سی‌وسومین کنفرانس بین‌المللی وحدت اسلامی آغاز شد

تهران- ایرنا- سی‌وسومین کنفرانس بین‌المللی وحدت اسلامی با حضور حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی رئیس جمهوری کشورمان و بیش از ۳۵۰ نفر از نخبگان و شخصیت‌های تقریبی از ۹۳ کشور در سالن اجلاس سران کشورهای اسلامی آغاز شد.

به گزارش روز پنجشنبه خبرنگار گروه فرهنگی، سی‌وسومین کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی لحظاتی پیش در حالی با حضور حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی رئیس جمهوری کشورمان و آیت الله محسن اراکی دبیر کل مجمع جهانی  تقریب مذاهب اسلامی در سالن اجلاس سران بآغاز شده که محور اصلی این کنفرانس «وحدت امت در دفاع از مسجد الاقصی» است و برنامه ها و کمیسیون های کنفرانس عمدتا حول این محور خواهد بود.
حضور چشمگیر میهمانان خارجی از کشورهای مختلف جهان در این دوره از اجلاس را شاهد هستیم و علاوه بر میهمانان خارجی، تعداد زیادی از مسئولان نظام جمهوری اسلامی ایران و قشرهای مختلف در این کنفرانس حضور دارند.

از سوی دیگر حضور چهره های جوان و بانوان در این دوره کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی بیش از دوره های گذشته نمود پیدا کرده است.

بنا براعلام دبیر کل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی امسال شاهد حضور نمایندگان زیادی از کشورهای مختلف جهان هستیم که بیشتر آنان را چهره های جوان و افرادی تشکیل می دهند که برای نخستین بار به این اجلاس آمده اند.

آیت الله محسن اراکی معتقد است: برپایی این کنفرانس در شرایط سخت تحریم جبهه استکبار امری بسیار ارزشمند است و ما در این کنفرانس اثبات خواهیم کرد که این تحریم‌ها بی‌اثر است و هیچ گاه نتوانسته جمهوری اسلامی ایران را به انزوا بکشاند.

وی افزود: میهمانان امسال کنفرانس بیش از سال‌های گذشته اصرار بر حضور در این برنامه داشتند، اما ما تلاش کردیم تعدادی از آنان را قانع کنیم تا سفرشان را به ایران به وقت دیگری موکول کنند شاید اگر چنین نمی‌کردیم چیزی حدود هزار نفر از شخصیت‌های برجسته تقریبی جهان اسلام در این کنفرانس شرکت می‌کردند اما به دلیل محدودیت‌هایی مجبور به کاهش این جمعیت شدیم.

امسال بیش از۶۰ مقاله مرتبط با فراخوان به دست کمیته ارزیابی کنفرانس رسیده است که این مقالات با مجوز وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در نشریات علمی و  پژوهشی چاپ خواهد شد.

روز شمار هفته وحدت از جمله مهمترین ویژگی سی و سومین کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی است که از روز شنبه آغاز شده است و هر روز برنامه‌های خاص خود را دارد.

۱۶ نشست تخصصی در کنفرانس وحدت امسال برگزار می شود که ویژگی شاخص کمیسیون‌های امسال توجه ویژه به جوانان به خصوص جوانان حوزه مقاومت و پرداختن به بیانیه گام دوم انقلاب است.

قدردانی از پنج شخصیت تقریبی، رونمایی از بافت فرش مقاومت، رونمایی از ۱۰ اثر برگزیده تقریبی و ارائه دستاوردهای تقریبی در قالب نمایشگاه‌ها و غرفه‌های مختلف در حاشیه کنفرانس از دیگر برنامه‌های امسال است.

توسط مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی به ۱۱۰ کشور دعوتنامه فرستاده شده که بیش از ۳۵۰ نفر از۹۳ کشور برای حضور در این کنفرانس اعلام آمادگی کردند.

همچنین ۲۵۰ نفر از علمای اهل‌سنت کشور نیز در این کنفرانس حضور دارند.

سی و سومین کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی که از امروز ۲۳ آبان آغاز شده تا ۲۶ آبان ماه ادامه دارد.

دیدار میهانان خارجی با رهبر معظم انقلاب اسلامی، حضور و شرکت در نمازجمعه تهران، حضور میهمانان خارجی در مرقد مطهر امام خمینی(ره)، برگزاری جلسات و نشست های هم اندیشی و برپایی نشست های تخصصی از جمله برنامه های این دوره کنفرانس وحدت اسلامی و میهمانان شرکت کننده در آن است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 10 =