پایگاه حفاظتی میراث فرهنگی سفیدشهر گشایش یافت

کاشان- ایرنا- پایگاه حفاظتی میراث فرهنگی سفیدشهر از توابع آران‌وبیدگل شامگاه چهارشنبه در آیینی با حضور جمعی از مسوولان استانی و شهرستانی راه‌اندازی شد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان در این آیین گفت: راه‌اندازی این پایگاه یک اقدام ویژه و نشان دهنده موضوعیت میراث فرهنگی در منطقه است.

فریدون الهیاری افزود: سفیدشهر در سال‌های گذشته رویدادهای بسیار ارزنده‌ای در حوزه گردشگری و میراث فرهنگی به خود دیده، چنان که مرمت و بهره‌برداری شهر زیرزمینی طسمیجان و مهرکده نرسه برای بازدید گردشگران موجب رونق بیش از پیش گردشگری در این منطقه شده است.

وی بیان کرد: فصل جدید کاوش شهر زیرزمینی طسمیجان سفیدشهر در دستور کار وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور قرار دارد که در صورت تامین اعتبار، امسال منابع برای انجام مرمت و کاوش تزریق خواهد شد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان اضافه کرد: شهرستان آران‌وبیدگل و منطقه سفیدشهر ظرفیت‌های گردشگری زیادی دارد که در این راستا باید ساخت اقامتگاه‌ها و تاسیسات مورد نیاز گردشگری در این شهرستان اولویت بگیرد.

وی با اشاره به محدود بودن منابع دولت با توجه به شرایط ویژه کشور اظهار کرد: با این وجود تسهیل در صدور مجوزها و پرداخت تسهیلات ارزان قیمت برای تاسیسات گردشگری در شهرستان آران‌وبیدگل و منطقه سفیدشهر در اولویت قرار دارد.

نماینده مردم شهرستان‌های کاشان و آران‌وبیدگل در مجلس شورای اسلامی هم گفت: راه‌اندازی این پایگاه میراثی در سفیدشهر به حفظ میراث فرهنگی منطقه بیشتر کمک کرده و نویدبخش رونق بیش از پیش گردشگری است.

سید جواد ساداتی نژاد افزود: میراث فرهنگی و گردشگری عامل وحدت در کشور است، چنان که رونق گردشگری در منطقه کاشان موجب رشد و توسعه پایدار در استان خواهد شد.

وی ابراز امیدواری کرد با توجه به ارتقای سازمان میراث فرهنگی به وزارتخانه در مجلس شورای اسلامی، شاهد یک ساماندهی و نظام‌مندی بهتری در حوزه میراث فرهنگی و گردشگری باشیم.

فرماندار آران‌وبیدگل نیز در ادامه یادآور شد: با وجود تهدیدها و تحریم‌های ظالمانه دشمن، شاهد افزایش ۵۰ درصدی ورود گردشگران خارجی به این شهرستان بودیم.

اسماعیل بایبوردی افزود: افزون بر ۱۲ هزار نفر گردشگر خارجی از ابتدای سال‌جاری تا کنون از جاذبه‌های گردشگری این شهرستان دیدن کردند که این آمار در مدت مشابه سال گذشته کمتر از هشت هزار نفر بود.

وی با اشاره به ضرورت ایجاد زمینه حضور بیشتر گردشگران خارجی تشریح کرد: در این راستا در حال برنامه‌ریزی هستیم تا در هفته‌های آینده روسای گروه‌های دوستی ایران با ۳۳ کشور و همچنین سفیران ۳۰ کشور از آران‌وبیدگل دیدن کنند تا در کنار شناساندن جاذبه‌های گردشگری، زمینه‌های جذب سرمایه‌گذاری فراهم شود.

فرماندار آران‌وبیدگل لزوم برنامه‌ریزی برای رونق گردشگری مذهبی را مورد اشاره قرار داد و  بیان کرد: این شهرستان با دارا بودن ۴۲ بقعه متبرکه می‌تواند مقصد نخست گردشگران خارجی باشد، چنان که در سال‌های گذشته شاهد رشد ۱۰۰ درصدی بازدیدها بودیم.

وی ادامه داد: کویرهای این شهرستان با برخورداری از جاذبه‌های بی‌مانند تاریخی و طبیعی می‌تواند به انتخاب نخست گردشگران خارجی برای سفر به ایران تبدیل شود که این مهم در سایه برنامه‌ریزی و ایجاد زیرساخت‌های لازم محقق می‌شود.

جابر ذوالفقاری در این آیین به عنوان مسوول پایگاه میراث فرهنگی سفیدشهر معارفه شد.

شهرستان ۱۰۳ هزار نفری آران‌وبیدگل در فاصله نزدیک به ۶ کیلومتری کاشان و ۲۱۵ کیلومتری شمال اصفهان، بیش از ۵۰۰ اثر تاریخی، طبیعی و معنوی شناسایی شده دارد که ۱۴۰ مورد تا کنون در فهرست آثار ملی ثبت شده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 9 =