آیا شمارش معکوس برای تشکیل دولت لبنان آغاز شده است؟

بیروت- ایرنا- به دنبال تماس محافل سیاسی لبنان و پیش از همه تماس هایی که بین "سعد حریری" نخست وزیر دولت پیشبرد امور با معاون سیاسی دبیر کل حزب الله و نیز معاون سیاسی رئیس پارلمان لبنان برقرار است، گفته می شود ساعت های آینده در خصوص نهایی شدن موضوع تشکیل دولت حائز اهمیت است.

این در حالی است که هنوز حریری تصمیم نهایی در مورد اینکه آیا با نخست وزیری مجدد موافقت خواهد کرد یا خیر، اتخاذ نکرده، بلکه همچنان بر موضع خود مبنی بر لزوم تشکیل دولت فن سالار (تکنوکرات) پافشاری دارد.

با توجه به اینکه "علی حسن خلیل" معاون سیاسی "نبیه بری" رئیس پارلمان لبنان و حاج "حسین الخلیل" معاون سیاسی دبیرکل حزب الله در دیدارها و تماس هایی که با حریری داشته اند تشکیل دولت تکنوسیاسی یعنی دولتی متشکل از افراد سیاسی و متخصص و کارشناس را گزینه مناسب عنوان کرده و بر این اساس حریری را به قبول نخست وزیری مجدد دعوت کرده اند، نقطه مشترک محافل سیاسی لبنان و تماس هایی که در خصوص تشکیل دولت برقرار می باشد این است که اولویت با بازگشت حریری به نخست وزیری است و اگر چنین امکانی وجود ندارد باید با توافق حریری یک نفر دیگر به جای او برای تشکیل دولت جدید لبنان معرفی شود.

جریان آزاد ملی به رهبری "جبران باسیل" وزیر خارجه دولت پیشبرد امور نیز در کنار جنبش امل به ریاست نبیه بری و حزب الله تشکیل دولت تکنوسیاسی را خواستار است.

در همین ارتباط  روزنامه "الجمهوریه" لبنان امروز (پنجشنبه) نوشت: با توجه به مخالفت حریری با درخواست حزب الله و جنبش امل مبنی بر ریاست دولت تکنوسیاسی و پافشاری بر تشکیل دولت فن سالار، روند امور همچنان درجا می زند.

با اینهمه تلاش برای متقاعد کردن حریری به نخست وزیری مجدد به ویژه از سوی نبیه بری ادامه دارد.

سعد حریری ۲۹ اکتبر و در سیزدهمین روز از اعتراضات مردمی با بیان اینکه به بن بست رسیده، از نخست وزیری لبنان استعفا داد و یک روز پس از آن، از آمادگی برای عهده شدن دوباره پست نخست وزیری این کشور خبر داد، مشروط به اینکه دولت جدید لبنان، دولت فن سالار باشد؛ وی سپس در پی رایزنی با گروههای سیاسی در خصوص تشکیل دولت اعلام کرد اصراری به نخست وزیری ندارد.

تظاهرات مردمی لبنان شامگاه پنجشنبه ۲۵ مهر (۱۷ اکتبر) آغاز شد و در روزهای نخست به دلیل حضور معترضان در خیابان ها، بیروت و بسیاری از شهرهای دیگر لبنان با مشکل مسدود شدن راههای ارتباطی روبه رو شدند، اما با گذشت زمان مسدود کردن راهها به طور برنامه ریزی شده در نقاطی مشخص جریان یافت؛ در ادامه این وضعیت و به دلیل نارضایتی و خشم مردم که برای رفت و آمدهای روزمره با مشکل اساسی روبه رو شده بودند و  وضعیت بحرانی حمل و نقل کالاهای اساسی از جمله مواد غذایی، دارو و  سوخت موجب شد ارتش لبنان ورود کرده و ضمن اعلام همبستگی با تظاهرات مسالمت آمیز، مردم را به همکاری در بازگشایی راهها فراخواند.

مسدود کردن راهها بار دیگر از روز گذشته در بسیاری از مناطق از جمله بیروت از سرگرفته شده و در فواصل زمانی مختلف ساکنان پایتخت شاهد بستن برخی راههای ارتباطی هستند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 0 =