پولی که در کتابخانه‌ها هزینه نشود صرف رفع آسیب‌های اجتماعی می‌شود

یزد_ ایرنا_ دبیر کل نهاد عمومی کتابخانه‌های کشور هشدار داد: صدها برابر هزینه‌ای که امروز از بخش کتاب، کتابخانه‌ها و کتابخوانی دریغ میشود در آینده‌ای نزدیک باید خرج بازداشتگاه‌ها، زندان‌ها، مبارزه با اعتیاد و مقابله با آسیب‌های اجتماعی شود.

علیرضا مختارپور روز پنجشنبه در آیین تجلیل از کتابداران نمونه استان‌های کشور در یزد افزود:‌ هفته‌ای بر نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور نمی‌گذرد که تقاضای تاسیس، توسعه یا تعمیر کتابخانه از سوی نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی، ائمه جمعه، استانداران و فرمانداران در شهرها و روستاها به ما نرسد اما بودجه و امکانات لازم برای این مهم در اختیار ما قرار نمی‌گیرد.

وی تاکید کرد: البته این کم‌توجهی و گاه بی‌اعتنایی، محدود به کتابخانه های عمومی نیست، بلکه مجموعه بودجه فرهنگی کشور پایین ترین سهم اعتبارات را در بودجه سالیانه کشور دارند.

به گفته این مسوول، مشکلات و تنگناها در حوزه کتاب و کتابخانه بسیار است اما با انگیزه، همت و تلاش کتابداران و کارکنان کتابخانه های عمومی به لطف الهی بر آن مشکلات غلبه می‌کنیم.

 وی با اشاره به لزوم حمایت و پشتیبانی از فعالیت‌های حوزه کتاب و کتابخوانی گفت: در مناسبت های مختلف در زمینه اهمیت این موضوع سخنان فراوانی از سوی مسئولان و مدیران دستگاه‌های مختلف بیان می شود اما متاسفانه این توجه در اغلب اوقات در همان محدوده بیان باقی می ماند.

وی تصریح کرد ‌:همچنین این سخنان، تاثیری در پشتیبانی ها و فراهم ساختن زمینه برای تحقق اهداف فرهنگی نظام و توصیه های مقام معظم رهبری که همواره از مبلغان و مروجان فرهنگ مطالعه بوده و خود بارها مردم عزیز کشور و مخصوصا جوانان و نوجوانان را به مطالعه کتاب های مفید دینی، سیاسی، اخلاقی تشویق کرده اند، نمی‌گذارد.

مختارپور ادامه داد: حتی از جنبه اقتصادی محض هم صرفه در توجه به امور فرهنگی و مصون سازی نوجوانان و جوانان و نسل آینده کشور با گسترش امور فرهنگی سالم و مروج اخلاق و معرفت دینی و بصیرت سیاسی است.

این مسوول فرهنگی یادآور شد: خوشبختانه در طول یکسال اخیر دو کتابخانه بزرگ به مجموعه کتابخانه های عمومی افزوده شد، یکی کتابخانه مرکزی مشهد مقدس و دوم بازسازی و توسعه کتابخانه پارک شهر تهران و تا چند ماه دیگر نیز کتابخانه مرکزی یزد پس از نزدیک به دو دهه به همت نهاد کتابخانه های عمومی به بهره برداری می رسد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 0 =