بی‌توجهی برخی از شهروندان اصفهانی به هشدارها در باره آلودگی هوا

اصفهان- ایرنا - برخی از شهروندان با بی‌توجهی به هشدارهای داده شده در باره آلودگی هوای امروز اصفهان، اقدام به ورزش در فضای باز کردند و تعدادی از مدرسه‌ها نیز، این هشدارها را جدی نگرفتند.

کارگروه هماهنگی شرایط اضطراری آلودگی هوا اصفهان، شامگاه سه‌شنبه(۲۱ آبان) این هفته اعلام کرد که به‌دلیل افزایش آلاینده‌ها، مردم ۹ شهرستان این استان بکوشند در روزهای چهارشنبه و پنجشنبه در محیط‌های عمومی کمتر تردد و از ورزش در هوای باز پرهیز کنند.

بر این اساس به گروه‌های حساس و آسیب‌پذیر توصیه شد که در این ۲ روز تا حد امکان در محیط‌های عمومی شهرستان‌های اصفهان، مبارکه، لنجان، فلاورجان، خمینی‌شهر، بُرخوار، شاهین‌شهر، کاشان و نجف‌آباد که آلودگی بیشتری دارند، حضور نیابند.

همچنین تاکید شد که زنگ ورزش مدرسه‌ها و مهدکودک‌ها باید در محیط بسته برگزار شود و صنایع آلاینده برای کاهش آلودگی‌ در ۴۸ ساعت آینده برنامه‌ریزی کنند و از مردم نیز خواسته شد که با کاهش درجه حرارت وسایل گرمایشی خود مانند بخاری، شرایط کم شدن دود و آلاینده‌های گاز طبیعی را فراهم سازند.

با وجود همه این هشدارها، امروز چهارشنبه(۲۲ آبان) گزارش‌هایی در باره حضور دانش‌آموزان در فضای باز و فعالیت تعداد محدودی از واحدهای تولیدی و صنعتی ارائه شد و تعدادی از مردم و ورزشکاران نیز در فضاهای باز و بوستان‌ها، اقدام به ورزش و پیاده‌روی کردند.

فعالیت تعدادی از واحدهای صنعتی و تولیدی نیز در این ۲ روز ممنوع اعلام شد اما برخی از آنها از جمله کوره‌های آجرپزی و گچ‌پزی فعال بودند.

یکی از شهروندان اصفهانی در تماس با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: امروز چند دسته از دانش‌آموزان دختر و پسر از مدرسه‌های مختلف در میدان امام(نقش جهان) اصفهان و در فضای باز این میدان، بازی یا فعالیت می‌کردند.

قادری با بیان اینکه دیشب پیام‌های بسیاری در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی در باره آلودگی هوای امروز اصفهان و هشدار در باره ورزش و فعالیت در فضای باز منتشر شد، افزود: با وجود این همه اطلاع رسانی، حضور این دانش‌آموزان که بیشتر آنها از مقطع دبستان بودند، جای تعجب داشت و وقتی به اداره آموزش و پرورش تماس گرفتم، پاسخ مشخصی در این باره ندادند.

خبرنگار ایرنا این موضوع را از اداره کل آموزش و پرورش اصفهان پیگیری کرد و کارشناس مسئول روابط عمومی این اداره پاسخ داد که در چنین مواردی، مصوبه‌ها و هشدارهای داده شده به روابط عمومی‌ ناحیه‌های آموزش و پرورش اعلام می‌شود و آنها باید در اسرع وقت پیام‌ها را به مدیران مدرسه‌ها ارسال کنند.

محسن ژیان‌پور با بیان اینکه هشدارهای داده شده در باره آلودگی امروز هوای اصفهان حدود ساعت ۲۰ شامگاه سه‌شنبه و دیرهنگام منتشر شد و ممکن است مدیر مدرسه‌ای به موقع این توصیه‌ها را ندیده باشد، افزود: لازم است برگزاری جلسه‌های مربوط به آلودگی هوا و اعلام مصوبه‌ها و توصیه‌های آن زودتر انجام شود تا فرصت بیشتری برای اطلاع‌رسانی در این باره وجود داشته باشد.

وی تاکید کرد: به همه مدرسه‌ها برای رعایت هشدارها و توصیه‌های آلودگی هوا، تذکر دوباره داده خواهد شد.

مدیر بهداشت محیط مرکز بهداشت استان اصفهان نیز به ایرنا گفت: امروز به‌هیچ عنوان فعالیت ورزشی یا تحرک در فضای باز برای مردم به‌ویژه گروه‌های سنی حساس یعنی کودکان و سالمندان مناسب نبود و دیشب همه هشدارهای لازم در باره آن از طریق رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی داده شد.

سیدمهدی میرجهانیان با بیان اینکه اداره آموزش و پرورش و ورزش و جوانان باید در این زمینه اطلاع‌رسانی کامل و کافی کنند، افزود: امروز آلودگی هوا در برخی نقاط اصفهان، بالا و در مرز هشدار بود و شهروندان باید از فعالیت‌هایی مانند کوهنوردی اجتناب کنند.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان نیز در گفت و گو با ایرنا تاکید کرد: مصوبه ها و هشدارهای کارگروه هماهنگی شرایط اضطراری آلودگی هوا اصفهان توسط اداره کل آموزش و پرورش استان به همه ابلاغ شد و اگر مدیر مدرسه‌ای آنها را رعایت نکرد، دستگاه مسئول آن یعنی اداره کل آموزش و پرورش باید تذکر دهد.

