگی‌ها از جمله مرکزیت و گردشگری روستا نیز مورد توجه قرار گرفته که این مساله باعث افزایش درجه برخی از روستاها نیز خواهد شد.

این مسئول با اشاره به انجام مجوز نهاد دهیاری‌ها، گفت: با این اقدام سعی داریم روستاهای زیر ۲۰ خانوار در شهرستان‌های محروم را نیز تحت پوشش دهیاری‌ها قرار دهیم.

در پایان همایش دهیاران استان قزوین، از نفرات برتر آزمون‌های مکاتبه‌ای سال ۹۷ و ۹۸، مسئولان برتر امور مالی دهیاری‌ها و طرح‌های برتر اقتصادی دهیاران این استان تجلیل به عمل آمد.

استان قزوین دارای ۸۴۲ روستای دارای سکنه و ۶۳۰ دهیاری است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 10 =