استان کرمانشاه الگوی وحدت میان اقوام و مذاهب است

کرمانشاه- ایرنا- امام جمعه اهل سنت کرمانشاه، این استان را مهد و الگوی وحدت و انسجام میان اقوام و مذاهب دانست و گفت: باوجود تلاش‌های زیاد دشمنان برای ایجاد اختلاف و تفرقه میان مردم مسلمان، خوشبختانه بادرایت و بصیرت مردم و همراهی مسئولان استان وحدت آن بی‌نظیر است.

ماموستا مُلا محمد محمدی روز پنجشنبه با حضور در دفتر خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) مرکز کرمانشاه در گفت و گو با رئیس و خبرنگاران این مرکز افزود: مسئولان استان کرمانشاه «وحدت باور» هستند و برای حفظ و تقویت وحدت در استان تلاش های زیادی می کنند و خوشبختانه امروز این تلاش‌ها به وحدت و همگرایی منجر شده است.

نباید اجازه اختلاف افکنی به دشمنان را داد

امام جمعه اهل سنت کرمانشاه در ادامه سخنان خود بااشاره به اینکه وحدت میان مردم استان کرمانشاه در کشور بی نظیر است، گفت: باگذشت بیش از ۴۰ سال از عُمر جمهوری اسلامی، مردم کرمانشاه به خوبی وحدت خود را حفظ و تقویت کرده‌اند و این جای خوشحالی و تقدیر دارد.

ماموستا محمدی با بیان اینکه در طول سال‌های بعد از انقلاب اسلامی، اهل تسنن و تشیع در استان کرمانشاه در همه صحنه‌ها در کنار هم بوده اند، افزود: هشت سال دفاع مقدس یکی دیگر از جلوه‌های وحدت ملت ایران به خصوص مردم استان کرمانشاه بود.

وی اظهار داشت: باوجود توطئه‌های دشمن برای ایجاد اختلاف و تفرقه بین مسلمانان اهل تسنن و تشیع خوشبختانه با درایت رهبر معظم انقلاب و همراهی بسیار خوب مسئولان و بصیرت و آگاهی بالای مردم شاهد افزایش وحدت میان مسلمانان در کشور هستیم.

وی با بیان اینکه دشمنان به شدت در حال برنامه‌ریزی برای اختلاف‌افکنی بین مسلمانان هستند، گفت: امسال که ملت ایران برای برگزاری انتخابات دیگری خود را آماده می‌کنند دشمن بر توطئه‌ها و دسیسه‌های خود افزوده و به دنبال ادامه راه اختلاف‌افکنی و تفرقه‌اندازی است.

او با بیان اینکه دشمنان بر سر دشمنی با مسلمانان متحد هستند، گفت: ما مسلمانان نیز باید در برابر دشمنانمان متحد و منسجم عمل کنیم و اجازه توطئه به آنها ندهیم.

ماموستا محمدی امام جمعه اهل سنت کرمانشاه

وحدت مسلمانان ریشه در قرآن دارد

امام جمعه اهل سنت کرمانشاه در ادامه با گرامیداشت میلاد پیامبر اکرم (ص) و هفته وحدت به همه مسلمانان جهان، ریشه وحدت را در قرآن کریم دانست و گفت: خداوند متعال در قرآن فرموده اند"اِعْتَصِمُوا بِحَبْلِ اللّه جَمِیعاً وَلاَ تَفَرَّقُوا" "یعنی همگی به ریسمان الهی چنگ زنید و پراکنده نشوید" و بر این اساس ما باید در راستای وحدت گام برداریم. 

وی همچنین ریشه دیگر وحدت را در رفتار ائمه اطهار (ع) و بزرگان دین اسلام دانست و افزود: بنیانگذار وحدت در ایران هم حضرت امام (ره) بودند و امروز بعد از گذشت ۴۰ سال از پیروزی انقلاب اسلامی، ایران به الگوی وحدت و انسجام اسلامی در دنیا تبدیل شده است.

او به بیانیات رهبر معظم انقلاب اسلامی در سفرهایشان به استان‌های کردستان و کرمانشاه نیز اشاره کرد و گفت: این بیانات واقعا برای اهل سنت دلخوشی بزرگی بود که رهبر یک کشور چنین دیدگاهی در ارتباط با وحدت دارند.

او به آیه دیگری از قرآن کریم در اطاعت از رهبری جامعه اسلامی اشاره کرد و گفت: خداوند متعال در آیه ۵۹ سوره النساء می‌فرماید: "یا أَیهَا الَّذِینَ آمَنُوا أَطِیعُوا اللهَ وَ أَطِیعُوا الرَّسُولَ وَ أُولِی الأَمْرِ مِنْکمْ﴾ یعنی "ای کسانی که ایمان آورده‌اید اطاعت کنید خدا را و اطاعت کنید پیغمبر و اولیالامر از خودتان را" و براساس این آیه قرآن ما باید از رهبر جامعه اسلامی تبعیت و پیروی کنیم.