منصور شیشه‌فروش با بیان اینکه مصوبه‌های این کارگروه در برنامه‌های تلویزیون نیز زیرنویس شد، افزود: حدود۲۵۰ کوره آجرپزی و ۹۲ کوره گچ‌پزی باید در روزهای چهارشنبه و پنجشنبه تعطیل می‌شد که بر اساس بازرسی‌ها، مشخص شد تعداد معدودی از آنها فعالیت داشتند.

وی بااشاره به اینکه دستگاه مسئول برای تذکر و برخورد در این زمینه، سازمان صنعت، معدن و تجارت است، ادامه داد: همه مصوبه‌های کارگروه هماهنگی شرایط اضطراری آلودگی هوا، لازم الاجراست و موارد تخلف پس از ارزیابی‌های صورت گرفته، بررسی و با آن برخورد می‌شود.

به گفته وی، امروز چهارشنبه حدود ۴۲ تیم گشت در استان اصفهان، مصوبه‌های دیروز کارگروه هماهنگی شرایط اضطراری آلودگی هوا را بررسی کردند.

شیشه‌فروش خاطرنشان کرد: بنابر پیش‌بینی سازمان هواشناسی، با ورود سامانه ناپایدار به استان در عصر روز پنجشنبه، آلودگی هوا کاهش خواهد یافت و هفته آینده نیز شرایط بهتر خواهد بود.

حال جای سئوال اینجاست که با وجود تداوم پدیده آلودگی هوای شهرهای بزرگی مانند اصفهان در چند سال اخیر و تاکید و اصرار همه مسئولان و کارشناسان برای توجه به هشدارها و توصیه‌های داده شده، چرا همچنان شاهد بی‌توجهی جمعی از شهروندان به آنها هستیم، گویی که آنها با بی‌اعتنایی به این موارد، در درجه نخست، سلامت خود و سپس دیگران را به خطر می‌اندازند و به همین دلیل در سال‌های آینده احتمال شیوع بسیاری از بیماری‌ها در جامعه به‌ویژه در سنین نوجوانی و جوانی دور از تصور نیست.

هوای کلانشهر اصفهان در ۴۸ ساعت گذشته در پی پایداری نسبی هوا و در عین حال کاهش دما رو به آلودگی گذاشت و صبح روز چهارشنبه در وضعیت نارنجی و ناسالم برای گروه‌های حساس قرار گرفت.

میانگین شاخص کیفی هوای شهر اصفهان در ایستگاه‌های مراقبت دائم و طبق اعلام مرکز پایش اداره کل حفاظت محیط زیست اصفهان از ۲۴ ساعت گذشته تا هفت صبح امروز چهارشنبه  عدد ۱۲۷(AQI) را نشان‌ می‌داد.

شاخص کیفی هوا از صفر تا ۵۰ هوای پاک، ۵۱ تا ۱۰۰ هوای سالم، ۱۰۱ تا ۱۵۰ ناسالم برای گروه‌های حساس، ۱۵۱ تا ۲۰۰ ناسالم برای عموم، ۲۰۱ تا ۳۰۰ بسیار ناسالم و ۳۰۱ تا ۵۰۰ خطرناک است.

پیش از این، هواشناسی استان اصفهان در باره افزایش آلاینده‌ها در هوای نقاط پُرتراکم این منطقه هشدار داده و اعلام کرده بود: به‌سبب استقرار هوای سرد و خشک، تا اواخر هفته‌ جاری، شرایط برای افزایش غلظت آلاینده‌های جوی در کلانشهر اصفهان و شهرک‌های صنعتی در مناطق مرکزی و شمالی(کاشان)، به‌ویژه در نیمه‌ی اول روز مهیاست لذا غبار آلودگی، کاهش دید افقی و کیفیت هوا پیش‌بینی می‌شود.

با توجه به وضعیت ناسالم کیفیت هوا در چنین شرایطی لازم است شهروندان به توصیه‌های مرکز بهداشت استان در این زمینه توجه کنند.

مرکز بهداشت استان اصفهان با توجه به آلودگی آخر این هفته توصیه کرد: بیماران قلبی و ریوی و مبتلایان به آسم در فضاهای باز فعالیت نکنند و تا حد امکان از حضور در سطح شهر پرهیز و ورزشکاران و شهروندان از هرگونه فعالیت فیزیکی و ورزشی و پیاده‌روی در فضای باز خودداری کنند.

همچنین به مدیران مدارس و مهدهای کودک توصیه شد که فعالیت‌های فیزیکی و ورزشی در مهدهای کودک، مراکز پیش دبستانی و کلیه مقاطع تحصیلی مدارس را حذف و زنگ‌های تفریح را نیز تا حد امکان در کلاس سپری کنند.
اصفهان و شهرهای اطراف آن به سبب تردد انبوه انواع خودرو، استقرار صنایع خرد و کلان و نیز همجواری با مناطق کویری و کانون‌های گرد و غبار در زمره آلوده‌ترین مناطق کشور به‌شمار می‌رود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 4 =