۲۵ درصد صادرات غیر نفتی کشور صنایع معدنی است

سنندج - ایرنا - معاون امور معادن و صنایع معدنی وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: سال گذشته ۲۲ درصد صادرات غیر نفتی کشور متعلق به صنایع معدنی بود که امسال این میزان به ۲۵ درصد می‌رسد.

جعفر سرقینی عصر چهارشنبه در نشست کارگروه معدن زیر مجموعه شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی کردستان اظهار داشت: براساس برآوردهای انجام شده میزان صادرات صنایع معدنی امسال به ۱۰ میلیون دلار می‌رسد.

وی اضافه کرد: سالهای زیادی با منابع طبیعی بر سر موضوع معادن درگیری و اختلاف نظر داشتیم که با عقد تفاهم‌نامه مشترک بخش زیادی از این مشکلات برطرف شد.

سرقینی با اشاره به اینکه بسیاری از مشکلات حوزه معدن ساختاری است، افزود: معادن و منابع طبیعی در بسیاری کشورها در یک وزارتخانه تجمیع است و همین باعث شده کارهای این حوزه به طور مطلوب و سریع انجام شود.

معاون امور معادن و صنایع معدنی وزیر صنعت، معدن و تجارت یادآور شد: پروژه‌های بزرگ معدنی در کشورهای دیگر همچون آفریقا وجود دارد که هنوز نتوانستند به دلیل مشکلات زیست محیطی آن را اجرایی کنند.

سرقینی تاکید کرد: خواهان شکوفایی معادن هستیم ولی به چه قیمتی،  البته این به معنی مقابله با توسعه معدن نیست بلکه باید در کنار توجه به این حوزه حافظ محیط زیست خود هم باشیم.  

وی گفت: در سه استان کشور در راستای حفاظت محیط زیست صدور پروانه اکتشاف برای سه گروه یک، ۲ و سه ممنوع شده لذا در مقابل هم انتظار حمایت و پشتیبانی منابع طبیعی و محیط زیست را در توسعه معادن داریم.

معاون امور معادن و صنایع معدنی وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه واحدهای شن و ماسه هر چقدر بیشتر رقابت ناسالم تر می‌شود، افزود: اگر حق اکتشاف کننده‌ای ضایع می شود از ماده ۲۴ مکرر استفاده شود.

سرقینی با بیان اینکه فعالیت اکتشافی معادن مغایر با چرای دام نیست وقتی به پروانه بهره برداری رسید باید به این مورد پرداخته شود، به بخشودگی جرایم حقوق دولتی تا پایان سال ۹۶ اشاره کرد و یادآور شد: حقوق دولتی نیمه اول سال جاری با تعرفه سال گذشته حساب می‌شود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 3 =