او با بیان اینکه مسلمانان از هر فرق و مذهبی اختلافی باهم ندارند و این دشمنان هستند که دائما برطبل اختلاف و تفرقه می‌کوبند، گفت: خدا، قرآن، پیامبر و کعبه همه مسلمانان یکی است و باید این اشتراکات را مورد استناد خود قرار دهیم اما دشمنان فقط به دنبال ایجاد اختلاف و جدایی بین ما هستند.

مسئولان برای هفته وحدت سنگ تمام گذاشتند

امام جمعه اهل سنت کرمانشاه در ادامه سخنان خود از همه مسئولان استان کرمانشاه به ویژه آیت الله علما، نماینده ولی‌فقیه در استان و امام جمعه کرمانشاه و استاندار کرمانشاه در برگزاری برنامه‌های هفته وحدت قدردانی کرد و گفت: برنامه‌ریزی بسیار خوبی برای گرامیداشت هفته وحدت امسال در استان شده بود و برنامه‌های بسیار خوبی هم برگزار شد.

ماموستا محمدی تاکید کرد که همایش‌ها و برنامه‌هایی با موضوع وحدت و انسجام امت اسلامی باید در طول سال برگزار شود و تنها به یک هفته بسنده نکنیم.

او، ایران اسلامی را امروز مقتدرترین کشور دنیا دانست و گفت: ما ایرانیان نه تنها مظلومیتی در خودمان احساس نمی‌کنیم اما دشمن خطرناک است و هیچ زمانی دست از توطئه چینی بر نمی‌دارد و نباید دشمن را کوچک بشماریم بلکه باید با وحدت مانع از تحقق اهداف شوم آنها شویم.

کار رسانه‌ها حساس است

امام جمعه موقت اهل سنت کرمانشاه نیز در این دیدار باتبریک ماه ربیع الاول و میلاد پیامبر اکرم (ص) و هفته وحدت، از تلاش‌های خبرگزاری ایرنا در انعکاس مسائل و مشکلات و رویدادهای استان قدردانی کرد و گفت: تا دیروز دنیا دهکده جهانی بود اما ا مروز در سایه گسترش رسانه‌ها، دنیا به اتاق شیشه‌ای تبدیل شده است.

ماموستا عزیز کُردبهمنی با اشاره به اینکه اکنون هیچ کاری از دید مردم پنهان نمی‌ماند، افزود: کار رسانه‌ای حساس است و باید مراقب باشیم در کلام و رفتارمان نه به خودمان و نه به دیگران آسیب نرسانیم.
امام جمعه اهل سنت و امام جمعه موقت اهل سنت کرمانشاه در پایان این بازدید نسبت به شهدای خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) ادای احترام کردند.

ماموستا عزیز کُردبهمنی امام جمعه موقت اهل سنت کرمانشاه

رئیس خبرگزاری ایرنا مرکز کرمانشاه نیز با قدردانی از حضور امام جمعه اهل سنت کرمانشاه در دفتر  خبرگزاری گفت: ایرنا، خبرگزاری نظام و دولت است و بدون جناح‌بندی و خط‌بندی های سیاسی به دنبال انعکاس دستاوردهای نظام و دولت به مردم و همچنین مشکلات مردم به مسئولان است.

علی مولوی، حفظ و تقویت وحدت و انسجام اسلامی را در اولویت برنامه‌های خبرگزاری ایرنا دانست و افزود: تلاش ما افزایش وحدت و دوری از اختلاف و تفرقه در قالب انتشار  اخبار و گزارش‌هایی با محور وحدت است.

به ابتکار حضرت امام خمینی (ره) بنیانگذار جمهوری اسلامی، از ۱۲ تا ۱۷ ربیع‌الاول به نام هفته وحدت نامگذاری شده است.

به روایت اهل سنت ۱۲ ربیع‌الاول ولادت حضرت رسول اکرم (ص) و به روایت اهل تشییع ۱۷ ربیع‌الاول سالروز ولادت نبی مکرم اسلام است که حضرت امام (ره) این فاصله یک هفته‌ای را به نام هفته وحدت نامگذاری کرده است.

در هفته وحدت امسال در استان کرمانشاه ۱۲ برنامه برگزار شد.

استان کرمانشاه ۲ میلیون نفر جمعیت دارد که ۲۲ درصد آن اهل سنت هستند.