مشکلات جهان اسلام با وحدت مسلمانان حل می‌شود

تهران - ایرنا- دبیر کل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی، هفته وحدت را فرصت مغتنمی برای تقویت و اشاعه گفتمان وحدت اسلامی عنوان کرد و گفت: حل مشکلات امروز جهان اسلام با اتحاد، همدلی، وحدت و همگرایی مسلمانان امکان‌پذیر است.

آیت‌الله محسن اراکی در گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگی ایرنا با تبریک فرارسیدن هفته وحدت و میلاد با سعادت نبی مکرم اسلام حضرت محمد مصطفی(ص) تاکید کرد: دشمنان امروز از وحدت و انسجام اسلامی هراس دارند از این رو باید تلاش کنیم همواره وحدت، یکپارچگی، انسجام وهمدلی خود را تقویت کرده و بر اشتراکات تأکید داشته کنیم.

وی ادامه داد: اکنون در شرایط خطیرامروز، آنانی که به هر عنوان و علتی و با هر شیوه، شکل و رنگی بر طبل اختلافات می‌کوبند به عنوان بزرگ‌ترین دشمنان امروزعدالت، امنیت، برادری، وفاق و ... محسوب می‌شوند.

دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی در ادامه سخنان خود با تاکید بر اینکه هم‌ اکنون جهان اسلام نیازضروری به وحدت، انسجام، یکپارچگی و همدلی و اتحاد برای فائق آمدن بر مصائب و مشکلاتی دارد که به ‌واسطه دخالت بیگانگان دامن‌گیر جوامع اسلامی شدە است، گفت: هفته وحدت و این ایام در واقع فرصت مغتنم و خوبی برای هم‌افزایی، همدلی، همراهی و همصدایی و همسویی همه مسلمانان محسوب می شود.

آیت الله اراکی دربخش دیگری از سخنان خود، تصریح کرد: امروز و در شرایطی که دشمنان اسلام تمام توان و سعی خود را با استفاده از همه ابزارها و ظرفیت ها برای مبارزه و مقابله با اسلام به کار بسته و آشکارا اعلام می کنند «جهان اسلام در قرن بیست و یکم یکی از مهمترین میدان های زورآزمایی سیاست خارجی آمریکاست» و «تقابل اصلی آینده جوامع بشری برخورد فرهنگ اسلامی و فرهنگ غربی است»، بدون شک تأکید بر مسائل اختلافی و تفرقه میان صفوف مسلمانان منطقی نیست.

به گفته وی، وحدت میان مسلمانان و اتحاد بین فرق اسلامی امری لازم و ضرروی است هر چند ممکن است و از طرفی نیزهمچنین در صحنه بین المللی و مناسبات کشورهای اسلامی با یکدیگر، وحدت ویکپارچگی و انسجام بین مسلمانان و پرهیز از اختلافات ضرورتی انکارناپذیرو اهمیت این مهم به خوبی قابل درک است.

دبیر کل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی در ادامه تاکید کرد: توجه به رهنمون های رهبر فرزانه انقلاب اسلامی و استفاده از «دیپلماسی اتحاد اسلامی» قادر خواهد بود دسایس دشمنان را خنثی کرده و تفاهم مسلمانان را تقویت و تقریب و دوستی را میان آنان ایجاد کند.

آیت الله اراکی در عین حال تصریح کرد: این نوع دیپلماسی می‌تواند با افزایش گفتگو میان علمای اسلام و روشنفکران متعهد مسلمان و آشنا کردن آنها با اقدامات نرم دشمنان اسلام علیه وحدت مسلمانان، اعمال شود.

به گفته وی درسایه اجرای این دیپلماسی امکان یافتن راهکارهایی برای حل مشکلات جهان اسلام وجود دارد.

رئیس سی و سومین کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی اظهار داشت: امروز بحث دیپلماسی اتحاد اسلامی با مدیریت مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی باید فراگیر شده و فقط در حیطه کار این مجمع نباشد و مجریان این نوع دیپلماسی، علما، روحانیون، اندیشمندان اسلامی و دیگر افراد تأثیرگذار خواهند بود.

آیت الله اراکی تاکید کرد: پیام هفته وحدت این است که در سایه قرآن و سنت و سیره رسول گرامی اسلام، وحدت و یکرنگی خود را حفظ کرده و در سایه امامت و ولایت، صراط مستقیم را بپیمائیم.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 13 =