جشنواره ملی اقوام و عشایر در گرمسار آغاز شد

سمنان- ایرنا- ششمین دوره جشنواره ملی اقوام و عشایر ایرانی به مناسبت گرامیداشت هفته وحدت روز پنجشنبه در موزه علم و صنعت شهرستان گرمسار استان سمنان آغاز شد.

مدیرکل ورزش و جوانان استان سمنان در حاشیه آیین افتتاحیه جشنواره ملی اقوام و عشایر ایرانی در گفت‌ و گو با ایرنا، با اشاره به ششمین دوره برگزاری این جشنواره ملی در شهرستان گرمسار، افزود: ۱۲ قوم ایرانی همچون ترک، لر، کرد، ترکمن، عرب، مازنی، گیلک، بلوچ و کرمانچ در این جشنواره حضور دارند.

مجتبی جانعلی بیان کرد: شرکت کنندگان از اقوام ایرانی حاضر در این جشنواره در قالب ۳۰ تیم  در بخش‌های آیینی، بازی‌های بومی و محلی و عشایری با یکدیگر به رقابت می‌پردازند.

مدیرکل ورزش و جوانان استان سمنان ادامه داد: از مجموع تیم‌های شرکت کننده، ۱۵ تیم در رقابت‌های آیینی، ۱۰ تیم در بازی‌های بومی و محلی و پنج تیم در بخش عشایری حضور دارند.

وی تصریح کرد: جشنواره ملی اقوام و عشایر ایرانی شامگاه جمعه با معرفی تیم‌های برتر در بخش‌های مختلف به کار خود خاتمه می‌دهد.

مدیرکل ورزش و جوانان استان سمنان یادآور شد: شناسایی بازی‌های بومی و محلی به نسل جوان و آشنایی جوانان با آداب و رسوم کهن و ملی از جمله اهداف برگزاری جشنواره است.

عبدالحمید احمدی معاون فرهنگی و توسعه ورزش همگانی وزارت ورزش و جوانان، ولی الله تیموری معاون گردشگری وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی و کرمعلی قندالی رئیس سازمان امور عشایر ایران و غلامرضا کاتب نماینده مردم گرمسار و آرادان در مجلس شورای اسلامی، در آیین افتتاح ششمین جشنواره اقوام و عشایر ایرانی مصادف با شب ولادت حضرت محمد(ص) و هفته وحدت حضور دارند.

شهرستان گرمسار غربی ترین شهرستان‌ استان سمنان است که تا مرکز استان ۱۱۰ کیلومتر و تا تهران ۹۵ کیلومتر فاصله دارد.

۱۲ تا ۱۷ ربیع الأول به تبرک سالگرد ولادت پیامبر اکرم (ص) هفته وحدت نامگذاری شده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها