مبتلایان به آنفلوآنزا در اصفهان افزایش یافت

اصفهان- ایرنا- مسئول بیماری‌های واگیر مرکز بهداشت اصفهان گفت: میزان ابتلا به آنفلوآنزا و بستری شدن بر اثر آن در ۲ هفته اخیر در این استان افزایش یافت.

رضا فدایی روز پنجشنبه در گفت و گو با ایرنا بدون اشاره به آمار افزایش ابتلا به آنفلوآنزا افزود: تاکنون گزارشی مبنی بر فوت بیماران بر اثر این بیماری در استان اصفهان نداشتیم.

وی با بیان اینکه به‌طور معمول در هر سال موج بیماری آنفلوآنزا در استان اصفهان در اواخر پاییز آغاز می‌شد، تصریح کرد: امسال این بیماری زودتر از روال معمول، شیوع پیدا کرد.

فدایی با اشاره به اینکه هنوز برای گروه‌های آسیب پذیر، جهت تزریق واکسن آنفلوآنزا فرصت هست، خاطرنشان کرد: به زنان باردار و افراد بالای ۶۵ سال و مبتلا به بیماری‌های مزمن برای تزریق این واکسن توصیه می‌شود.

مسئول بیماری‌های واگیر مرکز بهداشت اصفهان، بهترین راه پیشگیری از ابتلا به این بیماری را رعایت بهداشت فردی و استفاده از دستمال هنگام سرفه کردن دانست.

فدایی خاطرنشان کرد: موج دیگر آنفلوآنزا در استان اصفهان به‌طور معمول در ایام نوروز شکل می‌گیرد.

رییس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت نیز با اشاره به شیوع آنفلوآنزا از ۲ هفته گذشته در کشور، گفت: امسال فعالیت ویروس آنفلوآنزا در کل منطقه از جمله کشور ما زودتر شروع شد و پیش‌بینی می‌شود که طول مدت شیوع نیز طولانیتر و شدت بیماری‌زایی ویروس بیشتر از سال‌های گذشته باشد.

محمدمهدی گویا درباره نوع ویروس آنفلوآنزایی که امسال شایع شد، اظهار داشت: امسال هر ۲ نوع ویروس H۱N۱ و H۳N۲ گزارش شده و همین مساله نشان‌دهنده شرایطی حادتر نسبت به سال‌های گذشته است.

وی با اشاره به موارد فوت ناشی از آنفلوآنزا در گیلان، افزود: موارد ابتلا در گیلان هم مانند استان‌های دیگر گزارش و در هر ۲ مورد، فوت ناشی از آنفلوآنزا در آزمایشگاه ملی تایید شده است.

2 نفر که پاییز امسال در گیلان بر اثر ابتلا به آنفلوآنزا فوت کردند، جوانی ۲۶ ساله از شهرستان لنگرود و کودکی یک ساله بودند که به گفته مسئولان مرکز بهداشت این استان، این افراد، زمینه بیماری نیز داشتند.

بسیاری از مردم، آنفلوآنزا را با سرماخوردگی اشتباه می‌گیرند در حالی که آنفلوآنزا می‌تواند در موارد شدید فرد را به کام مرگ بکشاند.

آنفلوآنزا یک بیماری ویروسی است که با تب ناگهانی، لرز، سردرد، سرفه خشک، گلو درد و درد عضلانی همراه است،  ویروس بیماری آنفلوانزای فوق حاد انسانی از طریق ترشحات آلوده منتقل می‌شود بنابراین باید از تماس دست با چشم و بینی خودداری شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 2 =